Ztracená a znovunalezená kytara Johna Lennona trhla aukční rekord

Kytara zpěváka Johna Lennona ze 60. let se podle zpravodajské společnosti BBC stala nejdražším vydraženým nástrojem legendární kapely Beatles, když za ni v aukci ve Spojených státech vítězný zájemce nabídl skoro 2,9 milionu dolarů (asi 66 milionů korun). Do dražby šla poté, co byla více než 50 let považována za ztracenou, než se našla na půdě domu v Británii, uvedla aukční síň.
Na dvanáctistrunnou akustickou kytaru značky Framus zahrál Lennon píseň You've Got To Hide Your Love Away ve filmu Help! z roku 1965, napsala BBC. Společně s dalším členem kapely Georgem Harrisonem také nástroj používal při nahrávání stejnojmenného alba, jakož i následující desky Rubber Soul, doplňuje list The New York Times (NYT).
Při dražbě konané v newyorském Hard Rock Cafe za něj neznámý účastník po telefonu nabídl 2 857 500 dolarů. Podle firmy Julien's Auctions, která akci pořádala, je to pátá nejvyšší cena za jakoukoli kytaru v historii aukcí. Jiná kytara skupiny Beatles se v minulosti prodala za 2,4 milionu dolarů, bicí souprava bubeníka Ringa Starra pak za 2,2 milionu.
Lennonův nástroj vyrobený v roce 1964 před lety skončil v rukách skotského kytaristy Gordona Wallera, který ji později dal jednomu ze svých asistentů. Ten si ji vzal domů a v sídle na britském venkově ji uložil na půdě, uvedl spoluzakladatel Julien's Auctions Darren Julien. Kytaru i s původním pouzdrem podle něj po více než 50 letech objevil jistý Brit na půdě u svých rodičů, když se rodina vystěhovávala.
„Najít tento pozoruhodný nástroj je jako najít ztraceného Rembrandta nebo Picassa,“ citoval Juliena deník NYT. „A pořád vypadá a hraje jako z pohádky,“ dodal.
Houslista, který dokáže svou hrou přeměnit i největší hudební skeptiky na fandící diváky. A to včetně těch, kteří se obvykle při zvuku houslí cítí jako ryby na suchu. To je hudební virtuos Pavel Šporcl. Dokázal pro klasickou hudbu nadchnout stovky mladých lidí. Ti by se o tomto žánru jinak třeba nikdy nedozvěděli.
Pavel Šporcl: Vrcholová hudba je jako vrcholový sport. Bez vytrvalosti a vášně to nejde
Newstream TV
Moderátorka a modelka Eva Čerešňáková v pořadu VIP Eva Talks na Newstream TV zpovídá české celebrity. Tentokrát ve studiu přivítala zpěvačku Elizabeth Kopeckou.
Plán B je nejintimnější, co jsem kdy zazpívala, říká Elizabeth Kopecká
Newstream TV
Švýcarští vědci vyvinuli nový způsob výroby čokolády, která by měla být zdravější a šetrnější k životnímu prostředí. V nové receptuře se využívají vedle kakaových bobů ještě další části kakaového plodu, které slouží také částečně jako sladidlo, informovala agentura DPA.
Nová éra pro čokoládu. Vědci objevili zdravější a šetrnější způsob jejího zpracování
Enjoy
Taylor Swift je oficiálně dolarovou miliardářkou. Na svůj prestižní žebříček nejbohatších ji zařadil časopis Forbes. V žebříčku dolarových miliardářů agentury Bloomberg figuruje už od loňského podzimu, kdy odjela americkou část jejího světového turné Eras. Nyní se zpěvačka chystá odjet koncertní šňůru v Evropě.
Miliardová diva a její cirkus. Forbes zařadil Taylor Swift do prestižního žebříčku nejbohatších
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.