Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Dana Pavlousková z Oděvní banky: Mezi neziskovkami a korporacemi musí zafungovat chemie

Dana
Poskytnuto Klubem svobodných matek
Katarína Krajčovičová

Na jedné straně jsou lidé a firmy, kteří vytřídí spousty oblečení. Na straně druhé jsou lidé, kteří nemají dostatek peněz na důstojný život. Mezi nimi je Oděvní banka, která zajišťuje výběr a distribuci nošeného oblečení přesně k těm lidem, kterým pomůže nejvíc. „Letos slavíme dva roky a čeká nás fáze expanze jak národní, tak mezinárodní,“ prozrazuje ředitelka neziskové organizace Oděvní banka Dana Pavlousková. Oděvní banka usiluje o ocenění Good Company Circle.

Reklama

Pomáhala jste vyrůst hned několika úspěšným neziskovým organizacím. Co je podle vás hlavní klíč k úspěchu spolupráce mezi neziskem a byznysem?

Ze strany neziskové organizace jsou to bezesporu její dosavadní výsledky, které musí být transparentně a konzistentně komunikovány. Spousta neziskových organizací odvádí skvělou práci, ale v případě slabé komunikace je pak malá šance, že se o ní potenciální partneři z business světa dozvědí, natož aby chtěli navázat spolupráci. Z technického hlediska je pak samozřejmě nutné, aby panovala oboustranná shoda na podporované cílové skupině, na kterou je případná pomoc zaměřena. V neposlední řadě pak musí dojít ke vzájemné „chemii“ neziskové organizace a korporace tak, aby vzájemná spolupráce byla oboustranně efektivní a přínosná.

Projekt Oděvní banky se účastní konference Good Company Circle. Hlasujte pro něj zde.

Na Oděvní bance spolupracujete s JTI. Kdy a jak to vlastně začalo?

Naše nezisková organizace Klub svobodných matek zahájila spolupráci se společností JTI před pár lety v rámci našich projektů Akademie práce a Akademie pro samoživitele OSVČ, který byl zaměřen na zvýšení uplatnění samoživitelů na pracovním trhu, ať formou zaměstnaneckého poměru či v rámci jejich podnikatelské činnosti. Oba projekty zaznamenaly velký úspěch, proto bylo pokračování spolupráce u nového projektu Oděvní banky přirozeným vývojem. Nutno dodat, že pro každou neziskovou organizaci je podpora takto velkého a strategického partnera naprosto zásadní pro úspěšnou realizaci projektů.

Reklama

Výstava českých projektů ve Štrasburku ukazuje význam spolupráce byznysu a neziskovek

Je to jedno z důležitých spojení pro úspěšnou budoucnost. Spolupráce neziskového sektoru a soukromých společností nabývá na významu a může oba světy značně obohatit. Neziskový sektor totiž umí vyhledat konkrétní osoby, kterým pak ve spolupráci s komerční sférou dokáže nabídnout skutečně efektivní pomoc. 

Přečíst článek

Co chystáte pro další měsíce?

Oděvní banka v září slaví dvouleté jubileum a čeká ji expanze jak na národní, tak mezinárodní úrovni. V rámci České republiky dochází k rozšíření distribuční sítě spolupracujících potravinových bank a lokálních neziskových organizací, kterých je v současné době přes 200. Ruku v ruce pokračuje i akvizice dárců materiální pomoci v podobě oblečení, a to jak v řadách soukromých, tak firemních dárců. Je pro nás velkou poctou, že projekt Oděvní banky podpořila manželka prezidenta paní Eva Pavlová, dále kancelář Úřadu vlády, se kterým již druhým rokem spolupracujeme a nově navazujeme spolupráci na poli Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. V rámci mezinárodní expanze v nejbližší době dojde k otevření partnerské slovenské Oděvní banky a výhledově je naším cílem zmapovat možnosti pro otevření dalších poboček v rámci Visegradské čtyřky, tj. v Polsku či Maďarsku.

Zajímá vás odpovědné podnikání? Zúčastněte se konference Good Company Circle.

Jaký význam hraje ESG a zejména sociální problematika v současné společnosti?

Zcela určitě pracovat na šíření povědomí a pochopení toho, že tři pilíře společnosti - sociální, environmentální a ekonomický/governance pilíř – jsou úzce propojeny a nelze z nich jeden upřednostňovat na úkor ostatních. Neboli pouze vyváženost jejich propojení dokáže vytvořit efektivní synergii. Na straně business subjektů je určitě velkou výzvou naplnění požadavků na  ESG reporting, ze strany neziskových organizací je to pak potřebná flexibilita a reakce na případně nové vzniklé podmínky pro vzájemnou spolupráci.

Good Company Circle se blíží

Good Company Circle 2024 je největší konferencí o sociální udržitelnosti. Dává si za cíl vyvolávat celospolečenský dialog o budoucnosti naší společnosti, v níž hraje propojení byznysu, neziskového a veřejného sektoru klíčovou roli. Konference se uskuteční 10. října za účasti ministra financí Zbyňka Stanjury a řady řečníků z byznysové i neziskové sféry. Mediálním partnerem je byznysový a lifestylový portál newstream.cz. Hlasovat pro jednotlivé projekty můžete zde.

