Buffettova ojedinělá sázka na technologickou firmu se vyplatila. Se ziskem ji prodá Gatesovi

Přestože se investicím do technologických firem Warren Buffett spíš vyhýbá, sázka na akcie firmy Activision Blizzard, která vyvíjí videohry, se mu opět vyplatila.
Akcie videoherní společnosti Activision Blizzard koupila Buffettova investiční společnost Berkshire Hathaway na konci loňského roku. Zaplatila za ně zhruba jednu miliardu amerických dolarů (21,5 miliardy korun). Firma už na této investici výrazně vydělala, protože Microsoft v polovině ledna oznámil, že firmu Activision za 68,7 miliardy amerických dolarů převezme.
Na konci loňského roku vlastnila společnost Berkshire Hathaway 14,66 milionu akcií firmy Activision v hodnotě 975 milionů dolarů. Od začátku letošního roku cena akcií firmy zpevnila o více než 22 procenta.
Poklesy akcií zejména technologických firem zamávaly pořadím a výší majetku nejbohatších obyvatel zeměkoule. Lídr žebříčku, spoluzakladatel Tesly a vizionář Elon Musk, jen během čtvrtka přišel o 25,8 miliardy dolarů (560 miliard korun). Meziročně chudší je 18 z 20 nejmovitějších miliardářů na světě, vyplývá z aktuálního žebříčku agentury Bloomberg.
Musk za den přišel o 26 miliard dolarů, na akciích tratila řada miliardářů
Leaders
Buffett se investicím do technologických firem vyhýbá
Buffett se investicím do technologických společností dlouhodobě vyhýbá, protože je podle něj příliš těžké vybírat v tomto sektoru dlouhodobé vítěze.
Portfolio Berskhire Hathaway v hodnotě zhruba 330 miliard dolarů doznalo i dalších změn. Zvýšily se například investice do ropného gigantu Chevron, zrušil se podíl ve společnosti Teva Pharmaceuticals a omezily investice do několika dalších výrobců léčiv.
Sázka na akcie Bank of America vynesla Warrenovi Buffetovi téměř dvě miliardy dolarů. Nákupem si známý investor vylepšil reputaci. Podle některých totiž během loňského roku ztratil svůj pověstný „čich“.
Sázka na akcie Bank of America vynesla Warrenu Buffettovi skoro dvě miliardy
Leaders
Akcie Activision Blizzard ve čtvrtém čtvrtletí klesly až na 56,4 dolaru, a to kvůli žalobě, že firma podporovala sexistickou kulturu a platila ženám méně než mužům. Firma také v listopadu oznámila, že odkládá vydání her Diablo IV a Overwarch 2. Microsoft za jednu akcii nabídl 95 dolarů.
Spoluzakladatel a bývalý generální ředitel Microsoftu Bill Gates je Buffettovým dlouholetým přítelem. V roce 2020 odstoupil ze správní rady Berskhire a Microsoftu. Gates i Buffett patří k nejbohatším lidem světa.
Minuty po ohlášení výsledků se akcie společnosti Meta Platforms neboli Facebooku zřítily o 25 procent. Představovalo to více než 200 miliard ztrát, což se stalo největším pádem v historii. Ve stejnou chvíli portfolio manažer J&T Investiční společnosti Michal Semotan přikupoval akcie stejné firmy. „Facebook v současnosti opravdu není předražený. A další růst mu predikují i velké banky,“ říká v rozhovoru pro newstream.cz muž, který se podílí na správě majetku nejbohatších Čechů a Slováků.
Michal Semotan z J&T: Teď se cení bezpečné přístavy, ale čas rychle rostoucích akcií zase přijde
Money
Nejenom sjezdovka v dubajském obchodním centru. Kvalitní lyžařská střediska jsou i v Pákistánu nebo Libanonu.
Alpy? Skvěle se lyžuje i na Středním východě
Enjoy
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.