Abramovič se stahuje do ústraní. Fotbalovou Chelsea za něj povede správní rada klubové nadace
Na britském sankčním seznamu jeho jméno dosud není. Přesto se miliardář Roman Abramovič rozhodl vstoupit do ústraní a dozor nad fotbalovým týmem Chelsea předal správní radě klubové nadace Chelsea Foundation, informoval o tom server televizní stanice Sky News.
„Vždycky jsem vnímal svou roli jako strážce klubu, jehož úkolem je zajistit, abychom byli co nejúspěšnější v současnosti, pokládali základy pro budoucnost a hráli pozitivní roli v našich komunitách. Měl jsem vždy na srdci nejlepší zájmy klubu a těmto hodnotám zůstávám oddaný,“ uvedl Abramovič na klubovém webu.
„Proto předávám správní radě charitativní nadace Chelsea dozor a péči nad Chelsea FC. Jsem přesvědčen o tom, že je nyní v lepší pozici pro to, aby se starala o zájmy klubu, hráčů, realizačního týmu i fanoušků,“ dodal.
Pětapadesátiletý Abramovič je jedním z mnoha ruských oligarchů či společností, kterým hrozí sankce kvůli ruskému útoku na Ukrajinu.
Z Chelsea vybudoval elitní klub
Poté, co Abramovič koupil Chelsea, stal se z londýnského klubu jeden z nejsilnějších týmů v Anglii i Evropě. Tým vyhrál pětkrát Premier League a Anglický pohár a dvakrát Ligu a mistrů a Evropskou ligu. K nejslavnějším postavám Abramovičovy éry patřil i český brankář Petr Čech, jenž nyní působí ve vedení mužstva.
Kolem hvězdného fotbalového týmu Chelsea kroužili potenciální kupci podle Bloombergu už dlouho. Sportovní investoři i investiční společnosti, včetně amerických, začali aktivně připravovat nabídky na koupi londýnského klubu. Podle zdrojů blízkých jednání, na které se Bloomberg odkazoval, miliardář dostal jednu oficiální nabídku. Ta měla přijít v souvislosti se vpádem ruských vojsk na Ukrajinu a sankcemi, které západní spojenci uvalili na Rusko a ruské oligarchy. Informaci dosud nepotvrdilo ani vedení klubu, ani Abramovičův mluvčí.
Konec Lionela Messiho v Barceloně odráží síť souvislostí, která je příkladem toho, že i megastar jeho formátu může „skřípnout“ soukolí velkého byznysu. Většího, než je sebevětší fotbalista zeměkoule.ANALÝZA: Messiho zmáčkl byznys větší, než je on sám
Money
„Pokud by FC Chelsea byla k mání, určitě bychom projevili vážný zájem,” konstatoval Jeff Moorad z americké společnosti MSP Sports Capital, která je například majitelem stáje McLaren Racing. Britský fotbalový klub totiž McLaren vnímal jako velmi hodnotnou globální značku, do níž se vyplatí investovat.
Britská ministryně zahraničí Liz Trussová už dříve tento týden nevyloučila, že by se Abramovič mohl na aktualizovaném sankčním seznamu objevit. „Máme na seznamu více jedinců, které jsme v případě rozsáhlé invaze na Ukrajinu připraveni potrestat,” řekla Trussová rádiu LBC. „Nikdo není ze hry,” dodala. Chris Bryant, člen britské opoziční Labour Party, dokonce prohásil, že by vlastnictví Chelsea nemělo být Abramovičovi dovoleno.
Abramovič má podle Bloomberg Billionaires Indexu majetek v hodnotě kolem 13 miliard dolarů. Zbohatl na privatizaci podniků bývalého Sovětského svazu. Pětapadesátiletý Rus je ve Velké Británii známý právě díky vlastnictví fotbalového klubu Chelsea, jeho majitelem je od roku 2003 a díky milionovým investicím z klubu vybudoval jeden z nejúspěšnějších mančaftů v anglické a evropské fotbalové lize.
FC Barcelona představuje nejbohatší klub nejen fotbalový, ale obecně sportovní. V roce 2018 se jako první sportovní klub dějin přehoupla svými tržbami přes miliardu dolarů. Jak je tedy možné, že nemá na to, aby si udržela svoji největší hvězdu, Lionela Messiho? Důvod je, jak jinak, převážně ekonomický.Lukáš Kovanda: Proč Messi musí skončit v Barceloně
Názory
Těžařské odvětví se po covidové pauze dostává znovu na výsluní. Ceny ropy aktuálně žene nahoru válka na Ukrajině. Kde se zastaví? Vývoj posledních let na trhu s ropu shrnuje analýza Newstreamu. ANALÝZA: Odepisovaná ropa zažívá nevídaný comeback. Kam až porostou její ceny
Money
Do iniciativy se zapojili například zakladatel Seznamu Ivo Lukačovič nebo partner Pale Fire Capital Jan Barta. Dalším přispěvatelem twitterové výzvy se stala Alza miliardáře Aleše Zavorala. A také Martin Hájek, zakladatel Livesportu. Čeští miliardáři již posílají miliony uprchlíkům z Ukrajiny
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.