Buffett rozdal miliardy a odešel z rady Nadace Gatesových | Newstream

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Buffett rozdal další miliardy a oznámil odchod z rady Nadace Gatesových

Americký miliardář a filantrop Warren Buffett odchází z rady Nadace Gatesových.
ČTK
 ČTK

Americký miliardář a filantrop Warren Buffett odchází z funkce jednoho ze tří správců dobročinné Nadace Billa a Melindy Gatesových, které už daroval více než 27 miliard dolarů (asi 575 miliard korun). S jejími cíli ale dál souzní a podporuje ji, oznámil 90letý investor.

Jedna z největších soukromých nadací na světě právě prochází obtížným obdobím, protože její zakladatelé, kteří jsou s Buffettem dlouholetými přáteli, před časem oznámili rozvod.

„Léta jsem byl správcem, a to neaktivním, pouze jednoho z příjemců mých prostředků - Nadace Billa a Melindy Gatesových. Teď z té funkce odcházím, stejně jako jsem odešel z dozorčích rad všech firem s výjimkou Berkshire,” řekl podle médií Buffett. Dodal, že plně podporuje nedávno zvoleného ředitele nadace Marka Suzmana a souzní s cíli nadace.

Nadace Billa a Melindy Gatesových vznikla před 21 lety. Zabývá se především bojem s chudobou a nemocemi, Buffett se ale na její investiční strategii nepodílí. Významně ji podporovat se rozhodl v roce 2006, částečně proto, že manželé Gatesovi - zbylí dva členové rady - podle něj dokážou vést nadaci lépe, než by to dokázal on sám.

Gates býval členem rady Buffettova investičního konglomerátu Berkshire Hathaway, loni ale i on uvedl, že z funkce odejde. Koncem května s manželkou Melindou oznámili, že po 27 letech manželství podali žádost o rozvod. V dobročinnosti chtějí ale dál spolupracovat.

To, že organizace velikosti nadace Gatesových má pouze tři členy rady, je podle agentury Bloomberg neobvyklé. Fordova nadace, která je zhruba pětinová ve srovnání s nadací Gatesových, má ve své radě 15 členů. V pouze desetinové Rockefellerově nadaci povinně vždy zasedá alespoň 12 členů.

Buffett v roce 2006 oznámil, že postupně dá na charitu všechny své akcie Berkshire. Nově věnuje akcie Berkshire za 4,1 miliardy dolarů (asi 87 miliard korun) pěti nadacím, se svým plánem a tak bude zatím jen v půli cesty.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme