Zámek Protivín zachrání královské peníze z Asie
Zchátralý zámek Protivín, který svého času patřil i Karlu IV., zachraňují peníze z Asie.
Malajský královský fond koupil zámek Protivín i s přilehlým parkem. Památku chce do roku 2023 zrenovovat, investice bude zhruba půl miliardy korun. Zámek se stane ubytovacím, vzdělávacím a reprezentativním prostorem majitelů, vznikne tu i hotel. Zámek, který svého času patřil i Karlu IV., se zapojí do investičního programu The Royal Capital Club, jejž založili členové aristokratických rodin včetně královských z východní Asie a další investoři. Část areálu chtějí majitelé zpřístupnit, uvedly zástupkyně investora.
Novým majitelem je mezinárodní investiční skupina IC Group, která je byznysovým poradcem fondu. Zámek koupila za 100 milionů korun. Otevřít ho chce v první polovině příštího roku. „Vybírali jsme z mnoha objektů v celé ČR. Primárně jsme hledali stavbu typickou pro českou zemi s historií a napojením na významné české panovníky a rody. Důležitým argumentem bylo i vydané stavební povolení,” řekla architektka projektu Věra Nagyová z Ateliéru Arch.IC.
Stavební práce na českém zastoupení mezinárodního investičního projektu The Orb jsou rozdělené do více fází. Areál bude obklopený anglickým parkem, ožijí i historické sklepy s valenými klenbami. Zámek se připojí k plánovaným 12 sídlům The Royal Capital Clubu po světě. Protivín je pilotní projekt, řekla za investora Hana Tůmová.
Do užšího výběru ocenění Architekt roku se dostali architekti Petr Janda, Petr Stolín, David Kraus a studio Kuba&Pilař architekti. Vítěze soutěže vyhlásí odborná porota 21. září.Průhledná školka i továrna z betonu: To jsou díla nejlepších českých architektů
Enjoy
Vlastník projednává záměr s památkáři. Rekonstrukce z roku 1985 počítala se školou v přírodě. „Po revoluci střídal zámek majitele, 30 let se hledalo nové využití. Teď to snad vypadá, že investor svůj záměr vybudovat hotelový resort dotáhne do konce. Výhodou je, že projekt z roku 1985 byl rozpracovaný do té míry, že k žádným škodám v interiéru dojít nemůže. Jsou tam téměř kompletně otlučené omítky, zesílené stropní konstrukce,” řekl ředitel českobudějovických památkářů Daniel Šnejd.
Jádro památky tvoří gotický, původně královský hrad. Přestavoval se za renesance i baroka. Dochovaly se dva rokokové pokoje, pokoj kněžny a sál s krbem. K zámku patří i víc než sedmihektarová zahrada.
„V renovaci jsme začali samotným zámkem, čímž stavíme srdce celého areálu a okolí. Jedním z nově pojatých prvků bude atrium,” řekla Nagyová. Změní se i barva fasády: vlastník se chce vrátit k odkazu architekta Domenica Martinelliho, který se podílel i na fasádách domů v Českém Krumlově.
Dům pro rodiče, tak se jmenuje projekt ateliéru TŘI.ČTRNÁCT architekti (Ondřej Palenčar), který se dostal do užšího výběru mezinárodní odborné poroty České ceny za architekturu. Z paneláku do hornatých Sudet. Dům v Jeseníkách soutěží o prestižní cenu
Enjoy
Protivínský starosta Jaromír Hlaváč (ODS) věří, že do města s necelými 5000 obyvateli zamíří víc turistů. „Zámek byl mnoho let zavřený. To, že se opraví na sídlo včetně ubytování, má pro nás nedozírné plusové body. Budeme mít po dlouhé době možnost ubytování, což chybělo. Do Protivína přijede ročně asi 110 tisíc lidí, ale všichni nám odjeli a ekonomický koláč odvezli jinam. Teď zde budou moci turisté přespat,” řekl Hlaváč.
Zámek patřil Lucemburkům i Pernštejnům, od roku 1710 do roku 1948 rodu Schwarzenbergů. Za první republiky v něm byl i hotel pro letní hosty, Eduard Bass tam psal román Cirkus Humberto. Od roku 1963 je kulturní památkou. Zámek se od roku 1988 nevyužíval.
>>>>>>Zajímají vás výjimečné přestavby? Čtěte zde<<<<<<
Rodinný dům ve Zlíně, který navrhl architekt Petr Janda, je jedním ze 30 projektů nominovaných do užšího finále České ceny za architekturu.Jako skleněný šrapnel. Dům ve Zlíně bojuje o Českou cenu za architekturu
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.