Videoherní průmysl v Africe překoná v roce 2024 jednu miliardu dolarů

Očekává se, že africký videoherní průmysl v roce 2024 poprvé překoná jednu miliardu dolarů (22,8 miliard korun), ukazují data společnosti Newzoo. Výzkum, který společnost Newzoo sestavila pro africký herní startup Carry1st naznačuje dynamický růst videoherního průmyslu. Navzdory tomu, že je v Africe hospodářský růst pomalý, protože se region potýká s přetrvávající inflací a vysokým zadlužením, píše server CNBC.
V tržbách z videoher vede Nigérie
Míra hospodářského růstu v subsaharské Africe v roce 2022 klesla na 3,6 procenta ze 4,1 procenta. Předpokládá se, že v roce 2023 bude dále klesat na 3,1 procenta. Navzdory tomu se videohernímu průmyslu v regionu daří, píše server CNBC.
V roce 2022 totiž tržby v regionu dosáhly na 862 milionu dolarů, což je meziroční nárůst o 8,7 procenta. Videohernímu průmyslu se v regionu daří navzdory jeho globálnímu poklesu o 4,3 procenta na 182,9 miliardy dolarů, který zapříčinilo překonání koronavirové pandemie. V celkových tržbách z videoher vedla Nigérie s částkou 249 milionů dolarů, následovaná Jižní Afrikou, která vygenerovala tržby 236 milionů dolarů. Dalšími zeměmi s nejvyššími příjmy byly Keňa (46 milionů dolarů), Etiopie (42 milionů dolarů) a Ghana (34 milionů dolarů).
„Zpětně byl Covid pro videoherní průmysl významným přispěvatelem, ale teď po překonání pandemie vidíme pomalý růst a dokonce pokles,“ říká Cordel Robbin-Coker, generální ředitel společnosti Carry1st se sídlem v Kapském Městě.
Microsoft v bitvě o herní hity Call of Duty či Candy Crash prohrává na několika frontách. S největší herní akvizicí zatím souhlasí pouze Evropská unie. USA i Británie se stavějí proti. Soudce v USA plán na převzetí Activision Blizzard Microsoftem prozatím zablokoval.
Microsoft ztrácí v bitvě o Call of Duty. Soudce v USA zablokoval jeho plán převzít firmu Activision Blizzard
Zprávy z firem
Mobilní hry tvoří 90 procent prodejů
Společnost Konvoy, která se zabývá investicemi ve videoherním průmyslu uvedla, že africký herní průmysl poroste v roce 2023 o 15,7 procenta a v následujícím roce o 13,6 procenta. „Tato čísla o hraní na kontinentu jsou slibná, ale dlouhodobější trendy růstu populace, rozšiřování internetové sítě a větší využívání chytrých telefonů vykreslují obrázek neuvěřitelného růstu.” říká Jackson Vaughan ze společnosti Konvoy.
Videohernímu průmyslu nahrává právě rozšiřování chytrých telefonů jejichž ceny klesají. A to zároveň přispívá k růstu hraní videoher. Podle Newzoo vygenerovalo mobilní hraní v roce 2022 příjmy ve výši 778,6 milionu dolarů, což představuje asi 90 procent z celkových prodejů her. Podle asociace GSMA bude do roku 2030 vlastnit chytrý telefon 87 procenta populace v subsaharské Africe, oproti 51 procenta v roce 2022.
Evropská komise patrně schválí převzetí firmy na vývoj počítačových her Activision Blizzard za 69 miliard dolarů, v přepočtu téměř 1,5 bilionu korun, Microsoftem. Schválení se podle zdrojů agentury Reuters očekává příští týden, nejspíš už v pondělí.
Brusel nejspíš posvětí největší akvizici na trhu videoher. Microsoft získá firmu Activision Blizzard
Enjoy
Izraelská technologická společnost Playtika nabidla 751 milionů eur (asi 18 miliard korun) za akcie finské společnosti Rovio Entertainment, která se svou kultovní hrou Angry Birds patřila k průkopníkům mobilních her.
Kultovní Angry Birds na prodej? Izraelský konkurent nabízí 18 miliard
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.