Žebříčku nejdražších měst pro život dominují Singapur a New York

Singapur je opět nejdražším městem pro život na světě. O první místo se dělí s New Yorkem, který se umístil díky posilujícímu dolaru. Vyplývá to z globálního průzkumu společnosti Economist Intelligence Unit (EIU), který zkoumá výši životních nákladů ve 172 městech, uvádí server CNBC.
Singapur nepřekvapil
Singapur se na pozici nejdražšího místa pro život úmistil během posledních deseti let hned osmkrát. Loni mu tuto příčku sebral Tel Aviv. Nicméně inflace a posilující měny vedly k tomu, že se izraelské město propadlo až na třetí místo, píše CNBC. Pozice Singapuru není pro výzkum žádným překvapením. Země má nejvyšší ceny za dopravu a vláda zároveň striktně kotroluje počet aut. Zároveň je zde vysoká cena oblečení, alkoholu či tabáku. Rovněž se také jedná o prémiovou lokaci pro obchodní investice, uvádí výzkum.
Narušení dodávek z Číny, která se řídí politikou nulového covidu a válka na Ukrajině, jsou podle šéfky výzkumu výzkumu EIU Upasany Duttové hlavní příčinou zvýšené inflace v tomto roce. „Tato kombinace vytváří větší tlak na přístup ke zboží a dostupnost produktů, které představují úplně základní potřeby lidí. A obojí dohromady pak řídilo inflaci po celém světě,“ uvedla.
Podle průzkumu, který firma provedla mezi 16. srpnem a 16. zářím se v průměru zboží v místní měně kvůli globání inflaci letos zvýšila o 8,1 procenta. To je více než 3,5 procentní nárůst cen, který byl zaznamenán v průzkumu EIU v roce 2021.

Kde se cizincům žije nejlépe? Ve Valencii. Paříž je opačný extrém a Praze sluší průměr
EnjoyMiliony lidí brázdí kvůli práci svět. A pokud někdo uvažuje o práci v zahraničí, měl by pozornost zaměřit na španělskou Valencii. Město zvítězilo v žebříčku metropolí s nejlepšími podmínkami pro expaty před Dubají a možná překvapivě Mexico City. Praha obsadila 21. příčku a Paříž – v minulosti tolik vzývaná umělci a intelektuály – se naopak krčí u dna žebříčku pěti desítek měst od společnosti InterNations, který zveřejnil server CNBC.
Moskva a Petrohrad jsou největší skokani v žebříčku
Výzkum zjistil, že nejpříkřejší byl nárůst cen benzínu. Průměrná cena se meziročně zvýšila o 22 procent. „V rámci historie sběru našich dat jsme zaznamenali až extrémně vysoké ceny ropy,“ vysvětluje Duttová.
Mezi největší skokany patří hlavní město Ruska Moskva a Petrohrad. Moskva se v žebříčku posunula o 88 míst a je nyní na 36 místě. Petrohrad se posunul o 70 pozic na 73 místo. K posílení rublu přispělo omezení vývozu zboží i kapitálu z Ruska a také inkaso evropských plateb za plyn v rublech. „Krom toho vedly západní sankce vůči Rusku k extrémně vysoké inflaci,“ dodává Duttová.
Opakované zvyšování úrokových sazeb Americké centrální banky (Fed) vedlo k posílení dolaru a zvyšování cen zboží. Životní náklady tak rostou napříč Amerikou. „New York se na tomto seznamu objevil vůbec poprvé," říká Duttová. Los Angeles se pak v rámci žebříčku meziročně posunulo z devátého na čtvrté místo. San Francisco se umístilo osmé, ale v minulém roce se do desítky nejdražších měst vůbec nedostalo. Náklady se rovněž zvýšily například v Atlantě, San Diegu či Bostonu.

Pět z nejbohatších měst na světě je v USA. V žebříčku stoupají Austin či Dubaj
EnjoyNejvyšší počet dolarových milionářů, stomilionářů a miliardářů na světě žije v New Yorku. V žebříčku sestaveném poradenskou společností Henley & Partners je hned polovina z první desítky měst, do nichž se stahují ti nejbohatší, v USA, dva zástupce má Čína, po jednom Japonsko, Velká Británie a Singapur. Oproti předchozímu žebříčku je patrný výrazný vzestup amerického Austinu a Houstonu, což souvisí s přesunem Bit Tech firem z Kalifornie, a také Rijádu či Dubaje, uvedl server CNBC.
Japonsko a Jižní Korea zlevňují
Díky propadu měny se životní náklady v Japonsku a Jižní Koreji zlevnily. Japonská Osaka se z loňského desátého místa propadla až na 43 místo. Busan v Jižní Koreji se propadl o 26 příček.
„Přestože Jižní Korea učinila kroky k posílení wonu, investoři v tuto chvíli vždy volají po bezpečnějších měnách a měna se propadla kvůli úrovním důvěry,“ popisuje Duttová.
Globálně se pak podle firmy bude pravděpodobně inflace v roce 2023 snižovat. EIU předpokládá, že klesne z průměrných 9,4 procenta v letošním roce na 6,5 procenta. „Byla přijata opatření ke snižování inflace. Rozhodně očekáváme, že v příštím roce bude nižší inflace. Ceny budou nižší, ale jak nižší to se ukáže až časem,“ dodává Duttová.

Hypotéka v eurech. Proč není její sjednání zas tak dobrý nápad
MoneyČeši se začali více zajímat o hypotéky v eurech. Ty oproti korunovým úvěrům na bydlení nabízí výhodnější, asi poloviční úrok. Zdaleka ale nejsou tak výhodné, jak se může na první pohled zdát. Proč není sjednání eurové hypotéky zas tak dobrý nápad?
Top 10 nejdražších měst pro život
1. Singapur (remíza) |
1. New York (remíza) |
3. Tel Aviv |
4. Hong Kong (remíza) |
4. Los Angeles (remíza) |
6. Curych |
7. Ženeva |
8. San Francisco |
9. Paříž |
10. Kodaň (remíza) |
10. Sydney (remíza) |
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.