Čínský miliardář okrádal své americké stoupence. Hrozí mu 20 let vězení
Dříve jeden z nejbohatších Číňanů, realitní magnát a špion, který se obrátil proti Pekingu. To byl život Kua Wen-kueje před rokem 2014, než uprchl do USA. Tam ho ale nyní uznali vinným z podvádění jeho stoupenců, z nichž vymámil miliardu dolarů, kterou utratil za luxusní statky.
Čínského miliardáře Kuo Wen-kueje, který před lety uprchl do Spojených států, americká porota uznala vinným z několik let trvajícího podvodu na jeho věrných fanoušcích. Informovala o tom agentura AP, podle níž se verdikt týká devíti ze 12 bodů obžaloby. Kuo podle obžaloby vymámil ze stoupenců zhruba miliardu dolarů (kolem 23 miliard korun) a peníze utrácel za luxusní položky.
Realitní magnát si po přesunu do USA svojí kritikou čínské komunistické strany získal mnoho fanoušků na internetu i vlivné spojence v americké politice. V letech 2018 až 2023 podle prokurátorů statisíce investorů vložily peníze do jeho projektů, za tyto prostředky ale Kuo pro sebe a své blízké příbuzné nakoupil panství o rozloze přes 4500 metrů čtverečních, vůz Ferrari za 3,5 milionu dolarů i luxusní jachtu za 37 milionů dolarů.
Americký soud odsoudil zakladatele a bývalého šéfa zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Sama Bankmana-Frieda k 25 letům vězení, uvedly agentury. Porota už loni v listopadu uznala dvaatřicetiletého Bankmana-Frieda vinným ze zpronevěry, kterou úřady označily za jeden z největších podvodů v americké historii.Sam Bankman-Fried si může oddechnout. Do vězení jde „jen“ na 25 let
Leaders
Americké úřady jej zadržely a obžalovaly na jaře loňského roku. Po téměř dvouměsíčním procesu v New Yorku se porota shodla na vině v několika bodech včetně podvodu a spiknutí za účelem vydírání. Podle agentury Bloomberg mu hrozí až 20 let vězení, trest má být oznámen 19. listopadu.
Podnikatel byl kdysi považován za jednoho z nejbohatších Číňanů. Zemi opustil v roce 2014 během zátahů proti korupci, které nařídil prezident Si Ťin-pching. Tehdy byli zadrženi lidé blízcí Kuovi a on samotný byl obviněn ze znásilnění, únosu, korupce a dalších trestných činů.
Kuo se přestěhoval do New Yorku a vybudoval kontakty na členy administrativy bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa. Blízký vztah navázal s Trumpovým někdejším poradcem Stevem Bannonem, v roce 2020 dvojice oznámila společný projekt s cílem svrhnout čínskou vládu, píše AP.
Po vynesení verdiktu se v soudní síni usmál na své právníky a potřásl si s nimi ruce, píše Bloomberg. Jeho tým u soudu argumentoval, že obžaloba neprokázala, že by kohokoli podvedl.
Čína pohrozila, že bude v krajních případech zarytým zastáncům nezávislosti Tchaj-wanu ukládat trest smrti. Zvyšuje tím svůj nátlak na Tchaj-wan, přestože čínská justice nemá nad demokraticky spravovaným ostrovem žádnou soudní pravomoc, píše agentura Reuters.Podpora Tchaj-wanu? V Číně bude potrestána i smrtí
Politika
V čase kyberpodvodů vypadá zločin, kterého se dopouštěl sedmapadesátiletý Kanaďan jako z jiné doby. V dopisech adresovaných převážně starším Američanům se vydával za jasnovidce. Z obětí se mu za 20 let podařilo vylákat v přepočtu miliardy korun. A dostal za to 10 let natvrdo. Lstí připravil Američany o miliardy. A stačila mu k tomu poštovní obálka
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.