Zámek Protivín zachrání královské peníze z Asie | Newstream

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zámek Protivín zachrání královské peníze z Asie

Zámek Protivín
ČTK

Zchátralý zámek Protivín, který svého času patřil i Karlu IV., zachraňují peníze z Asie.

Malajský královský fond koupil zámek Protivín i s přilehlým parkem. Památku chce do roku 2023 zrenovovat, investice bude zhruba půl miliardy korun. Zámek se stane ubytovacím, vzdělávacím a reprezentativním prostorem majitelů, vznikne tu i hotel. Zámek, který svého času patřil i Karlu IV., se zapojí do investičního programu The Royal Capital Club, jejž založili členové aristokratických rodin včetně královských z východní Asie a další investoři. Část areálu chtějí majitelé zpřístupnit, uvedly zástupkyně investora.

Novým majitelem je mezinárodní investiční skupina IC Group, která je byznysovým poradcem fondu. Zámek koupila za 100 milionů korun. Otevřít ho chce v první polovině příštího roku. „Vybírali jsme z mnoha objektů v celé ČR. Primárně jsme hledali stavbu typickou pro českou zemi s historií a napojením na významné české panovníky a rody. Důležitým argumentem bylo i vydané stavební povolení,” řekla architektka projektu Věra Nagyová z Ateliéru Arch.IC.

Stavební práce na českém zastoupení mezinárodního investičního projektu The Orb jsou rozdělené do více fází. Areál bude obklopený anglickým parkem, ožijí i historické sklepy s valenými klenbami. Zámek se připojí k plánovaným 12 sídlům The Royal Capital Clubu po světě. Protivín je pilotní projekt, řekla za investora Hana Tůmová.

Jeden z projektů Davida Krause

Průhledná školka i továrna z betonu: To jsou díla nejlepších českých architektů

Do užšího výběru ocenění Architekt roku se dostali architekti Petr Janda, Petr Stolín, David Kraus a studio Kuba&Pilař architekti. Vítěze soutěže vyhlásí odborná porota 21. září.

Přečíst článek

Vlastník projednává záměr s památkáři. Rekonstrukce z roku 1985 počítala se školou v přírodě. „Po revoluci střídal zámek majitele, 30 let se hledalo nové využití. Teď to snad vypadá, že investor svůj záměr vybudovat hotelový resort dotáhne do konce. Výhodou je, že projekt z roku 1985 byl rozpracovaný do té míry, že k žádným škodám v interiéru dojít nemůže. Jsou tam téměř kompletně otlučené omítky, zesílené stropní konstrukce,” řekl ředitel českobudějovických památkářů Daniel Šnejd.

Jádro památky tvoří gotický, původně královský hrad. Přestavoval se za renesance i baroka. Dochovaly se dva rokokové pokoje, pokoj kněžny a sál s krbem. K zámku patří i víc než sedmihektarová zahrada.

„V renovaci jsme začali samotným zámkem, čímž stavíme srdce celého areálu a okolí. Jedním z nově pojatých prvků bude atrium,” řekla Nagyová. Změní se i barva fasády: vlastník se chce vrátit k odkazu architekta Domenica Martinelliho, který se podílel i na fasádách domů v Českém Krumlově.

Dům v Jeseníkách.

Z paneláku do hornatých Sudet. Dům v Jeseníkách soutěží o prestižní cenu

Dům pro rodiče, tak se jmenuje projekt ateliéru TŘI.ČTRNÁCT architekti (Ondřej Palenčar), který se dostal do užšího výběru mezinárodní odborné poroty České ceny za architekturu.

Přečíst článek

Protivínský starosta Jaromír Hlaváč (ODS) věří, že do města s necelými 5000 obyvateli zamíří víc turistů. „Zámek byl mnoho let zavřený. To, že se opraví na sídlo včetně ubytování, má pro nás nedozírné plusové body. Budeme mít po dlouhé době možnost ubytování, což chybělo. Do Protivína přijede ročně asi 110 tisíc lidí, ale všichni nám odjeli a ekonomický koláč odvezli jinam. Teď zde budou moci turisté přespat,” řekl Hlaváč.

Zámek patřil Lucemburkům i Pernštejnům, od roku 1710 do roku 1948 rodu Schwarzenbergů. Za první republiky v něm byl i hotel pro letní hosty, Eduard Bass tam psal román Cirkus Humberto. Od roku 1963 je kulturní památkou. Zámek se od roku 1988 nevyužíval.

>>>>>>Zajímají vás výjimečné přestavby? Čtěte zde<<<<<<

Rodinný dům ve Zlíně navrhl architekt Petr Janda.

Jako skleněný šrapnel. Dům ve Zlíně bojuje o Českou cenu za architekturu

Rodinný dům ve Zlíně, který navrhl architekt Petr Janda, je jedním ze 30 projektů nominovaných do užšího finále České ceny za architekturu.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Fotbalový stadion v Plané u Českých Budějovic

V jihočeské vesnici si postavili fotbalový svatostánek. Zaplatili za něj rekordní částku

Přečíst článek
Vila v Košířích

Jen ty neluxusnější materiály v sobě snoubí třípatrová moderní vila v pražských Košířích

Přečíst článek
Doporučujeme