Unikátní kovové obrazy Milana Housera vystavuje DSC Gallery
Co může vzniknout spojením zlata a uhlí? A jak spolu ladí barevný pigment a stříbro? To zjistíte v DSC Gallery, která představuje nejnovější díla Milana Housera.
DSC Gallery zahájila letní sezonu výstavním projektem „Melancholie“, představující aktuální malířské práce Milana Housera. Soubor obrazů zprostředkovává jeho nejnovější technologické postupy jako je pokovování obrazové plochy nebo využití magnetů. Jedná se o autorovu čtvrtou samostatnou výstavu, kterou v DSC Gallery uvádí.
Podívejte se na mimořádná díla Milana Housera
„Daří se nám průběžně mapovat vývoj jeho tvorby a sledovat proměny používaných malířských materiálů a technologií, jež oscilují mezi ‚výpůjčkami‘ z průmyslových postupů a DIY. Testuje fyzikální a chemické vlastnosti malířských hmot, kterými jsou především laky a pryskyřice,“ uvádí partnerka galerie Karolína Juřicová. „Lak je v jeho pojetí nezaměnitelné médium, které vrství, míchá a nechává samovolně stékat v postupně schnoucích vrstvách jednotlivých obrazových ploch. Tento proces vytváří charakteristické monumentální malby, kde se zásahy umělce a vliv přírodních jevů neočekávatelně prolínají,“ dodává Juřicová.
Jen letos se podílela na mimořádných výstavách Anselma Reyleho či Jiřího Petrboka a zároveň se Karolína Juřicová stala spolumajitelkou vlivné pražské DSC Gallery. Jak umění mění sociální sítě? Co obnáší spolupráce s impulsivními umělci? A jak složité je jednání se sběrateli z řad tuzemských miliardářů? „Je zajímavé, co vám na sebe lidé prozradí při sledování obrazu,“ popisuje Karolína Juřicová v rozhovoru pro newstream.cz , který proběhl v neveřejných prostorách DSC Gallery plných děl těch nejzvučnějších jmen českého i evropského umění.Kurátorka Karolína Juřicová: Až pětina sběratelů začíná nákup umění na sociálních sítích
Enjoy
Dlouhodobý proces
V nové výstavním projektu Milan Houser potvrzuje zaujetí hmotou obrazu ve vztahu k jeho pozorovateli. Jednotlivá díla „Melancholie“ vznikala prostřednictvím dlouhodobého procesu vrstvených laků žíhaných plamenem, ochlazovaných a dále chemicky zpracovávaných. Při těchto interakcích malby praskají a morfují se do nových podob a „vytvářejí melancholický pocit nebo intenzivní dystopickou atmosféru“, tvrdí kurátor výstavy Vladimír Beskid. „Můžeme sledovat jakási ‚těla‘ obrazů proměněná zásahy ohněm i stárnutím popraskaných povrchů. Hmota, povrchy maleb, znovu postupně tuhnou a v entropii se stále proměňují,” dodává kurátor.
Významný autor
Milan Houser působí jako pedagog na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, kde vede Kabinet tradičních médií. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha českých i zahraničních sbírkách, včetně Národní galerie v Praze, Muzea města Brna a Galerie Jána Koniarka v Trnavě. Souběžně s aktuální výstavou v DSC Gallery má autor velkou samostatnou výstavu „Přitažlivost“ v Oblastní galerii Liberec.
Byl prvním polistopadovým rektorem AVU, šéfoval Národní galerii a i dnes patří k nejkontroverznějším osobnostem české polistopadové společnosti. Profesor Milan Knížák přednedávnem představil svá nejnovější díla v galerii DSC. A dokázal, že jej osud člověka, společnosti i země stále zajímá. „Ve světě je hodně peněz, které chce společnost dát na své vlastní zkulturnění. Nechápe, že kultura není o penězích. Není to přímá ani nepřímá úměra,“ říká Milan Knížák v rozhovoru pro newstream.cz, v němž rekapituluje svou celoživotní dráhu a hodnotí současnou společnost.Milan Knížák: Lidé chtějí žít v okovech. A v nich si hrát na individualismus
Leaders
Na pozemku v pražské Revoluční ulici chystá investor společnost RSJ nový projekt. Původní koncept od Evy Jiřičné, který se nebude realizovat kvůli památkářům, nahradí levitující průhledný dům s pasáží od česko-francouzského týmu architektů ze studií Peer collective a Studia Muoto. Projekt v mezinárodní soutěži vybrala odborná porota z celkem 84 návrhů.Praha získá novou dominantu. V Revoluční ulici vyroste levitující dům s pasáží
Reality
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.