Akcie Tesly znovu udělaly Muska nejbohatším člověkem planety

Šéf americké automobilky Tesla Elon Musk se podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg znovu stal nejbohatším člověkem na světě. Pomohl mu k tomu letošní růst akcií Tesly. V prosinci Muska v čele žebříčku vystřídal francouzský podnikatel Bernard Arnault, spoluvlastník skupiny LVMH., která se věnuje prodeji luxusního zboží. Arnault je nyní podle tohoto žebříčku na druhém místě, v jiném žebříčku je stále první.
Akcie Tesly v pátek stouply o 5,5 procenta, což zvýšilo hodnotu Muskova majetku na 187,1 miliardy dolarů (4,2 bilionu korun), vyplývá z žebříčku miliardářů sestavovaného agenturou Bloomberg. Arnaultův majetek činí 185,3 miliardy dolarů.
Zatímco americká média dala ban Scottu Adamsovi, autorovi komiksu Dilbert, za jeho rasistické výroky mířené proti černochům, Elon Musk vystoupil na jeho podporu. V nedělním tweetu šéf Twitteru obvinil média z rasismu vůči bělochům. S důkazy pro své tvrzení se ovšem neobtěžoval.
Elon Musk obvinil média z rasismu vůči bělochům
Leaders
Podle časopisu Forbes, který pořadí nejbohatších lidí stanovuje na základě odlišné metodiky, Musk nadále zůstává druhým nejbohatším člověkem světa. Forbes Muskovo jmění odhaduje téměř na 200 miliard dolarů, zatímco Arnaultův majetek činí více než 200 miliard dolarů.
Rekordman v propadu majetku
Na začátku letošního roku Muskův majetek činil „jen“ 137 miliard dolarů. Musk se loni stal prvním člověkem na světě, kterému klesla hodnota majetku o 200 miliard dolarů, což vyvolalo spekulace, že by mohl mít problém se znovuzískáním titulu nejbohatšího člověka planety.
Americká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska podnikla kroky k tomu, aby zabránila ukrajinské armádě využívat satelitní internetovou službu Starlink k ovládání bezpilotních letounů. Podle agentury Reuters to ve středu uvedla prezidentka firmy Gwynne Shotwellová. Systém Starlink podle ní neměl nikdy sloužit jako zbraň. Ukrajina se už téměř rok brání ruské vojenské agresi.
Musk vypnul Ukrajině satelity pro navádění dronů. K válečným účelům Starlink není, tvrdí
Money
Akcie Tesly však ze svého dlouhodobého minima, na které se propadly 6. ledna, posílily už o 100 procent. V posledním lednovém týdnu například posílily o 33 procent a měly za sebou nejlepší týden od května 2013 a druhý nejlepší vůbec. Investoři opět sázejí na rizikovější růstové akcie v souvislosti se známkami toho, že ekonomika je silná a že úrokové sazby v USA porostou pomaleji. Tesla také těží z větší poptávky po svých elektromobilech, protože snížila ceny několika modelů.
Musk loni od srpna do prosince věnoval 11,6 milionu akcií Tesly na charitu. Hodnota tohoto podílu podle ceny akcií v době, kdy byly věnovány, činila 1,9 miliardy dolarů. Musk nyní vlastní přibližně 13 procent Tesly.
Starosti s Twitterem
Akcionáři Tesly se obávali, že Musk věnuje příliš pozornosti firmě Twitter, kterou koupil v říjnu loňského roku. Tesla přitom čelí zvýšené konkurenci v celém odvětví.
Musk v prosinci uvedl, že odstoupí z funkce šéfa Twitteru, jakmile najde někoho „dostatečně bláznivého", kdo by se této práce ujal. Nedávno prohlásil, že bude potřeba do konce roku stabilizovat finance Twitteru, než firmu předá novému generálnímu řediteli.
Společnost Twitter propustila dalších nejméně 200 zaměstnanců, což je asi deset procent její pracovní síly. S odkazem na své zdroje o tom v neděli informoval server listu The New York Times (NYT).
Musk rozdal další výpovědi. Twitter od jeho příchodu přišel o 70 procent zaměstnanců
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.