Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

V barokním kostele na Semilsku se opět rozezněly vzácné varhany, oprava za miliony trvala dekádu

V kostele v Bozkově na Semilsku mají po deseti letech funkční původní varhany
ČTK
 ČTK

Zvuk vzácných varhan mohli po deseti letech slyšet účastníci mše v poutním kostele Navštívení Panny Marie v Bozkově na Semilsku, který nese přízvisko Královna hor. Nástroj z poloviny 19. století patří k nejcennějším v litoměřické diecézi, byl ale v havarijním stavu a na jeho opravě se pracovalo od roku 2013. Stála přes 5,5 milionu korun.

„Je to radost, že člověk může uslyšet nanovo krásný hlas těch vzácných bozkovských varhan,“ řekl bozkovský farář Krzysztof Mikuszewski. Za neuvěřitelné považuje, že se to vůbec podařilo. „Obzvláště, když člověk slyšel tu částku pět, šest milionů v době, kdy měla farnost na účtě tak 5000 korun,“ dodal.

FOTOGALERIE: Podívejte se na unikátní historickou stavbu, která je k prodeji

Skoro polovinu potřebné sumy zaplatil Liberecký kraj, přispělo i ministerstvo kultury a zbytek se podařilo získat od dárců a výtěžků z koncertů. „Obdivuji celé toto dílo rekonstrukce varhan, protože trvalo deset roků a za těch deset let se nasbíral patřičný obnos 5,5 milionu korun. To je velká suma, ale vybralo se to právě díky dobrodincům,“ řekl litoměřický biskup Jan Baxant při žehnání a svěcení varhan.

Záchrana na poslední chvíli

Nástroj z roku 1852 je jedním z prvních děl význačného albrechtického varhanáře Josefa Predigera. Varhany ukrývají 24 rejstříků a 1298 píšťal. „Tyto varhany jsou takovým velmi vydařeným konglomerátem mladíka, který se to během toho procesu v podstatě ještě učil. Takže pan Michek, který varhany restauroval, odhalil různé všelijaké až jakoby nesmysly nebo chyby, ale všechno se dalo napravit. A myslím si, že současný stav varhan je výborný. Byly odstraněny nestylové doplňky, nestylové dodatky a naopak to, co by tam mělo být, tak to tam bylo zpátky dodáno,“ řekl organolog litoměřické diecéze Radek Rejšek.

Chatku v Praze navrhli architekti ze studia Archicraft.

Není chatka jako chatka. Tahle stojí v Praze a fasádu má z hliníku

Hledali útěk z města a našli ho v chatce s hliníkovou střechou a fasádou. Architekti ji navrhli přesně tak, jak chtěli. Menší a s dostatkem světla.

Přečíst článek

Nástroj byl před záchranou už na hranici životnosti a bez zásahu restaurátorů hrozilo, že se rozpadne. Varhany byly silně napadené červotočem, který některé dřevěné píšťaly prakticky zničil. První etapa prací byla proto zaměřena na ošetření proti dřevokaznému hmyzu. Následovala druhá etapa zaměřená na zrestaurování cínových píšťal. „Pokud varhany někdo nějakým způsobem nepoškodí, nezapálí, nerozštípe, nerozmlátí mechaniku, nerozkrade píšťaly, tak by měly vydržet několik generací,“ dodal Rejšek.

Varhany jsou v bohatě zdobeném kostele z konce 17. století, který se na české poměry těší velkému zájmu věřících. „Je nás kolem 40 z Bozkova a okolí, kteří pravidelně chodí. A na mše svaté v neděli chodí od 40 do 80 lidí a v létě možná ještě víc. To je spojené s turisty. Tady jsou Bozkovské jeskyně, okolí krásné, tak mnohokrát i turisté, kteří přijedou, přijdou na mši svatou nebo si prohlížejí kostel,“ řekl farář.

Renovací varhan práce na kostele podle něj nekončí. Aktuálně prochází rekonstrukcí boční oltář svatého Blažeje. „Doufáme, že za rok dva už bude dokončen a pak bychom pokračovali druhým oltářem svatého Tadeáše,“ dodal.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Obnova konírny v Zákupech stála 373,6 milionu, otevře se v dubnu

OBRAZEM: Konírna u zámku v Zákupech získala nový lesk, obnova vyšla na stamiliony

Přečíst článek
Tak bude vypadat Obchodní centrum Grand po rekonstrukci.

OBRAZEM: Jak se mění pardubický Grand. Funkcionalistickou památku si oblíbil i prezident Masaryk

Přečíst článek
Doporučujeme