Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Do pěti let vzroste počet dolarových milionářů o 40 procent. V Číně se jejich počet zdvojnásobí

Do pěti let vzroste počet dolarových milionářů o 40 procent. V Číně se jejich počet zdvojnásobí
iStock
 ČTK

Pandemie, inflace, válka na Ukrajině a zprávy o nadcházející recesi. To není zrovna zdravé podhoubí pro růst světového bohatství. Přesto se do pěti let podle studie Credit Suisse počet dolarových milionářů zvýší o 40 procent celosvětově, v Číně se dokonce zdvojnásobí.

Počet dolarových milionářů v celém světě se v příštích pěti letech zvýší o 40 procent, přestože růst úrokových sazeb a válka na Ukrajině letos sníží hodnotu aktiv a soukromého majetku. Do roku 2026 bude ve světě více než 87,5 milionu lidí s majetkem nejméně jeden milion dolarů (24,7 milionu korun). V roce 2021 jich bylo 62,5 milionu. Vyplývá to ze zprávy Global Wealth Report 2022 sestavené švýcarskou bankou Credit Suisse Group.

Počet milionářů poroste rychleji v rozvíjejících se zemích. V Číně se populace milionářů téměř zdvojnásobí.

V první polovině letošního roku hodnota majetku 500 nejbohatších lidí světa klesla o 1,4 bilionu dolarů. Credit Suisse ale očekává rychlé zotavení, zejména v rozvojových zemích. Čína bude dál vytvářet obrovské bohatství, i když její ekonomika vykazuje signály napětí kvůli koronavirovým uzávěrám a omezením v některých sektorech, jako technologický a realitní.

Dům od architektů ze studia SENAA

Milionáři v Česku se nejvíce obávají inflace. Investují do realit

Více než polovina českých a slovenských dolarových milionářů považuje za největší hrozbu pro udržení a růst svého bohatství v nadcházejících dvanácti měsících inflaci. Vyplývá to z průzkumu J&T Banka Wealth Report 2021 mezi třemi stovkami movitých respondentů. Téměř všichni pak očekávají, že se inflace bude pohybovat nad dlouhodobým inflačním cílem centrálních bank, který v tuzemsku činí dvě procenta. Každý dvanáctý milionář dokonce očekává inflaci kolem deseti procent. Jednoznačnou obranou podle nich jsou investice.

Přečíst článek

Credit Suisse očekává, že soukromý majetek do roku 2026 stoupne o 36 procent na 169 bilionů dolarů. Bohatství na dospělého ve stejném období celosvětové vzroste o 28 procent a v roce 2024 překoná hranici 100 tisíc dolarů. Počet osob s velmi vysokým čistým jměním, tedy s majetkem více než 50 milionů dolarů, vroste na 385 tisíc.

Rozvojové trhy silně zasáhla pandemie nemoci covid-19 a růst bohatství tam zpomalil. Loni však tyto trhy opět nabraly na dynamice a v příštích pěti letech podle Credit Suisse sníží náskok, který mají rozvinuté země. V rozvojových zemích se má bohatství zvyšovat o deset procent ročně, zatímco v zemích s vysokými příjmy o 4,2 procenta ročně.

Loni hodnota majetku celosvětové vzrostla o 9,8 procenta na 463,6 bilionu dolaru. Bez zahrnutí vlivu změn směnných kurzů majetek vzrostl o rekordních 12,7 procenta. Nejbohatší jedno procento osob vlastnilo 46 procent veškerého majetku domácností a deset procent nejbohatších pak 82 procent celosvětového bohatství. Největší počet osob s mimořádně vysokým čistým jměním měly Spojené státy, kde jich bylo více než 140 tisíc. Následovala Čína s 32 710 osobami.

Andrej Babiš

Studie: Klub českých dolarových milionářů se rozrůstá, loni už měl přes 32 tisíc členů

Počet dolarových milionářů v Česku loni díky oživení ekonomiky v Evropě stoupl o 6,9 procenta na 32 200. Jejich majetek meziročně vzrostl o 7,7 procenta na 79 miliard dolarů (1,857 bilionu korun). Vyplývá ze Zprávy o světovém bohatství, kterou zveřejnila společnost Capgemini.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Elon Musk

Deset nejbohatších lidí světa loni bohatlo v průměru o 100 milionů dolarů denně

Přečíst článek
Elon Musk

Lukáš Kovanda: Nejbohatší lidé světa díky vítězství Trumpa rekordně zbohatli

Přečíst článek
. Země, jako je Irsko (úvodní snímek zobrazuje kanceláře Googlu v irském Dublinu), přestože je součástí EU, tak představuje svého druhu „offshore“.

Česko zřejmě získá možnost danit zisky velkých nadnárodních firem. Co tomu předcházelo a co čekat?

Přečíst článek
Doporučujeme