Británie zrušila sankce proti Tiňkovovi, který kritizoval Putina a zřekl se ruského občanství

Británie zrušila sankce proti ruskému podnikateli Olegu Tiňkovovi. S odvoláním na příslušný dokument britské vlády to dnes na svém webu uvedl ruský list Kommersant. Tiňkov má tak opět přístup ke svému majetku na britských ostrovech.
Londýn původně odůvodnil sankce proti podnikateli tím, že byl akcionářem finančního ústavu Tinkoff Bank, který působí v oblasti se strategickým významem pro ruskou vládu. Z toho také vyplývalo, že podnikatel „se podílel na získávání výhod či podpory od ruské vlády“.
Žádný oligarcha, ale hlasitý kritik Putina
Nicméně Tiňkov po invazi ruských vojsk na Ukrajinu patřil k prvním z hrstky ruských podnikatelů, kteří otevřeně vystoupili proti rozpoutání války. Loni na podzim se na protest proti válce zřekl i ruského občanství. Tiňkovovu žádost o zrušení sankcí podle listu podpořil také britský podnikatel Richard Branson, podle kterého zámožný ruský podnikatel „nikdy nebyl oligarchou“.
Loni v dubnu Tiňkov odstoupil z čela banky a týž měsíc byl donucen prodat svůj balík akcií ve společnosti TCS, ovládající Tinkoff Bank, skupině Interros Vladimira Potanina. Tinkoff Bank je dvanáctou největší banku v Rusku podle objemu aktiv.
Tiňkov předloni figuroval podle časopisu Forbes na 12. místě v žebříčku nejbohatších lidí v Rusku s majetkem odhadovaným na 4,7 miliardy dolarů. V celosvětovém žebříčku mu patřila 608. příčka. Loni ze všech žebříčků vypadl.
Tiňkov patřil k průkopníkům internetového bankovnictví v Rusku. Proslul i jako sponzor silniční cyklistiky, v jeho týmu Saxo-Tinkoff jezdili v minulé dekádě například Alberto Contador, Peter Sagan či Roman Kreuziger.
Cena ruské ropy Urals tento týden poprvé překročila strop 60 dolarů za barel, který loni zavedly západní státy v odvetě za invazi ruských vojsk na Ukrajinu. Podle analytiků je to první skutečný test, zda bude Západ schopen vynutit si dodržování jednoho z hlavních sankčních opatření proti Moskvě. Zvláště v situaci, kdy levnější ruskou ropu nakupuje ve velkém například Indie, kterou Spojené státy považují za svého spojence.
Obchod s ropou čeká velký test jednoty Západu
Trhy
Pekárenská skupina Penam z holdingu Agrofert dostala od slovenského antimonopolního úřadu (PMÚ) pokutu 21 milionů eur (502 milionů korun) za porušení antimonopolních pravidel. O rozhodnutí úřadu informoval Denník N. Antimonopolní úřad výši pokuty potvrdil, potrestanou firmu ale nejmenoval. Verdikt úřadu není pravomocný. Agrofert uvedl, že se proti pokutě odvolá.
Babiše doběhly utajované nákupy pekáren. Penam dostal půlmiliardovou pokutu
Zprávy z firem
Podnikatel Oleg Tiňkov oznámil, že se rozhodl kvůli odporu proti válce na Ukrajině zřeknout ruského občanství. Vyzval další podnikatele, aby ho následovali. Příslušný dokument zveřejnil na sociální síti.
Nenávidím Putinovo Rusko, vracím pas, připojte se, napsal ruský magnát
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.