Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Americké volby jsou mašina na peníze. Letos je sponzorují nejbohatší miliardáři

Americké prezidentské volby se blíží. Kdo vyhraje - Harrisová, nebo Trump?
ČTK
Stanislav Šulc

Z amerických prezidentských voleb se postupem času stává významný podnik podporující americkou ekonomiku. V aktuálním klání se již protočily téměř čtyři miliardy dolarů. Peníze přitom jdou zejména na platy dobrovolníků a zajištění velkých meetingů pro desítky tisíc lidí. Zatímco Obamovu volbu podpořili zejména drobní donoři z řad občanů, aktuální volby „platí“ také nejbohatší miliardáři snažící se strhnout volbu na svého vybraného kandidáta.

Reklama

Rok 2008. V prezidentských volbách proti sobě stojí demokratický senátor Barack Obama a republikán John McCain. Dnešní optikou dva suverénní politici, tehdejší optikou zástupce změny (Obama) a tradičního establishmentu (McCain).

Proti sobě ale také stály dva mocné štáby, v nichž desítky talentovaných lidí zařizovaly potřebná vystoupení, meetingy, mediální vystoupení, prostě kampaň. A ta stála vždycky peníze. V roce 2008 Obama utratil 760 milionů dolarů, McCain méně než polovinu (358 milionů). Mohlo by se zdát, že Obama si vítězství de facto koupil. Pravda ale je jiná. Obamovi se podařilo vzácně oslovit drobné voliče působících na nejrůznějších diskusních fórech a rodících se sociálních sítích, kteří mu posílali drobné peníze. Tehdy to byly rekordní sumy od soukromých dárců a Obama dokonce přerušil čerpání veřejných prostředků, na které měl jako kandidát demokratů nárok.

Reklama

Výsledek byl drtivý. Ačkoli v hrubém součtu Obama získal „jen“ 52,9 procenta a McCain 45,7 procenta, na volitele byl výsledek o poznání jasnější: Obama získal hlasy 365 volitelů, přičemž pro zvolení jich kandidát potřebuje 270. List The New York Times při hodnocení financování kampaně připomněl, že právě toto bude velký problém pro případného Obamova vyzyvatele z republikánské strany pro rok 2012. Což se potvrdilo.

Prezidentské volby v USA se blíží

Bookmakeři mají jasno. Americkým prezidentem bude Trump

Kdo bude příštím prezidentem USA? Podle sázkařů i bookmakerů má blíž k Bílému domu exprezident Donald Trump. Kursovým favoritem bookmakerů je i v šesti ze sedmi swing states.

Přečíst článek

Miliardové volby

Rok 2024. Situace je diametrálně odlišná, a to i z pohledu financování kampaní. Proti sobě stojí demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump. Ačkoli jim drobní dárci posílají také dost peněz, nemají šanci nijak promluvit do celkového obrázku. Podle dat The Financial Times vybrali kandidáti a jejich spřátelené organizace (takzvané PAC) celkem 3,9 miliardy dolarů. Pro srovnání, v roce 2008 představovaly veškeré finance použité celkem 148 kandidáty 1,6 miliardy dolarů.

Úspěšnější z obou kandidátů hlavních stran přitom je Kamala Harrisová. Ta od července, kdy v prezidentské volbě oficiálně nahradila Joea Bidena, získala 2,2 miliardy dolarů. V této částce je i část nevyužitých peněz z fondu na kampaň Joea Bidena a také peníze, které vybraly spřátelené nadace. Naproti tomu Donald Trump získal 1,7 miliardy dolarů.

„Tyto částky podtrhují obrovský skok v množství peněz, které se dostaly do americké politiky od roku 2010, kdy Nejvyšší soud vynesl rozsudek Citizens United vs. Federal Election Commission, který umožnil jednotlivcům poskytovat neomezené částky politickým skupinám – neboli PAC – nezávislým na oficiálních kampaních,“ uvedly Financial Times.

Kamala Harrisová

Klíč k vítězství Harrisové ve volbách leží na východě USA

Pensylvánie je naprosto klíčová pro vítězství kandidátky demokratů, viceprezidentky Kamaly Harrisové, v amerických prezidentských volbách 5. listopadu.

Přečíst článek

Stamiliony na konzervaci Ameriky

Za enormním skokem v příjmech štábů jednotlivých kandidátů tak stojí zejména dary nejbohatších miliardářů, kteří často poskytují peníze právě prostřednictvím „nezávislých“ nadací známých pod zkratkou PAC. Jednou z nich je například s Donaldem Trumpem provázaná Make America Great Again, která od Tima Mellona (dědic finančního impéria, jehož jmění Forbes odhaduje na 14 miliard dolarů) získala 145 milionů dolarů. To přitom představuje téměř polovinu všech příjmů společnosti MAGA a Mellon tak patří k největším financiérům aktuálních voleb.

Dalším velkým sponzorem voleb je Elon Musk (118 milionů pro protrumpovskou nadaci America Pac), americká lékařka Miriam Adelsonová (více než 100 milionů opět pro protrumpovskou nadaci Preserve America Pac) nebo Liz a Dick Uihleinovi, kteří dali 70 milionů nadaci Restoration Pac a deset milionů MAGA (obě jsou protrumpovské).

V celkových sumách představují dary od miliardářů téměř třetinu ze všech darů mířících Trumpovi a nadacím spojovaných s republikány, v případě Kamaly Harrisové to je jen zhruba šest procent, vypočítávají Financial Times. U Harrisové podle DW.com představuje 44 procent přímých darů (tedy nikoli přes PAC) částky pod 200 dolarů.

Osm procent lidí zrušilo předplatné deníku The Washington Post kvůli nepodpoře Harrisové

Více než 200 tisíc lidí už zrušilo své digitální předplatné amerického listu The Washington Post (WP) poté, co se na poslední chvíli rozhodl nevyjádřit podporu demokratce Kamale Harrisové před prezidentskými volbami, uvedla americká rozhlasová společnost NPR.

Přečíst článek

Kdo kasíruje? Swing states

Podle DW.com z celé letošní prezidentské kampaně nejvíce benefitují takzvané swing states, tedy sedmička států, v nichž převládají nerozhodnutí voliči a na něž logicky nejvíce cílí oba kandidáti. Jedná se o Arizonu, Georgii, Nevadu, Pensylvánii, Wisconsin, Severní Karolínu a Michigan.

Kampaně obou hlavních kandidátů zde utrácejí za reklamní plochy, inzerci v místních médiích, právě v těchto státech se konají největší politické meetingy, což značně posiluje místní ekonomiku. V roce 2020 představovalo 56 procent ze všech výdajů právě na reklamu, 17 procent na mzdy, deset procent na výběr peněz a čtyři procenta na strategii a plánování.

„Očekává se, že v letošní kampani bude rozložení obdobné,“ dodal Timothy Rooks ze serveru DW.com.

Donald Trump chce pro Evropu výraznější cla

Lukáš Kovanda: Trumpova cla by v Evropě poškodila nejvíce Německo

Na ekonomiku EU se dost možná řítí další pohroma. Po covidu a energetické krizi tentokrát spočívá v možném návratu Donalda Trumpa do Bílého domu. Pokud by Trump v úřadu zavedl univerzální cla i na zboží z EU, čímž v kampani hrozí, z evropských ekonomik nejvíce poškodí Německo. Vyplývá to z analýzy, kterou ratingová agentura Fitch Ratings zveřejnila v pátek.

Přečíst článek

Zatím remíza

Do voleb zbývají pouhé dny a oba kandidáti pořád drží krok. Podle modelu The Economist v posledních dnech své šance značně posílila Kamala Harrisová, která po dobrém startu kampaně začala mírně ztrácet. Nyní však The Economist oběma kandidátům přičítá shodných 269 volitelů, což na zvolení nestačí.

Z nerozhodnutých států Harrisová podle Economistu značně zvýšila šance v Michiganu, Wisconsinu a Pensylvánii a mírně posílila v Severní Karolíně, kde však zatím stále vede republikánský kandidát. Demokratka navíc dlouhodobě vede v takzvaném „popular vote“, tedy v prostém součtu hlasů všech voličů. Tam jí Economist aktuálně přisuzuje 49procentní podporu, zatímco Donald Trump by podle listu získal 47,1 procenta. I tak ale Trump může 5. listopadu volby ovládnout, pokud ovládne více jednotlivých států unie.

Prezidentské volby v USA se blíží

Stanislav Šulc: Protitrumpovský film? The Apprentice Trumpovi ublížit nijak nemůže, ale je to dost povedený film

Do českých kin necelý týden před americkými volbami vstoupí snímek The Apprentice, který zachycuje vzestup talentovaného byznysmana Donalda Trumpa na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Zaměřuje se zejména na jeho vztah s kontroverzním právníkem Royem Cohnem, který mu v cestě ke slávě značně pomohl. A to nejen tím, že by ho seznámil s těmi správnými lidmi. Ale spíše tím, že mu pomohl zbavit se veškeré lidskosti bránící v úspěchu. Může tento film zabránit v Trumpově znovuzvolení? Ani náhodou. Přesvědčené na obou stranách totiž přesvědčí. Přesto jde o film, který by měl vidět snad každý pro pochopení toho, co se v současnosti děje.

Přečíst článek

Prezidentské volby v USA

Manipulace i dezinformace. Do prezidentských voleb v USA promlouvá AI

Kampaň před americkými prezidentskými volbami provází na sociálních sítích záplava manipulativních fotografií a dalších příspěvků vytvořených za pomoci umělé inteligence, které mají ovlivnit voliče k podpoře některého z kandidátů. Podle expertů je většina z nich dílem stoupenců republikánského exprezidenta Donalda Trumpa, některé ovšem mají pomoci jeho demokratické soupeřce, viceprezidentce Kamale Harrisové. Americká média se shodují, že zatímco v minulosti se dezinformace a manipulace šířily převážně pokoutně a často za nimi bylo Rusko, letos se k jejich tvorbě často přiznávají sami Američané.

Přečíst článek

Prezidentské volby v USA se blíží

Bookmakeři mají jasno. Americkým prezidentem bude Trump

Kdo bude příštím prezidentem USA? Podle sázkařů i bookmakerů má blíž k Bílému domu exprezident Donald Trump. Kursovým favoritem bookmakerů je i v šesti ze sedmi swing states.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme