Bezos prodal obří balík akcií Amazonu. A ušetřil na daních

Zakladatel Amazonu Jeff Bezos prodal obří balík akcií podniku. A přesunem z Washingtonu na Floridu ušetřil na dani z prodeje víc než čtvrt miliardy dolarů.
Zakladatel americké internetové společnosti Amazon Jeff Bezos prodal další akcie podniku, v posledních dnech dohromady už za více než čtyři miliardy dolarů (asi 95 miliard korun). Firma to v úterý oznámila v povinném hlášení pro americkou Komisi pro cenné papíry (SEC). Bezos, který firmu Amazon založil v roce 1994, v tomto měsíci prodal už kolem 24 milionů akcií podniku.
Bezos je výkonným předsedou správní rady firmy, akcie Amazonu prodával naposledy v roce 2021. Začátkem tohoto měsíce firma uvedla, že v nadcházejícím roce má Bezos v úmyslu prodat 50 milionů akcií. Ty mají při současné ceně na burze hodnotu kolem 8,4 miliardy dolarů.
Prodej prvních 12 milionů akcií firma oznámila minulý týden a v úterý následovalo oznámení o prodeji dalších 12 milionů akcií. Bezos v rámci své filantropické činnosti akcie Amazonu čas od času také rozdával, naposledy v roce 2022. Vzhledem k tomu, že se Bezos loni ze Seattlu ve státě Washington přestěhoval do Miami na Floridě, na dani z prodeje akcií v hodnotě čtyř miliard dolarů, které nyní prodal, ušetří asi 280 milionů dolarů, píše BBC.
Americký miliardář Jeff Bezos tento týden prodal 12 milionů akcií internetového obchodu Amazon za více než dvě miliardy dolarů (zhruba 47 miliard korun).
Bezos prodal akcie Amazonu za miliardy dolarů a opět pokukuje po postu nejbohatšího člověka
Trhy
Ze Seattlu do Miami
Výnosy nad 250 tisíc dolarů z prodeje akcií nebo jiných dlouhodobých investic jsou ve státě Washington zdaněny sedmiprocentní sazbou. Naproti tomu Florida státní daně z příjmů ani kapitálových výnosů nemá. Bezos ale výnos z prodeje akcií musí zdanit na federální úrovni.
Když Bezos oznámil, že se stěhuje na Floridu, vyvolalo to spekulace, zda tak nečiní právě kvůli potenciálnímu daňovému účtu, kterému by čelil ve státě Washington. Tam totiž místní vláda schválila novou daň z prodeje velkých balíků akcií. Bezos akcie Amazonu prodává v době, kdy jejich kurz výrazně zpevnil. Za poslední rok se zvýšil téměř o 70 procent.
Loni v listopadu Bezos řekl, že jeho rodiče se nedávno přestěhovali zpět do Miami, kde strávil část dětství, a že jim chce být nablízku. Bezos tam ale má i svůj vesmírný projekt Blue Origin, který se postupně přesouvá na floridský mys Canaveral.
„Lauren a já milujeme Miami,“ napsal Bezos na síť Instagram s odkazem na svou snoubenku Lauren Sánchezovou. „Proto se plánuji vrátit do Miami a opustit tichomořský severozápad,“ dodal.
Bezos i po ohlášeném prodeji akcií zůstává největším akcionářem Amazonu. Je také jedním z nejbohatších lidí na světě s odhadovaným majetkem více než 190 miliard dolarů (4,5 bilionu korun).
Elon Musk už není nejbohatším mužem planety, ale ještě se zuby nehty drží druhé příčky. Jeff Bezos i Mark Zuckerberg jsou však nebezpečně blízko, jak se dočtete v dalším dílu seriálu Psychologie trhu.
Elon pláče a Mark se směje. A slíbená rvačka ani nemusela být
Trhy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.