Výrobce brýlí Ray Ban koupí od Vans značku Supreme. A se slevou

Streetwearová značka oděvů Supreme po čtyřech letech znovu mění majitele. Za 1,5 miliardy dolarů (34,7 miliardy korun) ji koupí výrobce luxusních brýlí EssilorLuxottica. Dá za ni o 600 milionů dolarů méně, než za kolik ji v roce 2020 kupovala americká firma VF, která vlastní mimo jiné značky Vans nebo North Face.
Francouzsko-italský výrobce luxusních brýlí EssilorLuxottica ve středu oznámila, že převezme od americké firmy VF za 1,5 miliardy dolarů (34,7 miliardy korun) značku streetwearových oděvů Supreme. Pro EssilorLuxotica jde o první akvizici oděvního podniku, připomíná agentura Reuters. Francouzsko-italský koncern také oznámil převzetí 80procentního podílu v německé společnosti Heidelberg Engineering, která se specializuje na diagnostická řešení a zdravotnické IT technologie pro klinickou oftalmologii. Hodnotu této transakce firmy nesdělily.
EssilorLuxottica očekává dokončení akvizice Supreme do konce letošního roku v závislosti na schválení příslušnými regulačními orgány. „Tento krok nám umožňuje soustředit se na značku, naše produkty a naše zákazníky,“ prohlásil zakladatel a šéf značky Supreme James Jebbia.
Zdroj deníku Financial Times obeznámený s obsahem jednání uvedl, že EssilorLuxottica původně expanzi do oděvního průmyslu neplánovala. Akvizice značky Supreme ale podle něj pro firmu představovala skvělou příležitost získat přístup k „jedinečné komunitě“ mladých spotřebitelů po celém světě.
Společnost VF, která vlastní mimo jiné oděvní značky Vans a North Face, firmu Supreme převzala za 2,1 miliardy dolarů (48,6 miliardy korun) v roce 2020. Oděvní značka vznikla v roce 1994.
Skupina EssilorLuxottica vznikla v roce 2017 spojením italského výrobce brýlí Luxottica a francouzského výrobce čoček Essilor. Mezi nejznámější značky, které vyrábí, patří Ray Ban, Armani, Chanel, Prada a Persol. Do jejího portfolia patří také český výrobce brýlových čoček Omega Optix sídlící v Brandýse nad Labem.
Když se prochází londýnským obchodním domem Selfridges nebo Dubai Mall ve Spojených arabských emirátech, upoutá Středoevropana na první pohled jedna zvláštnost: velká část lidí, kteří nakupují v těchto top obchoďácích světa, nosí teplákové soupravy a tenisky. Jde často o produkty slavných fashion brandů jako Gucci či Louis Vuitton. Svět se mění a ani svět módy nezůstává na místě. Proměnil se, nabízí oblečení ulice. Proč se tak stalo, kolik stojí třeba takové tenisky Gucci a lze na tom i nějak vydělat?
Móda ulice za miliardy. Mikina za tisíce eur je taky výnosná investice
Leaders
Některé firmy ze skupiny Armani a některé firmy ze skupiny Dior ovládané koncernem LVMH vyšetřuje italský antimonopolní úřad kvůli možnému vykořisťování zaměstnanců v dodavatelském řetězci.
Králové luxusu Armani i Arnault čelí vyšetřování kvůli vykořisťování
Leaders
Šampaňské pro vítěze a VIP, medaile od Maison Chaumet, obleky pro personál od Louis Vuittona. Největším sponzorem pařížské olympiády bude král luxusu Bernard Arnault a jeho impérium. Olympiáda se v Paříži koná po sto letech a takovou parádu sport asi ještě nezažil.
Jako zlatokopek ráj. Šampaňské, Vuitton, Dior a spol. pozlatí pařížskou olympiádu
Enjoy
Arnault a Pinault, dva francouzští rivalové, vlastníci domů s nejvyšší módou. Jednomu patří Louis Vuitton a Dior, druhému Gucci a Balenciaga. Leckdo si je plete. Nápověda: Pinault mladší má za ženu Salmu Hayek. Arnault je ale větší a úspěšnější, zvlášť v posledních letech.
Francouzští králové luxusu zestárli. Co čeká jejich impéria?
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.