Elon Musk se opět míchá do politiky. Po Putinovi chce jednat s Číňany
Zakladatel automobilky Tesla a majitel sociální sítě Twitter jede na návštěvu Číny. Děje se tak v situaci, kdy jsou čínsko-americké vztahy na bodě mrazu. Média spekulují, že bude v Šanghaji jednat s místními politiky kvůli tamní továrně Tesly. To všechno tajně.
Druhý nejbohatší muž planety si opět plete byznys s geopolitikou. Elon Musk se rozhodl odletět do Číny a chce jednat s místními politiky. Píše to agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené s cestou. Ta totiž podle všeho není příliš veřejná.
Musk do Číny jede zejména kvůli svému nejlukrativnějšímu byznysu, kterým je stále automobilka Tesla. Pro tu je Čína druhým největším trhem po Spojených státech a jen letos v únoru se tu prodalo bezmála 75 tisíc elektrovozů této značky, což podle portálu CNBC představuje meziroční nárůst o 32 procent.
Cena digitální měny dogecoin podle serveru CoinDesk za posledních 24 hodin vzrostla zhruba o čtvrtinu. Děje se tak v reakci na to, že internetová síť Twitter začala v pondělí logo této měny zobrazovat namísto svého vlastního loga. Majitelem společnosti Twitter se na podzim stal miliardář Elon Musk, který už v minulosti měnu dogecoin propagoval.Musk si už zase hraje z dogecoinem. Kryptoměna výrazně posiluje
Money
Nicméně elektrovozy levnějších čínských značek začínají být čím dál větším problémem nejen pro evropské automobilky, ale také pro Teslu. V únoru totiž čínská automobilka BYD na domovském trhu prodala více než 191 tisíc vozů. A podíl této značky na trhu s elektrovozy vzrostl z 27 na aktuálních 37 procent.
Musk se navíc obává zpomalení poptávky kvůli obecnému zastavení růstu spotřeby, které v Číně probíhá. V současnosti totiž šanghajská továrna Tesly produkuje 20 tisíc vozidel týdně, to je přitom více, než kolik čínský trh v tuto chvíli chce. I proto Tesla i na čínském trhu snižuje ceny a zároveň rozšiřuje export z čínské fabriky do celého regionu.
Musk mezi USA a Čínou
Muskova cesta sice z jeho pohledu je zcela nutná, odehrává se však v situaci, kdy čínsko-americké vztahy uvízly na mrtvém bodě. Čína právě v sobotu spustila třídenní vojenské cvičení poblíž Tchaj-wanu, na což USA reagovaly dalším potvrzením podpory ostrova, který se cítí ohrožen čínskými aktivitami.
Elon Musk převzal Twitter loni na podzim, když za sociální síť po soudních tahanicích nakonec zaplatil 44 miliard dolarů a stáhl veškeré akcie z burzy. Od té chvíle se však hodnota Twitteru prudce propadá.Muskovo působení v Twitteru seřízlo hodnotu firmy o polovic
Leaders
A nejde jen o Tchaj-wan. Spojené státy Čínu podezřívají z aktivní špionáže prostřednictvím balónů, a USA se nelíbí ani to, že Čína utužuje vztahy s Ruskem, které vede válku proti Ukrajině a čelí sankcím ze strany mezinárodního společenství.
I proto se toho o Muskově cestě oficiálně mnoho neví a jakékoli dotazy jsou odbyty s tím, že se detailní program ještě ladí a není nic ke zveřejnění.
Když Elon mluvil s Putinem
Muskova pozice vůči Číně a USA je komplikovaná, protože sázka Tesly právě na Čínu je ohromná. Odpovídá tomu i skutečnost, že dvojkou v automobilce je Tom Zhu. Ten se narodil v Číně a do Tesly nastoupil v roce 2014. Stal se viceprezidentem právě pro Čínu, na začátku letošního roku se stal druhým mužem celé firmy.
Majitel americké společnosti Twitter Elon Musk se omluvil bývalému zaměstnanci z Islandu, s kterým si na stejnojmenné platformě vyměnil sérii nepříjemných tweetů. Tweety se týkaly dotazu, který pracovník oddělení produktového designu Halli Thorleifsson vznesl ohledně toho, zda je ve firmě ještě zaměstnán, nebo ne. Následně se dozvěděl, že byl propuštěn, uvedla BBC.Musk zacouval. Omluvil se zaměstnanci, který se o svém vyhazovu dozvěděl z Twitteru
Leaders
A Musk vztahy s asijskou mocností prohlubuje i sám. Loni v říjnu poskytl rozhovor Financial Times, v němž uvedl, že by se Tchaj-wan měl stát zvláštní správní zónou Číny. Tehdy nejbohatší muž planety podotkl, že by Peking a Tchaj-pej mohly dospět k přijatelné dohodě.
Ve stejné době přitom vyšlo najevo, že zakladatel Tesly nejspíš jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a mluvil s ním o jakémsi mírovém plánu. Ten pak zveřejnil na Twitteru. To přitom americkým občanům zakazuje jeden z nejstarších federálních zákonů známý jako Loganův act.
V USA klesají úvěry nejvíce v historii. Zvyšuje se tak riziko recese v USA, která by neblaze dolehla i na Česko.Lukáš Kovanda: Krize v USA už je téměř nevyhnutelná. Dopadne i na Čechy
Názory
Na hniličku, míchaná nebo natvrdo? Nejlepší jsou každopádně vajíčka od farmářů. U těch se vyplatí na cenu zase tak moc nehledět. Za čtyři, osm nebo dvanáct korun? Víme, která vajíčka jsou ta nejlepší
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.