Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Zametal ulice a snil o dovolené u moře. Veřejnost se mu na ni složila, přesto nesměl odletět

Zametal ulice a snil o dovolené u moře. Veřejnost se mu na ni složila, přesto nesměl odletět
iStock
 ČTK

Lidé z londýnské části Beckenham na jihovýchodě britské metropole se složili na dovolenou svému oblíbenému místnímu metaři Paulu Spiersovi. Firma Veolia, která 63tého muže zaměstnává, však neumožnila svědomitému zaměstnanci dar přijmout s poukazem na to, že by to mohlo být vnímáno jako úplatek. O případu informoval britský deník The Guardian.

Lidé chtěli sbírkou vyjádřit Spiersovi vděčnost za to, že jejich ulice už sedm let udržuje vždy příkladně čisté. Více než 200 lidí přispělo do začátku tohoto týdne dohromady 3000 librami (více než 88 tisíc korun) na jeho vysněnou letní dovolenou v Portugalsku. Spiers ale do letadla nenasedne, napsal The Guardian. Společnost Veolia, která působí i v České republice, totiž vydala nařízení, že její pracovníci mají zakázáno přijímat „dary nebo odměny“.

Smlouva firmy a městským obvodem Bromley „neumožňuje našim zaměstnancům přijímat jakékoli peníze nebo odměny mimo dohodnuté platové struktury“, cituje list zaměstnavatele.

Labouristický poslanec Liam Conlon, který byl zvolen za obvod Beckenham a Penge, vyzval obecní radu, aby našla řešení podle zdravého rozumu, a umožnila tak Spiersovi vybrané peníze přijmout.

Dar? V očích zaměstnavatele je to úplatek

Sbírku iniciovala místní realitní makléřka Lisa Knightová, podle níž zametače „všichni zbožňují“ a navíc na všechny přenáší pozitivní náladu. Dvojice se seznámila díky sdílené lásce k Elvisu Presleymu, jehož hudba často zní z přenosných reproduktorů místního zametače.

Knightová zjistila, že Spiers byl, navzdory tvrdé práci, jen jednou v zahraničí - na dovolené s bratrem a sestrou v Portugalsku, kde slavil své 60. narozeniny. Makléřce se svěřil, že sní o druhé návštěvě Portugalska, ale musel by si na ni našetřit.

„V tu chvíli mě napadlo zřídit sbírkovou stránku, ale nečekala jsem, že tolik lidí přispěje penězi,“ řekla Knightová. „Oba jsme byli unešení a měli jsme slzy v očích ze štědrosti lidí,“ dodala makléřka.

Knightová kontaktovala Veolii, aby firmu o obecní sbírce informovala. „Nechtěla jsem Paulovi způsobit problémy,“ podotkla. „Byla jsem velmi šokována, když řekli, že nemůže peníze přijmout. Říkali, že by to mohlo být považováno za úplatek,“ podivila se Knightová.

Brian Niccol na snímku z roku 2015

Starbucks má nového šéfa. Investoři zaplesali, akcie firmy prudce posílily

Americký řetězec kaváren Starbucks v úterý jmenoval novým generálním ředitelem Briana Niccola. Firma to uvedla na svém webu. Niccol od roku 2018 stál v čele řetězce rychlého občerstvení Chipotle Mexican Grill. Na zprávu akcie kavárenského řetězce reagovaly růstem, zavřely se ziskem téměř 25 procent. Naopak akcie Chipotle odepsaly asi 7,5 procenta.

Přečíst článek

Boom Supersonic připravuje model nazvaný Overture

Z Londýna do New Yorku pod čtyři hodiny? Američané pracují na nástupci legendárního Concorde

Dočkáme se návratu nadzvukové osobní opravy? Po delší době se v leteckém světě objevil výrobce, který to evidentně myslí vážně. Proč se ale největší značky nadzvukové technologii u dopravních letadel vyhýbají?

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Americký prezident Donald Trump

Evropané nechtějí kvůli Trumpovi cestovat do USA. Cestovatelský boom naopak zažívá Kanada

Přečíst článek
Ritz-Carlton Doha

REPORTÁŽ: Ritz-Carlton Doha je luxusním útočištěm na soukromém ostrově

Přečíst článek
Doporučujeme