Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Apple chystá spoustu nových počítačů. I jeden miniaturní

Apple, ilustrační foto
Pixabay
Stanislav Šulc
sta

Největší technologická společnost světa se podle agentury Bloomberg pokusí získat větší podíl na trhu osobních počítačů. Tam ji zatím drtí konkurence Lenova, HP a Dellu. Trumfem má být nový čip M2 a také návrat 12palcového MacBooku.

Devět procent. Tak velký podíl na trhu s osobními počítači v posledním roce měla společnost Apple, která je světovou čtyřkou. Jedničkou zůstává Lenovo, následují HP a Dell. Applu se však v posledních měsících daří razantně navyšovat tržby z prodejů osobních počítačů, což podle agentury Bloomberg souvisí zejména s využíváním vlastních čipů M1 a nově ohlášených M2.

Podíl jednotlivých výrobců na trhu s usobními počítači v roce 2021 Bloomberg

„Apple na příští rok chystá rozšíření produktových řad zejména s využitím nových, inhouse vyráběných čipů,“ uvedl Mark Gurman z Bloombergu s odkazem na osoby obeznámené s plány společnosti.

V příštím roce se tak zákazníci mohou těšit zejména na větší, 15palcové laptopy MacBook Air, což podle Gurmana bude první zvětšení řady Air od jejího čtrnáctiletého fungování. Apple pak zároveň připravuje 12palcový laptop, který bude jeho nejmenším osobním počítačem za mnoho let. Naposledy 12palcové varianty Apple nabízel ve své řadě MacBook, kterou ukončil v roce 2016 a nahradil je dvěma řadami Air a Pro.

Apple CEO Tim Cook

Konference Apple: Sázka na wellness, zdraví a chytré auto

Přední vývojáři společnosti Apple představili celou řadu vylepšení zejména v softwarové oblasti. Razantně se promění operační systémy všech klíčových zařízení, největší proměnou však projdou tablety iPad. Nejzajímavější novinky však Apple představil v segmentu zdraví a také v propojení s automobilem. 

Přečíst článek

Úspěch vlastních čipů

Applu se vyplatila sázka na vlastní čipy označované M1 a nedávno ohlášené M2. Podle Bloombergu Apple již v současnosti pracuje na verzi M3. M1 čipy se v počítačích objevily v třetím kvartálu roku 2020. „A právě v tomto období nastartoval razantní nárůst tržeb z prodejů počítačů. Zatímco ve druhém kvartálu činily tržby 5,4 miliardy dolarů, v následujícím kvartálu to byl dvojnásobek,“ připomíná Mark Gurman.

Vývoj tržeb Apple za osobní počítače (v miliardách dolarů) Bloomberg

A projevilo se to v tržbách za celý rok. Zatímco za rok 2019 byly tržby za Macy 25,7 miliardy dolarů, o rok později to bylo již 28,6 miliardy a vloni již tržby za počítače vyskočily na 35,2 miliardy dolarů. Samozřejmě je potřeba připomenout, že v pandemických letech značně narostla poptávka po počítačích kvůli distanční práci i výuce.

USB-C

Apple má smůlu. V Evropě se budou mobily i tablety nabíjet jedině přes USB-C

Na dobití všech telefonů či tabletů prodávaných v Evropské unii bude od podzimu roku 2024 stačit jediná nabíječka. K nelibosti společnosti Apple to bude ta s koncovkou USB-C.

Přečíst článek

Probíhající rekonstrukce hotelu Intercontinental a jeho okolí

Trio miliardářů opravuje hotel Intercontinental. Ministerští úředníci jim nyní zkomplikovali plány

Majiteli hotelu a jeho okolí jsou miliardáři Oldřich Šlemr, Eduard Kučera a Pavel Baudyš. Největší překážkou pro schválení revitalizačního plánu je chystaná prosklená komerční budova na rohu Pařížské a Bílkovy ulice nazývaná Brand Store. Ta podle ministerských úředníků rozhodně není "drobným obchodním zařízením".

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Indie těží ze zájmu Applu. Chystá miliardové pobídky pro další výrobce notebooků či tabletů

Indie chce být Big Tech velmoc. Chystá miliardové pobídky pro výrobce notebooků či tabletů

Přečíst článek
Doporučujeme