Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Brusel dohodl nová pravidla pro Big Tech firmy

Margrethe Vestagerová, místopředsedkyně Evropské komise
ČTK

Brusel už má jasno o společném postupu vůči velkým technologickým společnostem. Pravidla se budou vztahovat na firmy s tržní kapitalizací nad 80 miliard eur (dva biliony korun), píše na web deníku Financial Times.

Reklama

Pravidla se budou vztahovat na firmy, které nabízejí na síti alespoň jednu službu, například vyhledávač. Do evropského nařízení Digital Markets Act (DMA), které loni představila místopředsedkyně komise pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová, bude podle zdrojů listu zahrnuto více firem. Dotknou se tak nejen amerických firem Google, Amazon, Apple a Facebook (nyní Meta), ale i čínské společnosti Alibaba nebo nizozemského ubytovacího serveru Booking.com.

Dohodu o společném postupu vůci Big Techům uzavřely hlavní politické strany zastoupené v Evropském parlamentu (EP). Hlasovat by se o ní v parlamentu mělo příští týden. 

Netflix, ilustrační foto

Analýza: Big Tech firmy chtějí do herního průmyslu. Zatím jim to moc nejde

Netflix koupil první herní studio a Amazon konečně vydal svou očekávanou onlinovku Nový svět. Naplní se konečně predikce, že Big Tech firmy začnou vydělávat na herní branži?

Přečíst článek

Hlavní vyjednávání mezi EP a členskými státy ale teprve přijde. Francouzský prezident Emmanuel Macron by je chtěl stihnout v první polovině příštího roku, za francouzského předsednictví EU.

Reklama

Evropská unie plánuje, že nařízení začne platit příští rok. Velkým technologickým firmám předepisuje, co smějí, a co naopak nesmějí. Zakazuje porušování pravidel hospodářské soutěže, jako třeba zneužití dominantního postavení na trhu. Podle FT pomůže i národním úřadům pro hospodářskou soutěž prověřovat akvizice menších rivalů tak, aby je vetší konkurenti nezískávali příliš levně.

Vláda Spojených států vznesla obavu, že nová pravidla poškodí velké americké společnosti. „Za tou sadou pravidel je politická vůle,” řekl listu FT zdroj zapojený do jednání. „Nová pravidla mají odpovědět na otázku, jak si myslíme, že by se měl regulovat moderní internet,” dodal.

Původní záměr globální daně mířil na technologické giganty, návrhu se proto přezdívalo GAFA, podle počátečních písmen největších internetových hráčů (Google, Amazon, Facebook a Apple).

Tereza Zavadilová: Googlizace bankovnictví ještě chvíli nehrozí

Že Big Tech firmy jako Google, Facebook či Amazon a spol stále bohatnou, rozdrtily lecjakou konkurenci i dokonce celá odvětví, o tom není sporu. Znají to i bankéři, kteří v posledních letech nespali z toho, že na jedné straně jim byznys ničí stále ostřejší regulace a z druhé strany jim lezou do zelí technologické firmy s fintechovými vychytávkami. 

Přečíst článek

Facebook se přejmenuje na Meta

Analýza: Facebook se mění v Meta. Co to přinese českému trhu?

Facebook mění jméno na Meta a chce ještě více urychlit transformaci společnosti v plně digitální, či dokonce virtuální svět. Pokud to udělá špatně, v Česku může přijít o dosavadní výlučné postavení.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Euro měna

David Ondráčka: Česko se změní v čistého plátce EU fondů, máme v rukávu plán B?

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme