Apple dominuje žebříčku inovací. Následuje Tesla a Amazon

Mezi dvaceti nejinovativnějšími firmami světa je 15 ze Spojených států a jen dvě z Evropy. Na vzestupu jsou čínské společnosti.
Poradenská Boston Consulting Group (BCG) každoročně zveřejňuje žebříček nejinovativnějších společností. Na základě průzkumu mezi více než tisíci manažery hodnotí výkonnost společností ve čtyřech oblastech. Přihlíží se mimo jiné ke geografické distribuci hlasů pro danou společnost, počtu hlasů od manažerů konkurenčních společností či tomu, jakou hodnotu společnosti vytvářejí pro své akcionáře.
Ústup Evropy a vzestup Číny
Již čtvrtý rok po sobě se na pomyslný trůn posadila společnost Apple. Je tak považována za nejinovativnější společnost na světě. Apple kraluje tomuto žebříčku již od roku 2005, s jednou výjimkou v roce 2019 ji předběhla matka Googlu, společnost Alphabet. Výsledky pro letošní rok ukazují posilující dominanci Spojený států a Číny, evropské firmy naopak vyklízejí pole. Spojené státy a Čína jsou jediné dvě země, které od roku 2013 zvýšily svůj podíl a vytlačily firmy z evropských zemí, jako je Německo, Velká Británie a Itálie. Výrazné poklesy můžeme pozorovat i u japonského a jihokorejského zastoupení.
Tržní kapitalizace americké společnosti Apple poprvé od loňského ledna znovu překonala hranici tří bilionů dolarů, tedy zhruba 65,3 bilionu korun.
Hodnota společnosti Apple opět překonala hranici tří bilionů dolarů, pomáhá zájem o umělou inteligenci i Fed
Money
Spojené státy za poslední deset let posílily své zastoupení v top 50 z 22 na 25 firem, Čína počet zástupců zečtyřnásobila, když se ze dvou společností dostala na osm. Naopak Japonsko ze šesti zástupců dostalo na tři a Jižní Korea měla před deseti lety v první padesátce čtyři firmy a dnes jí zůstal jen Samsung na sedmém místě. Z žebříčku za uplynulou dekádu naopak úplně vypadli zástupci Finska, Itálie a Nizozemska.
Nováčky v žebříčku jsou naopak Indie a Saúdská Arábie se společnostmi Tata, respektive Aramco. Vzhledem k hospodářskému růstu Číny je pravděpodobné, že čínské firmy budou i v budoucnu představovat větší část žebříčku BCG. Zatím nejsilnějším inovátorem v zemi je Huawei, který letos skončil na osmém místě a který se do žebříčku 50 nejlepších dostává každý rok od roku 2014, kdy debutoval na 50. místě.
Žebříček nejinovativnějších společností 2023
1. Apple |
2. Tesla |
3. Amazon |
4. Alphabet |
5. Microsoft |
6. Moderna |
7. Samsung |
8. Huawei |
9. BYD Company |
10. Siemens |
Provozní zisk jihokorejské společnosti Samsung Electronics ve druhém čtvrtletí klesl o 96 procent oproti loňsku; na 600 miliard wonů, tedy zhruba deset miliard korun.
Trápení Samsungu. Provozní zisk společnosti se meziročně propadl o 96 procent
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.