Abramovič dostal další ránu. V USA obvinili jeho investičního poradce

Ruský miliardář Roman Abramovič dlouhá léta investoval miliardy dolarů přes newyorskou poradenskou společnost Concord Management. Firma nyní čelí obvinění ze strany Komise pro cenné papíry a burzu (SEC), že tak činila bez jejího svolení, napsal deník The Wall Street Journal.
Investiční poradce Concord Management se sídlem v New Yorku a jeho vlastník Michael Matlin čelí obvinění Komise pro cenné papíry a burzy (SEČ) za to, že působí jako neregistrovaný investiční poradce jediného klienta, bohatého Rusa s napojením na ruskou vládu.
Investice za 160 miliard korun
Komise neuvedla jméno klienta, ale Concord Management byl v minulosti spojen s Romanem Abramovičem, ruským oligarchou s vazbami na ruského prezidenta Vladimira Putina, napsal deník The Wall Street Journal. Od roku 2012 Concord řídil investice do 112 různých soukromých fondů pro nejmenovaného klienta v odhadované celkové hodnotě 7,2 miliardy dolarů (asi 164 miliard korun), aniž by se registroval u SEC, uvedla komise.
Ruský miliardář Roman Abramovič nezažívá lehké časy. Jeho majetek ve Velké Británii mu od ruské invaze na Ukrajinu mizí pod rukama.
Londýnské impérium Romana Abramoviče se rozpadá
Leaders
Minulý rok po zahájení ruské invaze na Ukrajinu bylo americkým hedgeovým fondům, které spravovaly investice od Abramoviče, řečeno, aby zmrazily jeho aktiva poté, co na něj britská vláda uvalila sankce. Ty na Abramoviče uvalila i Evropská unie či Kanada. V důsledku sankcí byl ruský miliardář mimo jiné nucen prodat i věhlasný anglický fotbalový klub Chelsea.
Obvinění jsou neobvyklým příkladem zapojení SEC do rozsáhlých sankcí a jejich kontroly. Komise obvykle hlídá investiční poradce, aby tím pomohli chránit veřejnost, ale Concord spravoval peníze pouze jednoho klienta, podotkl WSJ.
Concord s obviněním nesouhlasí
Gurbir Grewal z vedení SEC řekl, že neschopnost Concord Management zaregistrovat se jako poradce „obcházela pravidla zásadní pro schopnost komise monitorovat trh kvůli zneužívání“. „Tvrdíme, že Concord po více než deset let porušoval registrační požadavky federálních zákonů o cenných papírech a vydělal více než 80 milionů dolarů za poskytování investičního poradenství svému miliardářskému klientovi během té doby,“ řekl Grewal.
Ruští oligarchové nejspíše předem věděli o datu invaze ruských vojsk na Ukrajinu, zahájené loni 24. února, a rychle přepisovali svá aktiva na děti a obchodní partnery, aby majetek uchránili před očekávanými sankcemi. Uvádí to zpráva agentury FinCen, která se v rámci amerického ministerstva financí věnuje boji proti finančním zločinům.
Ruští oligarchové přepisovali majetky na děti těsně před invazí
Leaders
Mluvčí společnosti Concord Management a její vlastník Michael Matlin vyjádřili zklamání z rozhodnutí SEC je obvinit. „Jsme přesvědčeni, že úplné a spravedlivé přezkoumání platného práva a relevantních faktů podtrhne, že společnost Concord Management a Michael Matlin dodrželi všechny regulační a právní požadavky," uvedla firma v prohlášení.
SEC uvedla, že většina investic Concordu a podle WSJ tedy i Abramoviče směřovala do hedgeových fondů. Concord ale údajně investoval i do nejméně šesti soukromých kapitálových fondů a poskytoval služby dohledu a správy, včetně due diligence a investičních jednání, provádění investic a monitorování portfolia.
Miliardář a stále ještě majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič měl snahu přispět k mírovému řešení na Ukrajině a osobně se na konci března zúčastnil vyjednávání v Istanbulu mezi delegacemi Ruska a Ukrajiny. Ale sankcím se stejně nevyhnul – na sankčním seznamu Velké Británie se objevilo i jeho jméno. Podle agentury Bloomberg mu byl zmrazen majetek v daňovém ráji na ostrově Jersey za sedm miliard dolarů, což je polovina jeho známého majetku.
Chudák Abramovič. Chtěl dojednat mír – a přišel o sedm miliard dolarů
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.