Dobývání vesmíru může udělat miliardáře z každého. Jak na to?

Jeff Bezos již za pár hodin odstartuje do vesmíru, rozšíří tak řady miliardářů, jejichž byznys překonal zemskou tíži. Díky různým nástrojům může na vesmíru profitovat doslova každý.
Bank of America odhadla, že v současnosti má takzvaný vesmírný byznys hodnotu zhruba 415 miliard dolarů, do roku 2030 by se mohl více než ztrojnásobit na 1,3 bilionu dolarů. Konkurenční banka Morgan Stanley je v odhadech poněkud střídmější a ve svých projekcích mluví o hodnotě jeden bilion dolarů, navíc až do roku 2040.
Přesto jde o pořádné množství peněz a je logické, že se v tomto odvětví snaží uspět nejbohatší a nejvlivnější podnikatelé světa v čele s Elonem Muskem, Jeffem Bezosem či Richardem Bransonem.
3D tisk může být zlomem
K hlavním segmentům bude patřit vesmírná turistika, u níž se navíc počítá s enormním růstem, ale i nadále bude významnou roli hrát zásobování mezinárodních stanic, obsluha telekomunikačních zařízení a například evropské firmy včetně těch českých se chtějí silně angažovat ve zcela novém odvětví - likvidaci vesmírného odpadu.
Agentura Bloomberg upozorňuje, že na tomto novém odvětví je možné vydělávat již nyní. „Nikdy předtím nebylo k dispozici tolik vesmírně orientovaných ETF a start-upů a nové obchodní aplikace z nich činí velmi dostupnou investici,” uvádějí Charlie Wells a Katharine Gemmell z Bloombergu.
Richard Branson vzal do vesmíru turisty. Odstartovala nová éra lidstva, o níž zatím nic nevíme.
Stanislav Šulc: Éra selfie z vesmíru je tu
Názory
Investovat tak nemusíte do společností Muska, Bezose nebo Bransona, ale máte na výběr mnohem více možností. Například veleúspěšná investiční manažerka Cathie Woodová spustila ARK Space Exploration ETF, přičemž daný fond spravuje aktiva v hodnotě 627 milionů dolarů, jež půjdou právě na vesmírné investice. Fond se dle svých stránek bude věnovat zejména společnostem stavějícím orbitální infrastrukturu či inovátorům vesmírných technologií, kam spadá zejména 3D tisk ve vesmíru či energetická úložiště.
„Kupříkladu inovace 3D tisku ve vesmíru výrazně zlevní veškeré práce nad zemským povrchem a tím pádem dojde ke skokovému rozvoji,” věří původně scenárista Alex Greenfield, který je aktivním investorem do vesmírných společností.
Opravdu dlouhý „long”
Greenfieldovy investice jsou v této chvíli většinou v záporu, to jej ale nestresuje. Věří, že jedna vydařená sázka se vrchovatě vyplatí. „Někomu se podaří vsadit na společnost, z níž se stane bilionový jednorožec. Děti takového člověka budou novodobými Carnegiovými,” vysvětluje svůj přístup pro Bloomberg Alex Greenfield.
A odborníci na trhy mu dávají za pravdu. Vesmírné investice v tuto chvíli mají výrazně dlouhý horizont. „Ale je to příležitost pro obří růst, o němž se nám ani nesní. Je to jako bitcoin před pár lety,” připomíná Noah Damsky, zakladatel poradenské společnosti Marina Wealth Advisors.
Ale jedná se také o sektor, kde lze očekávat velkou volatilitu jednotlivých cenných papírů a samozřejmě také krachy.
Ostatně ukázalo se to také po úspěšném letu Richarda Bronsona do výše 62 kilometrů nad povrch Země, po kterém akcie Virgin Galactic ztrácely na hodnotě každý obchodní den.
O devět dní vyfoukl prvenství v miliardářských vesmírný výletech zakladateli Amazonu Jeffu Bezosovi. Všechno je ale trochu komplikovanější.
3, 2, 1… zážeh. Richard Branson je ve vesmíru
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.