Unikátní šance. Galerie Magnus Art ukazuje díla ze soukromé sbírky
Tvorba Stanislava Kolíbala, Zdeňka Sýkory, Krištofa Kintery nebo Jiřího Georga Dokoupila, kterou jinde neuvidíte, mohou nyní obdivovat návštěvníci galerie Magnus Art. Část své sbírky zde vystavuje sběratel Michal Richtr, v jehož sbírce je celá řada unikátů.
Snaha přiblížit každému návštěvníkovi kouzlo sběratelství je jedním z cílů mladé pražské galerie Magnus Art. Od jejího otevření se tu objevily části stejnojmenné sbírky Magnus Art, kterou tři dekády budovala J&T Banka a v níž jsou díla držitelů prestižní Ceny Jindřicha Chalupeckého od jejího vzniku.
„Dlouhodobě se snažíme rozbíjet zažitý mýtus, že umění je jen pro někoho a že mu musí rozumět. Proto ukazujeme cesty lidí k umění a to, jak umění ovlivňuje jejich životy i úspěch,“ vysvětluje Anna Pulkertová z Art Servisu J&T Banky.
Jedním z vystavovaných umělců byl také Jiří Černický, jehož dílo se objevuje i v nejnovější expozici. Tu kurátorky připravily ve spolupráci se sběratelem Michalem Richtrem, který se budování vlastní sbírky umění věnuje již dvacet let.
Veletrh Sběratel se každý rok koná hned dvakrát. Letos, stejně jako loni, se však jarní část musela zrušit kvůli pandemickým opatřením. Naopak letos, stejně jako loni se podzimní část koná v téměř nezměněné podobě. „Jsme jediným veletrhem svého druhu, který se během pandemie v Evropě skutečně uspořádal,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz ředitel veletrhu Jindřich Jirásek. Veletrh se letos koná 10. a 11. září na výstavišti v Letňanech.Jindřich Jirásek: Pořádat veletrh za pandemie je nápor na cash flow
Leaders
„Dlouho jsem bojoval s tím, zda svoji sbírku předvést široké veřejnosti, protože to může vyznívat jako chlubení. Ale pak jsem si řekl, že prezentace ve výstavní síni umožňuje ukázat vybraná díla v nových souvislostech, což nakonec převážilo. Sbírání pro mě doposud byla spíše intimní záležitost, díla jsem vystavoval i dříve, ale pouze v prostorách Dynama, což jsem dělal pro sebe, pro spolupracovníky a nejbližší okruh známých a kamarádů zajímající se o umění. Výstava v galerii Magnus Art bude má první zkušenost z velké galerie a sám jsem zvědav, co to přinese,“ přiznává sběratel Michal Richtr.
Klasika i současnost
A co výstava nabízí? Podle jedné z kurátorek výstavy Valérie Dvořákové z Art Servisu J&T Banky jde o nevšední propojení klasiky 20. století a současnosti. „Na Michalově sbírce je zajímavé, že nevybírá umělce podle období nebo stylu, ale podle tématu, které v jejich dílech sám vnímá. Díky tomu vznikají unikátní propojení, kde vedle sebe může fungovat geometrická abstrakce Jana Kubíčka s excentrickými ‚kresbami‘ Krištofa Kintery.“
Návštěvník expozice se setkává s nejznámějšími díly druhé poloviny minulého století, jako jsou Stanislav Kolíbal, Zdeněk Sýkora, právě Jan Kubíček. Pak ale přechází k současnému umění. Vše zahajuje Petr Nikl a jeho obraz Svačinka. Ten má pro Richtra zásadní význam.
Aukční světový rekord drží obraz Salvator Mundi, který byl v roce 2017 prodán za neuvěřitelných 450 milionů dolarů. Odborníci muzea Prado nyní prohlásili, že jeho autorem není Leonardo da Vinci, ale že jej renesanční mistr nanejvýš autorizoval. Osudy tohoto obrazu jsou však ještě mnohem barvitější a točí se v nich opravdu hodně peněz.Fake za půl miliardy? Podle odborníků nejdražší obraz nenamaloval Leonardo
Enjoy
„V tomto obraze, kde malý chlapec pojídá chleba namazaný máslem a medem, je pro mě ukryta veškerá nostalgie po štěstí dětského věku. Svačinka byla v roce 2001 vůbec prvním obrazem, který jsem si koupil a který odstartoval budování mé sbírky. Petra Nikla jsem poznal v dětství, oba jsme původem ze Zlína a i naši otcové se znali a přátelili. S Petrem, který je o pár let starší než já, jsem jako dítě hrál na ulici na asfaltu hokej se starým tenisákem.“
Právě Niklova Svačinka je pomyslným předělem mezi starší abstrakcí a současným uměním. V druhé části výstavy se tak návštěvník setká s mimořádnými díly takových veličin, jako jsou Krištof Kintera, Jiří Georg Dokoupil, Milan Houser, Jan Kaláb nebo Jiří Černický.
Atrium banky zdobí Kolíbal a Amadeus
Poslední, byť pro některé možná první částí výstavy pak najdete v atriu sídla J&T banky, tedy o jeden vchod vedle vstupu do galerie Magnus Art. Po překonání turniketů se vám nabídne vskutku unikátní pohled, který tvoří pomyslný vrchol výstavy. Jedná se o čtveřici děl Stanislava Kolíbala včetně jednoho site specific originálu, který vitální devadesátník vytvořil speciálně pro tuto událost.
Výstava probíhá v prázdném činžovním domě na pražském Újezdě. Pro veřejnost je otevřená od 2. do 5. září.Výkvět mladého umění na prodej. Kintera od 100 tisíc
Enjoy
Naproti němu pak visí fascinující obří plátno Amadeus od Jiřího Georga Dokoupila. Zatímco v hlavní části jsou zastoupeny Dokoupilovy klasické „bubliny“, Amadeus spadá do jeho filmových obrazů. A jak název napovídá, jedná se o kompletní filmový pás slavného filmu Miloše Formana Amadeus. Tedy přesněji téměř kompletní. „Obraz je vytvořen kopírováním filmových políček a následným inkoustovým tiskem na plátno. Není to každé filmové okno, ale každé druhé. Aby to byl celý film 1:1, musel by být formát obrazu ještě větší,“ prozrazuje Michal Richtr.
Královna Alžběta II., která dneškem završuje 70 let na trůnu, je nejen nejdéle vládnoucím britským monarchou historie, ale též nejvýdělečnějším. Pokud by britská královská rodina představovala firmu, byla by její značka jednou z nejhodnotnějších na světě.Alžběta II. a královská rodina jsou značky hodnotnější než Shell nebo Marks & Spencer
Money
Tomáš Kopečný se věnuje reklamní branži. V roce 2015 si ale začal plnit sen a vzkřísil tradiční značku řidičských rukavic Engelmüller. A s luxusními rukavicemi se mu povedlo prorazit do celého světa. „Ano, i v Česku lze vytvářet high-endový luxus. Na prodej značky v tuto chvíli nemyslíme. Na to bude čas tak za dva tři roky,“ prozrazuje Kopečný v rozhovoru pro newstream.cz.Dobříš má na to stát se rukavicovým centrem Evropy, říká tvůrce luxusních rukavic Engelmüller
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.