Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Brusel dohodl nová pravidla pro Big Tech firmy

Margrethe Vestagerová, místopředsedkyně Evropské komise
ČTK

Brusel už má jasno o společném postupu vůči velkým technologickým společnostem. Pravidla se budou vztahovat na firmy s tržní kapitalizací nad 80 miliard eur (dva biliony korun), píše na web deníku Financial Times.

Pravidla se budou vztahovat na firmy, které nabízejí na síti alespoň jednu službu, například vyhledávač. Do evropského nařízení Digital Markets Act (DMA), které loni představila místopředsedkyně komise pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová, bude podle zdrojů listu zahrnuto více firem. Dotknou se tak nejen amerických firem Google, Amazon, Apple a Facebook (nyní Meta), ale i čínské společnosti Alibaba nebo nizozemského ubytovacího serveru Booking.com.

Dohodu o společném postupu vůci Big Techům uzavřely hlavní politické strany zastoupené v Evropském parlamentu (EP). Hlasovat by se o ní v parlamentu mělo příští týden. 

Netflix, ilustrační foto

Analýza: Big Tech firmy chtějí do herního průmyslu. Zatím jim to moc nejde

Netflix koupil první herní studio a Amazon konečně vydal svou očekávanou onlinovku Nový svět. Naplní se konečně predikce, že Big Tech firmy začnou vydělávat na herní branži?

Přečíst článek

Hlavní vyjednávání mezi EP a členskými státy ale teprve přijde. Francouzský prezident Emmanuel Macron by je chtěl stihnout v první polovině příštího roku, za francouzského předsednictví EU.

Evropská unie plánuje, že nařízení začne platit příští rok. Velkým technologickým firmám předepisuje, co smějí, a co naopak nesmějí. Zakazuje porušování pravidel hospodářské soutěže, jako třeba zneužití dominantního postavení na trhu. Podle FT pomůže i národním úřadům pro hospodářskou soutěž prověřovat akvizice menších rivalů tak, aby je vetší konkurenti nezískávali příliš levně.

Vláda Spojených států vznesla obavu, že nová pravidla poškodí velké americké společnosti. „Za tou sadou pravidel je politická vůle,” řekl listu FT zdroj zapojený do jednání. „Nová pravidla mají odpovědět na otázku, jak si myslíme, že by se měl regulovat moderní internet,” dodal.

Původní záměr globální daně mířil na technologické giganty, návrhu se proto přezdívalo GAFA, podle počátečních písmen největších internetových hráčů (Google, Amazon, Facebook a Apple).

Tereza Zavadilová: Googlizace bankovnictví ještě chvíli nehrozí

Že Big Tech firmy jako Google, Facebook či Amazon a spol stále bohatnou, rozdrtily lecjakou konkurenci i dokonce celá odvětví, o tom není sporu. Znají to i bankéři, kteří v posledních letech nespali z toho, že na jedné straně jim byznys ničí stále ostřejší regulace a z druhé strany jim lezou do zelí technologické firmy s fintechovými vychytávkami. 

Přečíst článek

Facebook se přejmenuje na Meta

Analýza: Facebook se mění v Meta. Co to přinese českému trhu?

Facebook mění jméno na Meta a chce ještě více urychlit transformaci společnosti v plně digitální, či dokonce virtuální svět. Pokud to udělá špatně, v Česku může přijít o dosavadní výlučné postavení.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme