Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Evropská asociace hospodářských komor do čela zvolila prvního Čecha, Vladimíra Dlouhého

Vladimír Dlouhý, šéf Hospodářské komory
ČTK
 nst
nst

Zástupci hospodářských komor sdružených v evropské asociaci Eurochambres vybrali během jednání ve Stockholmu do svého čela prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého. Stal se tak vůbec prvním Čechem, který jako prezident povede evropskou komorovou síť, která zastupuje 20 milionů podniků ze 43 zemí. Prioritou Vladimíra Dlouhého bude v tomto krizovém období prosazovat posílení konkurenceschopnosti evropských firem a narovnání podmínek s jejich globálními obchodními partnery.

Reklama

„Evropské podnikatelské prostředí čelí ve srovnání s americkým nebo asijským trhem mnohem větší regulaci. Aby byla evropská, a tím pádem i česká ekonomika konkurenceschopnější, musíme prosazovat taková opatření, která pro Evropu nebudou znamenat konkurenční nevýhodu na globálním trhu. Mám na mysli zejména klimatické cíle EU nebo rostoucí tlak na ESG,“ uvedl ke svým cílům Dlouhý.

Škoda Auto, ilustrační foto

Česká produktivita práce se přibližuje západním zemím, zatím ale nedosáhla průměru EU

Produktivita práce v Česku se od rozdělení Československa zvýšila o 84,6 procenta. Z výjimkou let 1997, 2008, 2009, 2016 se vždy meziročně zvyšovala, průměrný roční nárůst byl o 2,4 procenta. Vyplývá to z analýzy Hospodářské komory ČR. Podle komory ale česká produktivita práce stále nedosahuje evropského průměru. Pro její zvýšení je třeba, aby se tuzemské firmy zaměřily na inovace a výrobu s vysokou přidanou hodnotou.

Přečíst článek

Dlouhý nahrazuje ve vedení Eurochambres Luca Friedena, prezidenta lucemburské obchodní komory, který se rozhodl pro návrat do národní politiky. Dlouhý, ekonom a bývalý československý ministr hospodářství v letech 1989–1992 a český ministr průmyslu a obchodu v letech 1992–1997 (ve vládě Václava Klause), zůstává do konce května ve funkci prezidenta Hospodářské komory a zároveň do konce letošního roku povede Eurochambres.

Za necelých 9 let svého působení v Eurochambres řídil Dlouhý několik pracovních výborů této organizace a již tři roky je zástupcem prezidenta. Ze své funkce se pravidelně setkává s komisaři, členy Evropského parlamentu a ministry členských států. Aktuálně řídí výbor pro udržitelnost Eurochambres, který připomínkuje evropské návrhy v oblasti energetiky a životního prostředí.

Reklama

Sedm z deseti živnostníků a firem očekává, že budou muset v příštích měsících zdražovat své výrobky a služby.

Sedm z deseti živnostníků bude muset zdražit, ukazuje průzkum. Přinutí je inflace

Sedm z deseti živnostníků a firem očekává, že budou muset v příštích měsících zdražovat své výrobky a služby. Tempo růstu cen by ale mělo zvolnit a postupně se dostat k deseti procentům. Vyplývá to z průzkumu mezi podnikateli, který zpracovala Hospodářská komora.

Přečíst článek

Eurochambres, Evropská asociace obchodních a průmyslových komor, je zastřešující organizací národních komor ze zemí Evropské unie a z některých přidružených, kandidátských a sousedních zemí. Eurochambres má v současné době 45 členů, z toho 43 národních obchodních a průmyslových komor z jednotlivých zemí a dvě nadnárodní komorové organizace. Hospodářská komora ČR vstoupila do Eurochambres jako přidružený člen v roce 1994, plným členem se stala po vstupu ČR do EU od 1. května 2004.

Vladimír Dlouhý (69)

Vystudoval VŠE, v letech 1977-78 studoval na Katolické univerzitě v belgické Lovani a v letech 1980-82 absolvoval postgraduální studium matematické statistiky a pravděpodobnosti na Karlově univerzitě. Po ukončení studií v roce 1983 obhájil kandidátskou disertační práci, následně nastoupil do Prognostického ústavu ČSAV. V letech 1989-92 byl ministrem hospodářství ČSFR, od roku 1992 do června 1997 působil jako ministr průmyslu a obchodu ČR. Prezidentem Hospodářské komory ČR je od roku 2014.

Společnost Madeta, ilustrační foto

Svoboda podnikání v Česku klesla. Z firem jsou sociální pojišťovny, tvrdí Hospodářská komora

Úroveň podnikatelské svobody za posledních pět let v ČR klesla. Hlavním důvodem je to, že stát na podnikatele uvaluje nové povinnosti, které s podnikáním nesouvisí. Vyplývá to analýzy Hospodářské komory na základě dat živnostníků a firem, které komora zastřešuje.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Čína tlačí na Fialovu vládu, aby se vyslovila proti clům EU na čínská elektroauta

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme