Další sbohem Rusku. Občanství se vzdal miliardář a zakladatel fintechového Revolutu

Spoluzakladatel a šéf britského fintechového start-upu Revolut Nikolay Storonsky (Nikolaj Storonskij) se kvůli odporu vůči ruské invazi na Ukrajinu vzdal ruského občanství. Informovala o tom agentura Bloomberg. Podobný krok oznámil tento týden podnikatel Oleg Tiňkov (Oleg Tinkoff). Ten po začátku invaze patřil k prvním z hrstky ruských podnikatelů, kteří otevřeně vystoupili proti válce a kritizovali ruskou armádu. Vyzval přitom další podnikatele, aby ho následovali.
"Nik je britským občanem. Začátkem letošního roku se vzdal občanství, které získal na základě narození v Rusku. Jeho postoj k válce je veřejně znám: válka je naprosto odporná a on nadále důrazně vyzývá k okamžitému ukončení bojů," uvedl mluvčí společnosti Revolut.
Podnikatel Oleg Tiňkov oznámil, že se rozhodl kvůli odporu proti válce na Ukrajině zřeknout ruského občanství. Vyzval další podnikatele, aby ho následovali. Příslušný dokument zveřejnil na sociální síti.
Nenávidím Putinovo Rusko, vracím pas, připojte se, napsal ruský magnát
Leaders
Storonsky se ruského občanství zřekl ještě předtím, než na jeho otce, který vede jednu z divizí ruské plynárenské společnosti Gazprom, Ukrajina začátkem října uvalila sankce.
Osmatřicetiletý podnikatel, jehož majetek podle žebříčku miliardářů agentury Bloomberg aktuálně činí asi 6,9 miliardy dolarů (170,9 miliardy korun, odsoudil ruskou invazi už na začátku března.
"Když jsem vyrůstal, představa války mezi Ruskem a Ukrajinou byla nemyslitelná. Nejen proto, že válka a ztráta nevinných životů je vždy špatná, ale i proto, že pro mě jsou Ukrajinci a Rusové příbuzní," napsal v dopise zveřejněném na webu Revolutu. "Můj otec je Ukrajinec. Mám rodinu a přátele po celé Ukrajině - lidi, na kterých mi velmi záleží a o které mám obrovský strach," uvedl Storonsky.
Ruská tajná služba FSB oznámila, že zadržela osm podezřelých z útoku na Kerčský most, celkem pět Rusů a tři občany Ukrajiny a Arménie. Za organizátora útoku podle ruské agentury TASS označila šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova. Kyjev se k zodpovědnosti za sobotní explozi na mostě, který spojuje Rusko s anektovaným Krymem, nepřihlásil.
Rusové zadrželi podezřelé z útoku na Kerčský most. Mezi nimi pět Rusů
Politika
Ruský prezident Vladimir Putin se při vedení války na Ukrajině dopustil strategických chyb, a to i proto, že jeho vedení je prakticky neomezené. V projevu to dnes podle britských médií uvede ředitel britské zpravodajské služby GCHQ Jeremy Fleming. Navzdory masivním pondělním útokům na ukrajinská města podle něj ruským silám chybí munice i zásoby, a Ukrajincům se daří zvrátit počáteční úspěchy Moskvy.
Putin podle šéfa britských zpravodajců dělá chyby, jeho jednotky jsou vyčerpané
Politika
Na Ukrajině se narodil i jeho blízký spolupracovník Vlad Jacenko (Vlad Yatsenko), který je technologickým ředitelem Revolutu. I on má dvojí občanství - ukrajinské a britské.
Společnost Revolut, která patří k nejhodnotnějším start-upům v Evropě, vznikla v roce 2015. Sedm let existence letos oslavila překročením hranice 20 milionů klientů, kterým umožňuje obchodovat na burze a nabízí jim například i směnu deviz a debetní karty. Firma se sídlem v Londýně získala zákazníky výhodnějšími kurzy, než jaké nabízejí banky, a dalšími produkty včetně investic do kryptoměn.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.