Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Žebříček nejšťastnějších národů. Vedou Finové, Češi jsou v první dvacítce

Finové
iStock
 ČTK

Finsko bylo už pátým rokem v řadě vyhlášeno „nejšťastnější zemí světa”, informovala agentura AFP. Ve zprávě World Happiness Report 2022 financované OSN získalo 7,82 bodu z 10. Druhé se umístilo Dánsko a třetí byl Island. Česko zůstává na 18. příčce, Slovensko je na 35. místě. Zdaleka poslední skončil Afghánistán.

Výsledné skóre jednotlivých zemí kombinuje data o osobním pojetí štěstí jednotlivců s objektivními faktory jako HDP, osobní svobody nebo korupce v zemi. Celkové pořadí je pak sestaveno kombinací skóre z posledních tří let. Nejvíce na žebříčku štěstí postoupily Srbsko (43. místo), Bulharsko (85. místo) a Rumunsko (28. místo). Naopak největší propad zaznamenaly Venezuela (108. místo), Afghánistán (146. místo) a Libanon (145. místo).

V minulých studiích se výzkumníci více zaměřovali na míru důvěry lidí ve vlády a instituce, letošní studie byla opět ovlivněná pandemií koronaviru a věnovala zvýšenou pozornost solidaritě mezi lidmi.

Kišiněv

Příštím Putinovým cílem může být Moldavsko, varuje analytik

Sporné Podněstří s ruským separatistickým obyvatelstvem se může stát rozbuškou. Vojensky je země velmi slabá, upozorňují bezpečnostní analytici.

Přečíst článek

„V průběhu roku 2021 jsme vypozorovali globální nárůst ve všech třech projevech laskavosti sledovaných průzkumem společnosti Gallup. Míra pomoci cizím lidem, dobrovolnictví i objem darů narostl o 25 procent ve všech částech světa,” řekl serveru Euronews John Helliwell, kanadský ekonom a editor studie.

Na předních příčkách World Happiness Report se tradičně umisťují severské státy jako Finsko, Norsko a Dánsko. V první desítce je letos také Švýcarsko nebo Izrael. Spojené státy jsou na 16. místě, Británie se skóre 6,943 bodu obsadila 17. místo. Česko tím předehnala o pouhých několik setin bodu.

Rusko skončilo na 80. pozici a Ukrajina získala 98. místo. Sběr dat do studie byl však uzavřen před začátkem ruské invaze na Ukrajinu.

REPORTÁŽ: V Thajsku vrcholí turistická sezona. Hoteliéři optimismem zrovna nehýří

Thajská ekonomika je závislá na příjmech z turismu, ale zároveň se snaží vyhnout nekontrolovatelnému nárůstu nových případů nemoci covid-19. Hlavní sezóna tam právě vrcholí, a ačkoliv thajská vláda turisty za přísných podmínek do země pouští, hoteliéři radostí zrovna nesrší.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme