Věda dobře ví, kde bude zemětřesení. Jenom neví kdy
Zní to krutě: ničivé zemětřesení, které v pondělí zasáhlo jižní Turecko a severní Sýrii, bylo nevyhnutelné. Věda ví, že v tamním regionu velká zemětřesení byla a budou. Jenom neví, kdy k nim dojde. A kdy přijde na řadu třeba Istanbul.
Geofyzika vysvětluje, že nejničivější zemětřesení se odehrávají na hranicích takzvaných tektonických desek. To jsou povrchové části zemské kůry, leží pod kontinenty i pod oceány a sahají zhruba do hloubky sta kilometrů. Některé desky jsou obrovské, na Eurasijské desce se rozkládá téměř celá Evropa a Asie. Jiné jsou menší – na Anatolskou desku, na jejímž východním konci se nynější zemětřesení odehrálo, se vejde necelé Turecko. Na jejím severním okraji leží Istanbul. I tam zemětřesení jednou zase udeří. Jenom není jasné kdy.
V ohrožení je Kalifornie i Středomoří
Desky se pohybují vůči sobě rychlostí pár centimetrů za rok. To stačí k postupnému hromadění energie, až se horninové bloky náhle posunou a energie se během několika vteřin uvolní. Velká zemětřesení se proto vyskytují především na styčných plochách desek.
Kde to konkrétně je? Silná zemětřesení ohrožují hlavně lidi žijící při pobřeží Tichého oceánu (v Japonsku, Indonésii, Chile, Mexiku, Kalifornii či na Aljašce). V Evropě je typickou oblastí pro zemětřesení právě Středomoří, kde se stýkají Eurasijská a Africká deska, a ohroženy jsou Řecko, Turecko, Itálie, Makedonie, Černá Hora, Chorvatsko a Albánie.
Zemětřesení, které v pondělí otřáslo Tureckem a Sýrií, si vyžádalo už přes 11.000 obětí, z toho na 2600 na syrské straně hranice. Uvedly to dnes zahraniční agentury s odvoláním na oficiální statistiky obou zemí. Na místě jsou také desítky tisíc zraněných.Zemětřesení má 11 tisíc obětí. Lidé kritizují pomalou pomoc, čekají desítky hodin
Politika
Odstěhovat se není snadné
Co s touto znalostí dělat? Vystěhovat se ze Středomoří? To nejde. Kam by tamní obyvatelé šli? Nejezdit do Středomoří na dovolenou? Tím se připravíme o příjemné prožitky.
A co Kalifornie? Právě tudy vede zlom San Andreas, který vytyčuje hranici mezi Pacifickou deskou na západě a Severoamerickou na východě. Protíná Kalifornii od mexických hranic k severu, je dlouhý 1 200 kilometrů a vede poblíž měst Los Angeles a San Francisco. Proto je Kalifornie místem častých zemětřesení. Ale je současně domovem nejmodernějšího byznysu.
Lidé prostě musejí se zemětřesením žít. Ale nejde to snadno.
Běžní Američané se jí hodně bojí, běžní Evropané se jí bojí trochu, zato světový biotechnologický a farmaceutický průmysl je z této bakterie nadšený, protože s její pomocí vyrábí léky. A teď vědci bakterii E. coli geneticky upravili tak, že je ještě odolnější proti virovému napadení, takže může pracovat v továrnách o to
efektivněji, píše pro Newstream vědecký novinář Josef Tuček.Genetická úprava umožňuje bakterii vyrábět léky ještě efektivněji než dosud
Enjoy
Bohatí se připraví, chudí ne
V Japonsku se už školní děti učí, jak se mají při zemětřesení chovat. Firmy trénují, co má každý zaměstnanec v takové situaci samostatně dělat. Existují tu sklady s trvanlivými potravinami a zdravotnickým materiálem pro případ nouze.
Požadavky na kvalitu staveb jsou v tektonických oblastech vysoké. V chudších oblastech, jako je Turecko, a v oblastech celkově nestabilních, jako je Sýrie zmítaná občanskou válkou, se ovšem nedá čekat, že domy budou postaveny kvalitně, aby hodně vydržely. A to je teď poznat.
Evropský letecký výrobce Airbus testuje autopilota, který nejenomže udrží letadlo ve vzduchu, ale v případě potřeby, například když piloti nejsou z nějakého důvodu schopni akce, sám vybere nejvhodnější blízké letiště, přistane na něm a doroluje k terminálu.Airbus vyvíjí systém, který by mohl nahradit drahé piloty. A zlevnit letenky
Enjoy
Neurčené riziko tolik neděsí
Vědci už zkoumali řadu nápadů, jak zemětřesení včas předpovědět. Jednoduše shrnuto: žádný nefunguje. Momentálně hodně pracují s umělou inteligencí – „krmí“ počítačové systémy daty o zemětřeseních a doufají, že se podaří najít nějaký vzorec jejich vzniku. Jenomže velká zemětřesení mívají přestávky dlouhé desítky let. Takže nasbíraných dobře změřených dat ještě není dost. A výsledek stejně není zaručený.
A tak výzkumníci navrhují aspoň jiné možnosti. Například: seismické vlny, jimiž se šíří zemětřesení, jsou pomalejší než rádiové signály. Pokud vznikne ohnisko zemětřesení asi sto kilometrů od města, dorazí tam nejničivější vlny za nějakých třicet čtyřicet sekund. Rádiové vlny se šíří rychlostí světla, takže informaci od seismografu přenesou prakticky okamžitě. Lidský dispečer nestihne nic, ale automatické systémy mohou zastavit vlaky, aby nevykolejily. Mohou přerušit přívod plynu, který by mohl způsobit výbuch a požáry. Mohou zastavit výtah v nejbližším patře. Spustí varovné signály pro lidi, aby byli připraveni, vyběhli ven z domu nebo se aspoň postavili do dveří v nosné zdi, která by neměla tak snadno spadnout.
Takovéto systémy se však v praxi nepoužívají. Vyžadovaly by velké investice na zavedení a další peníze na údržbu. Užitečné by sice mohly být už zítra, ale třeba až za desítky let. Takové riziko příliš neděsí...
Americká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska podnikla kroky k tomu, aby zabránila ukrajinské armádě využívat satelitní internetovou službu Starlink k ovládání bezpilotních letounů. Podle agentury Reuters to ve středu uvedla prezidentka firmy Gwynne Shotwellová. Systém Starlink podle ní neměl nikdy sloužit jako zbraň. Ukrajina se už téměř rok brání ruské vojenské agresi.Musk vypnul Ukrajině satelity pro navádění dronů. K válečným účelům Starlink není, tvrdí
Money
Microsoft s velkou slávou představil novou podobu svého internetového vyhledávače Bing a prohlížeče Edge, do nichž za miliardy dolarů ve spolupráci se startupem OpenAI zapojil umělou inteligenci. A první reakce renomovaných expertů jsou nadšené. Jestli někdo může zbourat dlouholetou dominanci Googlu na trhu, tak právě nový Bing, míní. Ovšem ani v Googlu nespí. Svět čeká dlouho nemyslitelný boj o podíl na trhu vyhledávačů, který z reklam přináší více než sto miliard dolarů ročně.Vyhledávání už nebude jako dřív. Bing s umělou inteligencí může rozbít dominanci Googlu, míní experti
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.