V Hongkongu se vydražil nejdražší růžový diamant na světě za 50 milionů

Aukční síň Sotheby´s v Hongkongu prodala za 49,9 milionu dolarů (přes 1,2 miliardy korun) růžový diamant Williamson Pink Star (Williamsonova růžová hvězda) o váze 11,15 karátu. V přepočtu na váhu se tak jedná o nejdražší diamant na světě, uvedla agentura AP. Růžové diamanty patří mezi nejvzácnější a také nejdražší drahé kameny na světě.
Diamant je pojmenován po kanadském geologovi Johnovi Thorburnovi Williamsonovi, který vlastnil důl na diamanty v Tanzanii, kde byl objeven i kámen prodaný v Hongkongu. Williamson byl velký příznivec britské monarchie a jeden ze svých růžových diamantů o váze 23,6 karátu daroval v roce 1947 pozdější královně Alžbětě II.. Diamant si královna velmi oblíbila a během své vlády ho několikrát měla na veřejnosti.
Williamson Pink Star patří mezi největší růžové diamanty prodané v aukci. V roce 2017 byl v aukci prodán za 71,2 milionu dolarů růžový diamant Pink Star o váze 59,60 karátu. V roce 2020 v Ženevě prodali v aukci jiný růžový diamant o váze 15 karátů za 24,4 milionu franků (tehdy zhruba 600 milionů korun). Dnes prodaný diamant je tak nejdražší v poměru k váze kamene.
Růžové diamantyvzácnější
Tobias Kormind ze společnosti 77 Diamonds, která se na prodej diamantů specializuje, označil výsledek dnešní aukce za ohromující. Podle něj však odpovídá tomu, že růžové diamanty jsou čím dál vzácnější. Kámen zhodnotila i spojitost s britskou královskou rodinou. Podle Korminda ceny diamantů rostou i v období ekonomické nestability. „Některé z nejkvalitnějších diamantů na světě svou cenu za posledních deset let zdvojnásobily,“ řekl agentuře AP Kormind.
Přes dva roky trvající přísná opatření proti šíření nemoci covid-19 si vybrala svou daň na hongkongské ekonomice. Turisté se asijskému centru obloukem vyhnuli. Místo desítek milionů jich dorazily jen stovky tisíc. Podpořit cestovní ruch má ale nová nákladná kampaň letenek zdarma.
Letenky za euro? Hongkong jde ještě dál. Turistům je dá zadarmo
Enjoy
Až 80 procent světové produkce růžových diamantů pochází v současnosti z australského dolu Argyle. V tomto dole se ročně vytěží diamanty o celkové váze 20 milionů karátů, těch růžových je ale jen 0,1 procenta - podle Sotheby’s se celá tamní roční produkce růžových diamantů vejde do dlaně jedné ruky.
Australská společnost Lucapa Diamond našla ve svém dole růžový, 170karátový diamant. Může jít o největší barevný diamant vytěžený za posledních tři sta let. Drahý kámen dostal jméno podle dolu Lulo Rose a vydražen bude v mezinárodní aukci s odhadovaným výtěžkem v řádu desítek milionů dolarů, uvedla firma v prohlášení.
V Angole našli růžový diamant, největší za tři sta let těžby
Enjoy
Skupina DIC, která vyrábí diamantové šperky, nabízí investiční kameny a nedaleko Dubaje chce stavět luxusní hotelový komplex, má potíže. Majitelům jejích dluhopisů píše, že jim jejich peníze nemůže vrátit. Má je údajně vázané v projektech, jejichž realizaci pozdržel covid. „Projekty jsou výdělečné, jen kvůli pandemii nabraly až tříleté zpoždění. Až se rozběhnou, svoje závazky splníme,“ uklidňuje věřitele v dopise majitel DIC Luboš Říha. „Výmluva“, tvrdí experti na firemní dluhopisy, „firma svaluje chybný byznys model na virus.“
Diamantové dluhopisy DCI v bryndě. Potíže se snaží firma svalit na covid
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.