Milionoví manažeři. Nejvíc bere Elon Musk
Více než šest miliard v rámci opčního programu získal Elon Musk z Tesly. Ale i další supermanažeři si přišli na dost peněz, uvádí žebříček Bloombergu.
Že se Elon Musk Tesle vyplácí dosytosti, je zjevné na jejích akciích. Pokaždé, když se Muskovi něco povede, letí akcie výrobce elektrovozů a baterek výrazně nahoru. A nemusí to se samotnou firmou ani nijak přímo souviset. Vliv na úspěch Tesly má raketový program Space X, stejně tak i jeho vystoupení v populární komediální show Saturday Night Live.
Akcie i hospodaření Tesly bylo v roce 2020 natolik mimořádné, že si Musk v rámci opčního programu vysloužil částku 6,7 miliardy dolarů. A tím se stal manažerem se suverénně nejvyšším ročním příjmem, připomíná každoroční žebříček agentury Bloomberg, v němž se dohromady počítají klasické mzdy, kompenzační bonusy, akciové odkupy či právě opční programy.
Zisk automobilky Tesla ve druhém čtvrtletí byl opět rekordní a poprvé překonal hranici miliardy dolarů. Lépe než konkurence si firma poradila s nedostatkem čipů a s narušenými přepravními řetězci. Tesla má zisk přes miliardu dolarů. Lépe než konkurence ustála čipový hladomor
Zprávy z firem
„V uplynulém roce bylo 15 společností, které svým vrcholovým manažerům vyplatily roční výdělek 100 a více milionů dolarů,“ uvádí tvůrci žebříčku nejúspěšnějších manažerů. Zároveň připomínají, že počet firem, které svým manažerům vyplatily 25 milionů a více, byl v roce 2020 (tedy roce pandemie) čtyřnásobný oproti roku 2016.
Vedle Tesly, která je svého druhu unikátem, byla ke svým manažerům nejštědřejší zdravotnická společnost Oak Street Health. Ta svému CEO Miku Pykoszovi vyplatila za rok 2020 568,4 milionu dolarů, a to především v podobě akcií. Oak Street Health navíc svému COO Geoffreymu Priceovi vyplatila více než 356 milionů (opět zejména v podobě akcií) a ještě šéfovi marketingu Griffinu Myersovi dalších 221 milionů dolarů. Všichni tři muži se tak dostali mezi desítku loni nejlépe vydělávajících manažerů vůbec.
Podobně štědrá pak byla i další výrazná zdravotní společnost, která se také zaměřuje na digitalizaci tohoto výrazného a rostoucího sektoru. GoodRx Holdings se zaměřují na telemedicínu a její dva zakladatelé a současně co-CEO Trevor Bezdek a Douglas Hirsch si každý přišel na 497 milionů dolarů.
Kdo hledá manažerské celebrity, najde vedle Elona Muska až na osmé příčce stávajícího šéfa Applu Tima Cooka (265 milionů dolarů), znalci by ještě ocenili na šestém místě Alexe Karpa, stávajícího šéfa softwarové společnosti Palantir Technologies, který si přišel na téměř 370 milionů dolarů.
Jen pro zajímavost, pouze pět ze stovky nejlépe placených manažerů loňského roku byly ženy.
Investiční gigant chystá mediální projekt. Pomáhají mu bývalí manažeři z Disneyho, kteří loví velká jména světa showbyznysu.
Pravá miliardářka. Blackstone koupil produkční firmu Reese Witherspoonové
Leaders
Akcie v USA v úterý zavřely se ztrátou. Investoři totiž byli obezřetní před výsledky hospodaření předních technologických firem. Ty ovšem nezklamaly, dokázaly, že i v pandemii se jim až nezvykle daří.Techno obři a čtvrtletní výsledky. Apple, Microsoft i Google ukázaly, že se jim daří
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.