Chudák Abramovič. Chtěl dojednat mír – a přišel o sedm miliard dolarů
Miliardář a stále ještě majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič měl snahu přispět k mírovému řešení na Ukrajině a osobně se na konci března zúčastnil vyjednávání v Istanbulu mezi delegacemi Ruska a Ukrajiny. Ale sankcím se stejně nevyhnul – na sankčním seznamu Velké Británie se objevilo i jeho jméno. Podle agentury Bloomberg mu byl zmrazen majetek v daňovém ráji na ostrově Jersey za sedm miliard dolarů, což je polovina jeho známého majetku.
Soud na ostrově Jersey, který je britským závislým územím, ale s vlastním parlamentem, zmrazil majetek spojený s Romanem Abramovičem za více než sedm miliard dolarů (asi 158 miliard korun), což odpovídá polovině veřejně odhadovaného majetku ruského miliardáře, uvedl Bloomberg s odkazem na svůj index nejbohatších lidí na světě. Podle něj činí aktuální hodnota Abramovičova majetku 13,9 miliardy dolarů, což jej řadí na 131. místo v žebříčku a třetí místo mezi Rusy.
Policie na ostrově považovaném za daňový ráj provedla razii v budovách „podezřelých z napojení“ na Abramoviče, zatímco místní královský soud podle vlády v Jersey zmrazil Abramovičovi jeho britský majetek, podotkla agentura.
Londýn rozšiřuje seznam sankcionovaných Rusů, nově na něm přibude i Ukrajinec, politik Viktor Medvedčuk, který je podezřelý z vlastizrady. Sankcím se nevyhne ani šéf ropné společnosti Lukoil Vagit Alekperov.Britové zmrazí majetek šéfa Lukoilu i ukrajinského politika podezřelého z vlastizrady
Politika
Abramovič byl sankcionován Evropskou unií a Spojeným královstvím již minulý měsíc v rámci rozsáhlých trestů proti magnátům, o kterých se předpokládá, že mají blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Opatření mimo jiné vyvolaly dohady o budoucnosti jeho fotbalového klubu Chelsea, který je podle médií údajně na prodej za tři miliardy liber, což nyní zřejmě nebude možné.
Na ostrov Jersey má ruský oligarcha dlouhodobé spojení, uvedl Bloomberg. Společnost Camberley International Investments, která má sídlo v hlavním městě ostrova St. Helier, je poskytovatelem nesplacené půjčky ve výši 1,4 miliardy dolarů pro Abramovičovu holdingovou společnost Chelsea spojenou s fotbalovým klubem.
Ruský miliardář a stále ještě majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič nemá chvíli klidu. Poté, co na něj uvalila sankce Evropská unie a Velká Británie, se nad jeho bohatstvím stahují mračna i ve Spojených státech. A pokud by na něj americká vláda sankce v podobě zmrazení majetku uvalila, v prvé řadě by v sankčních sítích skončila jeho megavila za 50 milionů dolarů ve vyhlášeném horském středisku Aspen v Coloradu.V USA si brousí zuby na Abramovičovu megavilu za 50 milionů dolarů, začínají se rojit zájemci
Leaders
Sám Abramovič se snažil zapojit do řešení konfliktu na Ukrajině jako zprostředkovatel. Osobně se dokonce zúčastnil mírových jednání ukrajinské a ruské delegace v Istanbulu na konci března, přestože byl již na sankčních seznamech EU a Británie. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov posléze potvrdil, že se Abramovič mírových rozhovorů v Istanbulu zúčastnil, ale nikoliv jako oficiální člen ruské delegace. S jeho zapojením však podle něj souhlasila Moskva i Kyjev.
Přítomnost ruského oligarchy přitom někteří přítomní jednání ocenili. Podle tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavuşoglua se Abramovič „upřímně snaží“ přispět k ukončení bojů a měl užitečnou roli v udržování komunikačních kanálů mezi ukrajinskými a ruskými vůdci. Abramovičovu roli ocenil také ukrajinský šéf diplomacie Dmytry Podoljak, podle kterého miliardář efektivně přispíval k pořádání rozhovorů mezi zeměmi ve válce.
Akce proti Abramovičovi přicházejí poté, co úřady Kajmanských ostrovů, které jsou rovněž pod britskou správou, oznámily, že zmrazily aktiva v hodnotě 7,3 miliardy dolarů vázaná na ruské jednotlivce a společnosti sankcionované Spojeným královstvím.
Ruští oligarchové hledají útočiště před západními sankcemi. Kromě Dubaje je vítá i Turecko. Obě dvě země ale deklarují, že vše musí probíhat "v souladu s mezinárodním právem".Turecko pružně reaguje: Láká ruské oligarchy a jejich peníze
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.