Věčný David Bowie. V Londýně bude mít vlastní muzeum

Londýnské Muzeum královny Viktorie a prince Alberta (V&A) získalo do svých sbírek rozsáhlý archiv hudebníka Davida Bowieho a hodlá ho zpřístupnit veřejnosti. Odborníci, ale i fanoušci zesnulého zpěváka budou mít už za dva roky možnost prozkoumat přes 80 tisíc položek, které dokumentují Bowieho bohatou a rozmanitou kariéru, a to včetně kostýmů, rukopisů, fotografií nebo korespondence, napsal server BBC News.
„Podle mě je to naprosto fascinující - osobní vzpomínky, rukopisné texty písní, dialog s dalšími tvůrci o tom, jak napsat píseň, jak ji nahrát nebo jak zacházet s videem,” komentovala nový přírůstek do sbírek kurátorka muzea Kate Baileyová, která v roce 2013 připravovala o Bowiem velkou retrospektivní výstavu. Soubor archiválií získalo muzeum darem z hudebníkovy pozůstalosti.
„Lze tu sledovat celou Bowieho kariéru. Máme nedocenitelné věci od dob jeho začátků v 60. letech až po album The Next Day (z roku 2013) a ještě dál,” dodala Baileyová.
Fenomén Bowie bude věčný
V archivu budou k vidění například kostýmy z éry, kdy se Bowie stylizoval do fiktivní postavy Ziggyho Stardusta, ale i kabát s britskou vlajkou od návrháře Alexandera McQueena, v němž se zpěvák fotografoval na obal alba Earthling z roku 1997. Muzeum bude uchovávat i jevištní rekvizity nebo hudební nástroje, ale také Bowieho zápisníky a poznámky, které dokládají vznik mnoha slavných písní.

„Bowieho radikální inovace v hudbě, divadle, filmu, módě a stylu od Berlína přes Tokio až po Londýn dál ovlivňují vizuální kulturu a design a inspirují tvůrce od Janelle Monáe po Lady Gaga, Tildu Swintonovou a Rafa Simonse,” uvedl ředitel muzea V&A Tristram Hunt.
Bowie zemřel v roce 2016 ve věku 69 let, jen několik dní po vydání svého 25. studiového alba Blackstar. Archiv z jeho pozůstalosti se má zpřístupnit od roku 2025 v nové budově v areálu londýnského olympijského parku, kde se otevře Centrum Davida Bowieho pro múzická umění.
Od začátku pandemie práva ke svým skladbám prodala celá řada slovutných umělců včetně Boba Dylana (400 milionů dolarů), Bruce Springsteena (600 milionů dolarů) či Genesis (300 milionů dolarů). Nyní se však připravuje deal, který všechny dosavadní obří prodeje hravě strčí do kapsy. Společnost Sony totiž jedná o nákupu polovičního podílu v katalogu jednoho z nejprodávanějších interpretů všech dob – Michaela Jacksona.
Práva k hudbě Michaela Jacksona jsou na prodej. Jejich hodnota jde do miliard
Enjoy
Rok 2021 se zapíše do dějin hudebního průmyslu jako rok zásadních změn ve vlastnictví tvorby největších hudebních hvězd světové rockové scény. Poté, co práva na svou celoživotní tvorbu prodali za stovky milionů dolarů Bob Dylan, Bruce Springsteen, Paul Simon či Neil Young, nového majitele získal i katalog písní před pěti lety zesnulého Davida Bowieho. Práva od jeho dědiců koupila Warner Chappell z mediálního konglomerátu Warner odhadem za čtvrt miliardy dolarů (asi 5,5 miliardy korun).
Po Dylanově či Springsteenově katalogu změnilo majitele i dědictví po Bowiem
Money
Doba covidová loni přála některým oborům, jako třeba internetovému prodeji či výrobcům čipů, ale překvapivě mezi dotyčnými obory je i showbyznys. Ačkoli pandemická opatření pro většinu muzikantů znamenala nemožnost vyjet na světové turné, přesto mnozí z nich vydělali desítky až stovky milionů dolarů. Žebříčku deseti nejvíce vydělávajících muzikantů, který zveřejnil časopis Rolling Stone, vévodí nestárnoucí rocker Bruce Springsteen.
Top 10 nejvýdělečnějších muzikantů 2021: Springsteen, Jay-Z, Simon či West
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.