Další projekty

Good Company Circle - Centrum Paraple a Pilsner Urquell

Dominika Drvoštěpová z Pilsner Urquell: S Centrem Paraple chce spojovat řemeslné dědictví a pomoc společnosti

Zvláštní edice pivních lahví Pilsner Urquell se staly vyhledávaným sběratelským kouskem. Výtěžek z prodeje přitom putoval na podporu Centra Paraple. Udržitelný přístup je přitom pro firmu důležitý ve všech rozměrech toho slova. „Prazdroj se nyní například řadí mezi 150 společností s nejférovějším systémem odměňování na světě,“ říká marketingové manažerky značky Pilsner Urquell Dominika Drvoštěpová.

Přečíst článek

Jiří Ochetz z J&T Real Estate

Jiří Ochetz z J&T Real Estate: U neziskových projektů máme stejná pravidla jako u investic

Na Rohanském ostrově vzniká celá nová čtvrť. Jedním z developerů, který zde staví byty i komerční prostory je J&T Real Estate. Ten přitom pomohl také iniciativě Zvon #9801, jejímž cílem je vracet chybějící zvony na jejich místo. „Zvon je součástí naší kultury od raného středověku a zvonařství jako staré umělecké řemeslo už je téměř zapomenuté. Skupina J&T se dlouhodobě věnuje umění. Iniciativa Zvon #9801 tak zapadá do aktivit skupiny napříč různými oblastmi, které si vybírá v duchu motta ‚noblesse oblige‘ neboli postavení zavazuje,“ říká Jiří Ochetz z J&T Real Estate.

Přečíst článek

Barbara Nesvadbová zakladatelka nadace Be Charity

Barbara Nesvadbová: V životě si cením hodnoty ženského přátelství

Spisovatelka, novinářka, filantropka. Autorka řady oblíbených knih, jako je Bestiář či Iluze. Po 17 let byla šéfredaktorkou časopisu Harper’s Bazar. V roce 2015 založila nadační fond Be Charity, který pomáhá lidem s mentálním nebo fyzickým znevýhodněním, a to hlavně dětem. „V brzké době nás čeká zahraniční rozšíření nadace,“ prozrazuje Nesvadbová v rozhovoru pro newstream.cz.

Přečíst článek

Výbor dobré vůle - Nadace Olgy Havlové a ČSOB a jejich projektt Fond vzdělání

Monika Granja z Nadace Olgy Havlové: Podpora vzdělávání je nejlepší investicí pro budoucnost

Stovky studentů ze znevýhodněného sociálního prostředí nebo s hendikepem již podpořil Fond vzdělání. Stojí za ním Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a ČSOB. „Letos slavíme 30 let od založení Fondu vzdělání, proto na druhou polovinu roku připravujeme osvětovou kampaň pro širokou veřejnost o tom, že vzdělávání bourá sociální bariéry a jeho podpora je nejlepší investicí do budoucnosti nejen mladých lidí, ale celé společnosti,“ říká ředitelka Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové Monika Granja.

Přečíst článek

Lenka Šťastná předává cenu za nejlepší projekt Elišce Stofferové s českou přírodní kosmetikou

Lenka Šťastná: Neziskovky musí být schopné ukázat své konkrétní úspěchy a přínos

Rozdíl mezi mzdovým ohodnocením žen a mužů v Česku zůstává propastný. Aktuálně činí téměř 18 procent. „Mezi zeměmi EU jsme poslední, před námi jsou i takové země jako Bangladéš či Etiopie,“ říká Lenka Šťastná, prezidentka organizace Business & Professional Women CR a konference Equal Pay Day.

Přečíst článek

Ředitelka Nadace Terezy Maxové Terezie Sverdlinová

Terezie Sverdlinová z Nadace Terezy Maxové: Chudoba nesmí být důvodem odebrání dítěte rodičům

Již téměř dvě dekády spolupracuje Nadace Terezy Maxové s bankou ING. Poslední tři roky se v projektu Lighthouse zaměřují na děti, které jsou odebírány biologickým rodičům. „Nabízíme podporu v řešení bytové situace, v oblasti finanční gramotnosti a zaměstnání rodičů. Každoročně podpoříme skoro 100 rodin,“ říká šéfka Nadace Terezy Maxové Terezie Sverdlinová. Projekt Lighthouse je jedním z desítky kandidátů na cenu Good Company Circle.

Přečíst článek

Ředitelka Nadačního fondu Kapka naděje Dita Loudilová

Dita Loudilová z Kapky naděje: Neziskovky a podnikatelé musí mít společnou vizi, pak spolupráce funguje

Spojení byznysu a neziskových organizací každoročně pomáhá tisícům lidí v České republice. Konference Good Company Circle ukáže nejpovedenější projekty z uplynulých let. Jednou z nich bude spojení Nadačního fondu Kapka naděje a Shell. „Každým rokem dostává spolupráce nové impulsy. Například v loňském roce jsme společně podpořili 11 nemocnic v České republice a darovali jim zdravotnické přístroje a vybavení v celkové hodnotě 6,2 milionu korun,“ říká ředitelka Nadačního fondu Kapka naděje Dita Loudilová.

Přečíst článek

Reklama

Související

Dana Pavlousková, oděvní banka
video

Podcast dobré společnosti: Oceněním je záštita první dámy Evy Pavlové, říká šéfka Oděvní banky

Přečíst článek
Eva Prokešová, JTI

Prokešová: Pomáhat druhým jsem se naučila už jako dítě. Teď díky tomu vymýšlím projekty pro celou společnost

Přečíst článek
Good Company Circle - Centrum Paraple a Pilsner Urquell

Dominika Drvoštěpová z Pilsner Urquell: S Centrem Paraple chce spojovat řemeslné dědictví a pomoc společnosti

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme