Éru královny Alžběty vystřídala doba Harryho a Meghan. Snad ne napořád
Velká Británie prožívá turbulentní období. Sérii přehmatů, špatných rozhodnutí i stín populismu. Během nastalého chaosu zemřela královna Alžběta, což mnozí interpretovali jako ústup staré éry. Někdejší slávy. Zesnulá královna tak je další z osobností roku 2022 byznysového portálu newstream.cz.
Británie se odhlasováním brexitu v roce 2016 takříkajíc poněkud střelila do nohy. Místo toužené pohody v silné samostatné zemi, bez obtěžování námezdními pracovníky z východu a jihu Evropy či Afriky, se království propadlo do zmatku, způsobeném nedostatkem pracovníků a nezvládnutým zásobováním.
Na rok 2022 by v Británii asi leckdo spíš rád zapomněl: premiéra Borise Johnsona dohnala řada skandálů, například pořádání mejdanů v době lockdownů či lhaní o svých spolupracovnících. Ještě v úřadu ho vyšetřovala policie. Pro důstojné Brity reprezentace nic moc. Premiéra vystřídala LIz Trussová, která si z chaotických sedm týdnů v úřadě odnesla primát nejkratšího kabinetu vůbec.
Její vláda ovšem stihla napáchat velké škody - protože unikl plán na obří daňové škrty, měly být největší za padesát let, investoři se vyděsili, že rozpočtové výdaje by měly být placeny jen z půjček státu, a začali ve velkém prodávat dluhopisy. Úroky prudce vzrostly, což způsobilo velké problémy v hypotékách a zasahovat musela centrální banka. Libra tehdy prudce propadla, skoro na paritu s dolarem.
Kdo jsou osobnosti roku 2022? Redakce byznysového portálu newstream.cz sestavila seznam klíčových osobností, které letos pohnuly dějinami, čeřily vody a měnily naše životy. Zdaleka ne všechny tak činily v pozitivním slova smyslu. Zde je jedenáctka politiků, byznysmenů i zástupců zábavního průmyslu, kteří zanechali v kronice roku 2022 výrazné stopy. V průběhu celého týdne budeme postupně zveřejňovat profily jednotlivých figur.Osobnosti roku 2022: Musk, Kellnerová i nový guvernér Michl
Enjoy
Efekty krize na finančním trhu jsou zřetelné i teď. Financial Times napsaly, že zářijový "minibudget" odkryl, jak moc je království nyní politicky nekompetentní. A ač nový premiér Rishi Sunak odvádí celkem dobrou práci, na dluhopisovém trhu částečný "pitomcův příplatek" zůstal. Guvernér Bank of England Andrew Bailey deníku přiznal, že reputace země je poškozena.
Nejsou lidi, ale stávkuje se
Velkým problémem pobrexitové Británie zůstává nedostatek lidí na práci. Kromě cizinců přišla země i o vlastní - podle statistického úřadu je 2,5 milionu lidí v produktivním věku ekonomicky neaktivních - což znamená, že práci nemají a ani ji nehledají - a toto číslo vzrostlo o 600 tisíc od začátku pandemie. Část z nich uvádí dlouhodobou nemocnost, což kromě pracovního trhu zatěžuje i zdravotní sytém.
Mezi osobnostmi roku 2022 ční zakladatel Tesly a Space X Elon Musk. Rok 2022 v jeho podání však nebyl jen plný úspěchů, ačkoli právě automobilka Tesla reportovala jedny rekordní zisky za druhými.Elon Musk: Z vizionáře vyvrhelem za pár měsíců
Leaders
Vlivný institut Centre for European Reform uvedl, že pobrexitová Británie trpí zhoršením stavu obchodu a investic, což vyjádřeno v číslech znamená, že se za tu dobu smrskla o 5,5 procenta. Jako jiné státy Británie trpí vysokou inflací (v listopadu zpomalila na 10,7 procenta), která spolu s napjatým pracovním trhem snižuje lidem reálné mzdy a vede k častým stávkám zaměstnanců - což ale produktivitu nadále snižuje.
Bank of England uvedla, že země už v listopadu patrně byla v recesi, která potrvá nejspíše až do konce příštího roku. V říjnu ekononomika proti září o něco vzrostla - kvůli vlivu pohřbu královny Alžběty, který ne snad že by byl tak drahý, ale byl státním svátkem, takže ze statistik vypadl den práce.
Harry a Meghan - nebo král Karel?
Pohřeb panovnice byl velkou událostí. Královna Alžběta vládla sedmdesát let a za tu dobu se svět radikálně proměnil. Diplomacie královny dokázala někdejší imperiální velmoc těmito změnami důstojně provést. New York Times napsal, že ztělesňovala mýtus dobrého krále (zde královny). Média psala, že její smrtí končí éra staré Británie.
Doma není nikdo prorokem. To si český premiér nejspíš mnohokrát řekl během uplynulého roku. Jeho vedení státu je totiž celý rok ostřelováno za přehnanou orientaci na evropské (i světové) publikum, a naopak za nedostatečnou orientaci na domácí problémy. Přesto Petr Fiala jednoznačně je nejdůležitější postavou tuzemské politiky a povedlo se mu stát i vlivnou evropskou figurou. Mezi desítku osobností roku 2022 rozhodně patří.Petr Fiala jednou z osobností roku 2022 aneb Jak se z nudného profesůrka stal lídr Evropy
Leaders
Něco na tom je, ale ta změna začala už v uplynulé dekádě. Rok 2016 není jen rokem odhlasování brexitu, ale také rokem, kdy se dle nové netflixové série sezámil princ Harry se svou budoucí ženou Meghan Marklovou. Prosincová série se stala netflixovým největším hitem v Británii vůbec. Odhaluje „příliš formální a institucionalizované“ poměry v Buckinghamském paláci i mezi členy královské rodiny, která nezvládla integrovat novou členku bez urozeného původu, smíšené rasy a uvolněných postojů.
Harry a Meghan se kvůli přílišnému zájmu britských médií soudí s bulvárem, vzdali se královských povinností a raději prchli do Kalifornie - kde relaxují a vydělávají peníze na sociálních médiích a televizních show. Ovládli média po svém. Harry a Meghan se - vcelku příznačně - seznámili přes Instagram. Nebýt sociálních sítí, k rozbití Evropské unie brexitem by s největší pravděpodobností nedošlo. Nová éra, kdy vládnou nikoli lidé, ale algoritmy sociálních sítí, nenastala totiž jenom v Británii.
Magazín Economist napsal, že rok 2022 v Británii byl přitažený za vlasy i pro největšího katastrofistu. Takže už nemůže být hůř a příští rok musí být lepší. Uvidíme.
Král Karel bude korunován 6. května. Třeba to království trochu nakopne a nová éra, Karlova, pomůže staré Británii důstojněji se upevnit v moderní době, bez zbytečné sentimentality, ale i podbízení a extrémů.
Když prestižní časopis Time v roce 1938 dal na svou titulní stranu jako Osobnost roku nacistického vůdce Adolfa Hitlera, vyvolalo to vlnu kritiky až opovržení. Časopis, který se tradice interní redakční ankety Person of the Year drží dodnes, argumentoval tím, že Hitler měl v daném roce největší vliv na dění v Evropě, i když jednoznačně negativní. Ze stejného důvodu patří mezi nejvlivnější osobnosti roku 2022 i ruský prezident Vladimir Putin, neboť důsledky jeho bezprecedentní invaze na Ukrajinu včetně ekonomických dopadů pocítila celá Evropa i země mimo ní.Putin jako novodobý Hitler, Zelenskyj jako Churchill. Nejvlivnější osobnosti letošního roku zplodila válka
Leaders
Málokterý sportovní příběh by mohl mít šťastnější konec než ten Lionela Messiho. Argetinská fotbalová ikona se v roce 2022 stala legendou. Stačilo málo, vyhrát mistrovství světa. Konečně, chtělo by se dodat. I proto je Messi jeden z deseti osobností roku 2022 portálu newstream.cz.Lionel Messi: fotbalový sen, který se stal skutečností. A běží dál
Leaders
Rok 2022 se do historie zapíše zejména negativními událostmi v čele s největším válečným konfliktem od druhé světové války v podobě ruské invaze na Ukrajinu a s ní související energetickou krizí a zdražováním energií a inflací nejen v Evropě. Z více než pěti tisíc článků, které byznysový server Newstream v letošním roce dosud zveřejnil, ale možná překvapivě nejvíce zaujala čtenáře reportáž Zdeňka Pečeného založená na velmi negativních zážitcích z cestování po Řecku. Kterých deset článků vás letos nejvíce zaujalo? Tady je přehled.Co čtenáře Newstreamu nejvíce zaujalo v roce 2022? Válku na Ukrajině i energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka
Enjoy
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.