Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Architekt Petr Štefek: V Česku mi chybí londýnská zdvořilost

Architekt Petr Štefek
Poskytnuto Petrem Štefkem
Petra Nehasilová

Pracoval v jednom z největších architektonických studií světa pod vedením slavného Normana Fostera - autora staveb jako londýnská "Okurka", Apple Park nebo mrakodrap Two World Trade Center. K Fosterovi přitom denně přijdou tisíce životopisů. Petr Štefek se však prosadil, jeho tvorba je k vidění v mnoha zemích světa. Nyní se mimořádný architekt vrací domů. Prý pomoci a zúročit know-how. „Určitě bych doporučil vystoupení z komfortní zóny domácího prostředí. Poznání odlišného,“ radí mladým lidem.

Přes deset let jste žil v Londýně, část této doby pracoval u jednoho z nejznámějších světových architektů Normana Fostera. Co vás táhlo zpět domů?

Můj návrat urychlil Brexit, covid a uzavření hranic. Nemyslím si, že jsem úplně odešel. Londýn je jako velká letištní hala, která se dá opakovaně navštěvovat. V této hale potkáte velké množství inspirativních lidí, kteří se ale jednoho dne zvednou a přesunou zase o kus dál. Další talentovaní a inspirativní lidé je v Londýně okamžitě nahradí. Mám pocit, že teď můžeme prospět mnohem více, když získané zkušenosti z odlišného prostředí tady u nás uplatníme. Nejsem jediný, kdo se vrátil z nějaké zahraniční mise a myslím, že to je v proměnách naší země zřetelné.

Podívejte se na tvorbu Petra Štefka

Jaké zkušenosti, kterou jste u Normana Fostera získal, si ceníte nejvíc?

Naučil jsem se hlavně tomu, jak moc je u projektu důležitý koncept a počáteční myšlenka. Naučil jsem se vnímat podněty od kolegů různých národností s odlišnou kulturní zkušeností. Samotné projekty se pak realizovaly často i na druhé straně světa ve spolupráci s lokálními architekty.

Jak obtížné bylo dostat se do takto renomovaného ateliéru?

Nedávno jsem se dočetl, že do kanceláře přichází cca pět tisíc životopisů denně. To jsem tehdy netušil. Ten svůj jsem zaslal s určitou nadsázkou, CV připomínalo hru člověče, nezlob se a bylo zasypáno lentilkami místo hracích figurek. V krabičce byl i lísteček, který zmiňoval, jak si vážím práce londýnského ateliéru a zmínka, že pokud bych náhodou svým portfoliem nezaujal, tak budu vděčný za přeposlání třem nejrespektovanějším konkurentům. Pozvánku na pohovor jsem dostal telefonicky tři dny po odeslaní.

Co vám v Londýně chybělo z Prahy a co vám naopak chybí v Praze z Londýna?

V Londýně mi chyběla určitá míra přímosti ve vyjádření názorů. Ta byla nahrazována vysokou mírou zdvořilosti a jen nepřímých náznaků případného nesouhlasu. No a v Praze mi občas zase chybí trocha té zdvořilosti a spontánních úsměvů. 

Proč se Petr Štefek vrátil do Česka a čím zde chce uspět? Jak vnímá současnou českou architekturu? A co by doporučil mladým studentům architektury? Čtěte rozsáhlý rozhovor s jedním z nejúspěšnějších tuzemských architektů Petrem Štefkem v novém magazínu Newstream CLUB.

Obálka druhého čísla magazínu Newstream CLUB Newstream

Čtěte magazín Newstream CLUB. K dostání je u všech dobrých prodejců nebo online.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Hlavním cílem rekonstrukce bylo přetvořit stávající prostor bytu na dispozici 3 + kk.

Jak z malého bytu udělat větší? Architektka si s tím ve vinohradském činžáku poradila skvěle

Přečíst článek
Vyhlídku nechal postavit majitel domu v sousedství.

Nejprve zrekonstruoval dům, pak vyčistil okolí a nechal postavit vyhlídku pro všechny

Přečíst článek
Doporučujeme