V Angole našli růžový diamant, největší za tři sta let těžby
Australská společnost Lucapa Diamond našla ve svém dole růžový, 170karátový diamant. Může jít o největší barevný diamant vytěžený za posledních tři sta let. Drahý kámen dostal jméno podle dolu Lulo Rose a vydražen bude v mezinárodní aukci s odhadovaným výtěžkem v řádu desítek milionů dolarů, uvedla firma v prohlášení.
V jednom z diamantových dolů v Angole našel jeho provozovatel, australská společnost Lucapa Diamond, 170karátový růžový diamant. Vzácný kámen může být podle firmy největší nalezený za posledních 300 let.
Kámen z dolu Lulo byl pojmenován „Lulo Rose“, uvedla společnost a její partneři Endiama a Rosas & Petalas ve společném prohlášení. Bude prodán prostřednictvím mezinárodního výběrového řízení vedeného angolskou státní společností obchodující s diamanty Sodiam.
Skupina DIC, která vyrábí diamantové šperky, nabízí investiční kameny a nedaleko Dubaje chce stavět luxusní hotelový komplex, má potíže. Majitelům jejích dluhopisů píše, že jim jejich peníze nemůže vrátit. Má je údajně vázané v projektech, jejichž realizaci pozdržel covid. „Projekty jsou výdělečné, jen kvůli pandemii nabraly až tříleté zpoždění. Až se rozběhnou, svoje závazky splníme,“ uklidňuje věřitele v dopise majitel DIC Luboš Říha. „Výmluva“, tvrdí experti na firemní dluhopisy, „firma svaluje chybný byznys model na virus.“Diamantové dluhopisy DCI v bryndě. Potíže se snaží firma svalit na covid
Zprávy z firem
Důl Lulo se tak může pochlubit dvěma největšími nalezenými diamanty v Angole. Tím prvním a větším je 404karátový kámen nazvaný „4th February Stone”. Nový diamant je pátým největším a 27. více než stokarátovým diamantem v historii firmy.
„Tento rekordní a velkolepý růžový diamant nalezený v Lule ukazuje, že Angola je stále důležitým hráčem na světovém trhu s těžbou diamantů a že možnosti a zisky firem jsou dalším příslibem pro náš rozvíjející se těžební diamantový průmysl,“ uvedl angolský ministr přírodních zdrojů Diamantino Azevedo.
Obchod s diamanty narušily sankce proti Rusku. Kameny zdražují o desítky procent
Money
Efektní barevné diamanty, které jsou vzácnější než bezbarvé, dosáhly v posledních letech rekordních cen. De Beersův modrý 15,1karátový diamant Cullinan byl v dubnu v aukční síni Sotheby's v Hongkongu vydražen za zhruba 57,5 milionu dolarů.
Těžební společnost Petra Diamonds loni v červenci prodala vzácný neopracovaný bílý 39,3karátový diamant za 40 milionů dolarů. Nový majitel, kterým se stalo konsorcium zpracovatelského giganta De Beers a obchodní společnosti Diacore vlastněné rodinou Steinmetzových, se tak stal vlastníkem jednoho z historicky nejdražších neopracovaných diamantů. Až bude diamant zpracovaný, mohl by podle odhadů Israeli Diamond Industry vynést téměř 70 milionů dolarů.
Trh s diamanty v nejistotě kvůli válce na Ukrajině
Také diamantový trh byl ale ovlivněn ruskou invazí na Ukrajinu a protiruskými sankcemi západního světa. Sankce, které na ruského těžaře diamantů Alrosa zavedly Spojené státy, v květnu vyvolaly paniku v celém odvětví diamantů.
Ruská invaze na Ukrajinu a protiruské sankce přijaté západním světem budou mít tvrdý dopad i na jeden z nejluxusnějších trhů na světě - na obchod s diamantovými šperky. Největší světový prodejce Signet Jewelers oznámil, že půjde nad rámec sankcí. Nejenže nebude nakupovat surové diamanty, ale ani výrobky s kameny z Ruska, ať už je prodávajícím kdokoli, upozornila agentura Bloomberg.Invaze na Ukrajinu otřese trhem se šperky. Největší světový prodejce odmítá diamanty z Ruska
Money
Alrosa totiž dodává asi třetinu světové produkce. Obchodníci tak hledají možnosti, jak nadále využívat jeden z hlavních zdrojů těchto drahých kamenů na světě.
Analytici v květnu upozornili, že ztráta přístupu k ruským diamantům v dlouhodobém horizontu může zničit odvětví, ohrožuje tisíce pracovních míst v Indii, která dodává polovinu zpracovaných diamantů potřebných pro americký trh, a zasáhne hlavní obchodní centra po celém světě. Diamanty nejsou jako ropa, u které může výpadek nahradit jiná země – a nové doly v současnosti nikde nevznikají, uvedla tehdy agentura Bloomberg.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.