Klub těch opravdu nejbohatších se za poslední rok rozrostl
Majetek v hodnotě 100 a více miliard dolarů má v současnosti celkem deset lidí. Nejčastěji zakladatelé big tech firem.
Let Jeffa Bezose se stal do velké míry mementem. Na jedné straně oslava toho, co jednotlivec v současnosti s dostatkem peněz dokáže. Na straně druhé kritika za to, že jde o mrhání penězi, které by mohly být použity mnohem smysluplněji. Lety do vesmíru však již nejspíš z repertoáru nejbohatších lidí nevymizí a lze očekávat, že se nad zemský povrch postupně vydá velká část z nejprestižnějšího klubu planety.
Ten se v angličtině nazývá Club of centibillionaires a dostanou se do něj jen lidé, jejichž majetek překročí astronomickou hranici 100 miliard dolarů. To se poprvé na konci devadesátých let podařilo zakladateli Microsoftu Billu Gatesovi, ale poté jeho majetek poklesl a znovu se 100miliardářem stal až zakladatel Amazonu Jeff Bezos v roce 2018.
Oba jsou v tomto prestižním klubu i dnes. Podle Bloomberg Billionaires Index mu Jeff Bezos vévodí s majetkem v hodnotě 210 miliard a Gates je na čtvrté příčce s majetkem 151 miliard dolarů. Zajímavější ale je, že v současnosti je celkem 10 mužů, kteří do tohoto klubu patří. Naproti tomu před rokem jich bylo jen pět. Nově do něj přibyli spoluzakladatelé Googlu Larry Page a Sergey Brin, bývalý šéf Microsoftu Steve Ballmer, proslulý investor Warren Buffett a zakladatel Oracle Larry Ellison.
Jsou tři věci škodlivé pro firmu jako rakovina, radí investorská legenda. Firmu vám zabijí tři věci, říká Warren Buffett
Leaders
Za nárůstem majetku nejbohatších lidí světa a tedy za rozšířením klubu 100miliardářů stojí zejména fakt, že většina z nich pochází z technologického sektoru. Ten přitom během pandemie patřil k hlavním vítězům a akcie těchto slavných společností výrazně rostly. Výjimkou je nejbohatší Francouz Bernard Arnault, jeho luxusní impérium LVMH však také prošlo pandemií velmi dobře, a také Warren Buffett, který opět potvrdil, že jeho investorský čich je nejlepší na světě.
Bill Gates, Mark Zuckerberg, Jeff Bezos a další těžkotonážní jména dnes odjíždějí z prázdninového pobytu v Idahu. Teprve se uvidí, které nové akvizice z toho vyplynou. Miliardáři na táboře v Sun Valley: řešily se nákupy, bitcoin i rafting
Leaders
Miliardáři a institucionální investoři se zajímají o investice do kryptoměn, nehledě na pokles trhu. Má to být ochrana před inflací i spekulace pro budoucnost. Nejbohatší Američané se dívají po kryptoměnách
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.