Britské konzervativce povede Kemi Badenochová, horlivá stoupenkyně brexitu

Britskou opoziční Konzervativní stranu nově povede bývalá ministryně obchodu Kemi Badenochová, nahradí dosavadního lídra a někdejšího premiéra Rishiho Sunaka. Ve stranické volbě Badenochová porazila bývalého náměstka ministra vnitra pro přistěhovalectví Roberta Jenricka. Výsledky hlasování v sobotu oznámila strana.
V souboji o post v čele konzervativců se utkalo šest kandidátů, z nichž konzervativní poslanci postupně vybrali dva finalisty. Oba kandidáti se podle komentátorů řadí k pravicovým členům strany. Mezi nimi pak v hlasování od 15. do 31. října rozhodovali všichni straníci.
Volby lídra se zúčastnilo 72,8 procenta členů strany. Badenochová dostala téměř 54 tisíc hlasů, Jenrick přes 41 tisíc hlasů. Oznámil to Bob Blackman, předseda Výboru 1922, tedy organizace sdružující konzervativní poslance bez vládních funkcí, která de facto řídí vnitřní fungování strany.
Musíme přiznat, že jsme chybovali
Badenochová v prvním projevu poděkovala straníkům a své rodině za podporu. Vyzdvihla přínos svého předchůdce Sunaka, který podle ní odvedl „těžkou práci v nelehkých časech“. Strana podle ní musí přijít s plánem, který k ní přivede zpět ztracené voliče. Strana „musí přiznat, že chybovala“, ale "pro úspěch naší země je klíčová“, řekla Badenochová. Hovořila také o nutných proměnách strany a nezbytnosti každodenní práce.
Konzervativci byli v Británii u moci 14 let, než letos na začátku července výrazně prohráli ve volbách s do té doby opozičními labouristy. Po prohře se Sunak vzdal pozice v čele strany, která poté zahájila několikaměsíční proces výběru nového lídra.
Čtyřiačtyřicetiletá Badenochová se narodila v Londýně, ale do svých 16 let vyrůstala v Nigérii, odkud pochází oba její rodiče. Je první černoškou, která povede velkou britskou politickou stranu, píše BBC. Je také šestým lídrem konzervativců za necelých devět let. Jejím hlavním úkolem bude sjednotit rozštěpenou stranu.
Horlivá stoupenkyně brexitu Badenochová do strany vstoupila po roce 2000, v roce 2017 se stala poslankyní. Za Borise Johnsona zastávala několik nižších postů ve vládě. O post šéfky strany se neúspěšně ucházela už před dvěma lety. Média o ní píší jako o přímočaré ženě s ostrým jazykem.
„První černý lídr strany ve Westminsteru je okamžikem hrdosti pro naši zemi. Těším se na spolupráci s vámi a vaší stranou v zájmu britského lidu,“ uvedl britský premiér Keir Starmer.
„Vím, že bude skvělou vůdkyní naší skvělé strany. Obnoví naši stranu, postaví se za konzervativní hodnoty a bude bojovat proti labouristům. Pojďme se za ni jednotně postavit,“ uvedl Sunak.
Tři měsíce po volbách je vše zase při starém. Britští konzervativci na stranické konferenci ukázali, že po změně kurzu neprahnou. Kandidáti na vedení přidali i několik kontroverzních výroků, tentokrát to odnesly matky na mateřské a Evropský soud pro lidská práva.
Karel Pučelík: Britští konzervativci po volebním výprasku srší neopodstatněným sebevědomím
Názory
Britská Konzervativní strana hledá nového lídra. Po prvním kole nemá žádný z kandidátů výrazný náskok, ale zároveň to nevypadá, že výběr přinese zásadní zlom v politickém směřování po volbách zdecimované partaje.
Karel Pučelík: Zdecimovaní konzervativci hledají nového lídra
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.