Bezos, Gates i Bloomberg se upnuli na nikl. Hledají ho v Grónsku

Společnost KoBolt Metals, kterou podporují miliardáři Jeff Bezos a Bill Gates a která se věnuje těžařskému průzkumu, podepsala s firmou Bluejay Mining smlouvu o průzkumu v Grónsku. Bude tam hledat klíčové suroviny, které se používají při výrobě elektromobilů, píše agentura Reuters.
KoBold pro vyhledávání surovin používá umělou inteligenci a strojové učení. Do průzkumu projektu Disko-Nuussuaq na západním pobřeží Grónska firma investuje 15 milionů dolarů (324 milionů korun) a získá v projektu 51procentní podíl. Peníze pokryjí náklady na počáteční vrty a jejich vyhodnocení. Podle licence by v místě měly být kovy jako nikl, měď, kobalt a platina.
Vlastníkem KoBoldu je společnost Breakthrough Energy Venture, což je fond zaměřený na investice do technologií a ochrany klimatu. Stojí za ním zakladatel softwarové společnosti Microsoft Bill Gates, zakladatel agentury Bloomberg Michael Bloomberg, zakladatel internetové společnosti Amazon Jeff Bezos a také investor Ray Dalio. Ten je zakladatelem největšího hedgeového fondu světa Bridgewater Associates. Dalšími investory jsou fond rizikového kapitálu Andreessen Horowitz a norská státní energetická společnost Equinor.
Pozitivní čísla americké nezaměstnanosti poslaly při ranním obchodování v Asii zlato i stříbro prudce dolů.
Zlato zažilo prudký pád kvůli statistice, pak se oklepalo
Money
„Tato dohoda je pro Bluejay transformativní,” uvedl generální ředitel firmy Bo Stensgaard. „Těší nás, že máme partnera, který je špičkou v technických inovacích nových průzkumných metod a kterého podporují jedni z nejúspěšnějších investorů na světě,” dodal.
Předchozí studie podle firmy Bluejay zjistily, že oblast v západním Grónsku má podobnou geologii jako oblast kolem ruského města Norilsk. Ta je hlavním producentem niklu a palladia.
Jednou ze zvažovaných lokalit pro stavbu továrny na baterie pro elektromobily je areál bývalé hnědouhelné elektrárny Prunéřov ze skupiny ČEZ.
Gigafactory chtějí v Česku stavět Volkswagen a LG
Money
Tesla se dohodla na dodávkách niklu do svých baterií s australským těžařem BHP Group. Akcie australské společnosti si v reakci na oznámení připsaly přes tři procenta.
Nikl do baterií Tesly bude automobilka nakupovat od Australanů
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.