Úspěch pro britský vesmírný průmysl. V severské divočině spustí nový kosmodrom

Spaceport na nejsevernějším místě Skotska i celého Spojeného království získal potřebnou licenci a od příštího roku může posílat satelity do vesmíru. Bude prvním zařízením svého druhu v západní Evropě.
Britský Úřad civilního letectví udělil povolení kosmodromu SaxaVord sídlícímu na Shetlandských ostrovech. Znamená to, že nejen Spojené království, ale celá západní Evropa má k dispozici první spaceport pro vertikálně vzlétající rakety. Podobné zařízení už funguje například v Cornwallu na jihozápadě Anglie, odkud ale rakety musí vynést horizontálně startující letoun.
„Udělení licence společnosti SaxaVord je pro britský vesmírný sektor zlomovým okamžikem,“ uvedl Tim Johnson, ředitel vesmírných regulací úřadu, který zjišťoval, zda zařízení splňuje přísná bezpečnostní, technická i environmentální kritéria. První lety můžou odstartovat už příští rok.
Nový soukromě financovaný kosmodrom, který dosud stál kolem 30 milionů liber, bude moci do vesmíru vyslat až třicet raket ročně, nejčastěji s novými satelity, které různé subjekty potřebují vynést na polární dráhu. „Satelity na polární dráze se používají pro různé aplikace, jako je mapování Země, sledování počasí, komunikace a bezpečnost,“ vysvětluje zpravodajka BBC Scotland pro oblast inovací Laura Goodwinová.
Unst, nejseverněji položený ostrov Shetland i celého UK, bude mít kosmodrom:
Místo turistů spaceport
SaxaVord se přitom nebude omezovat jen na domácí klienty, ale na spolupráci se dohodl se zahraničními společnostmi, jako například německými firmami Rocket Factory Augsburg, HyImpulse nebo známým americkým leteckým výrobcem Lockheed Martin.
„Udělení licence na kosmodrom má pro Shetlandy, Skotsko a Spojené království historický význam a staví nás na přední místo v evropské a světové kosmické ekonomice,“ uvedl CEO SaxaVordu Frank Strang. Udělení povolení je důležitým mezníkem i pro skotského byznysmena osobně. Proces trval tři roky, ale cesta k otevření vlastního kosmodromu trvala výrazně déle.
Útesy, rozbouřené moře, vítr a severská divočina. To jsou Shetlandy. Podívejte se:
Bývalou základnu britského letectva si se svou manželkou Debbie pořídili už v roce 2004 a o vesmírné podnikání tehdy vůbec nešlo. Původně tu měl vzniknout areál pro ekologickou turistiku. Iniciativa britské vlády však umožnila zcela jiný příběh.
Hledat ve vesmíru nové vědecké poznatky a později významné suroviny má za cíl plánovaná česká mise SLAVIA tvořená dvěma malými družicemi – dvojčaty. Výbornému nápadu ovšem zatím stojí v cestě nejasné mezinárodní právo.
České přístroje mohou ve vesmíru zkoumat jeho nerostné bohatství
Enjoy
Ptáci, útesy… a rakety
Dalším dílem do úspěšné skládačky je místo. Kosmodrom totiž stojí na Unstu, nejseverněji položeném ostrově Shetland i celého Spojeného království, kde žije ani ne tisícovka obyvatel. Jinak jen vysoké útesy, rozbouřené moře, vítr a severská divočina. „Z Unstu mají operátoři dobrou trajektorii, po které mohou dostat své satelity na polární oběžnou dráhu,“ uvádí Goodwinová. Sešly se ale i dobré bezpečnostní i environmentální podmínky.
Strangovi se ale přece jenom alespoň trochu drží i původního plánu. Postupně na ostrově plánují postavit i návštěvnické centrum a hotel. Toto všechno dohromady by mělo být vzpruhou pro hospodářství poměrně odlehlých ostrovů, kam se lze dostat ze skotské pevniny menším letadlem nebo i čtrnáct hodin trvající plavbou trajektem. Ekonomika stojí zejména na rybolovu, energetice a obrovském ropném terminálu Sullom Voe a samozřejmě turismu.
Samotný Unst, kam cesta z největšího města Lerwicku trvá kolem dvou hodin a zahrnuje dvě krátké plavby trajektem, je turisty vyhledávaný už nyní. Na severu se nachází rezervace Hermaness, kde v dramaticky vyhlížejících útesech hnízdí tisíce ptáků, což je skvělá podívaná nejen pro ornitology a fotografy s gigantickými objektivy. Pokud přibude ještě vesmírné středisko, bude to určitě hit.
Ze Shetland je to prý na severní pól blíže než do Londýna, a je to znát. Nejenom tím, že je tu mnohem větší zima. Kdyby se tu nemluvilo anglicky, a na hlavní ulici v Lerwicku obchody nenabízeli Fish and Chips, člověk by si mohl připadat jako ve Skandinávii.
REPORTÁŽ: Vikingové, papuchalkové, ropa a Jimmy Perez. Shetlandy jsou jiná Británie
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.