Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Exmanželka Jeffa Bezose je jednou z největších dárkyň světa

MacKenzie Scott
ČTK
Tereza Zavadilová

MacKenzie Scottová, bývalá žena majitele Amazonu Jeffa Bezose- druhého nejbohatšího muže světa po Elonu Muskovi, v rozvodu vysoudila 60 miliard dolarů a dostala se do první třicítky největších boháčů. Peníze ale rozdává mnohem štědřeji, než její exmanžel. 

MacKenzie Scottová je podle magazínu Economist miliardářka „z leknutí”. Profesí spisovatelka získala miliardy manželstvím a následným rozvodem s Jeffem Bezosem, zakladatelem Amazonu, jehož jmění je nyní 204 miliard dolarů. Jak americký magazín připomíná, Scottová je ale jednou z největších donátorek dneška. 

Podobně jako rozvádějící se manželé Gatesovi i Bezosova exmanželka podepsala výzvu „Giving Pledge”, že vrátí většinu svého bohatství zpět společnosti. Nadace Gatesových byla loni největším nadačním dárcem, když rozdala 5,8 miliady dolarů. Mimochodem největším přispěvatelem této nadace je jiný miliardář, slavný Warren Buffett.

Americký miliardář a filantrop Warren Buffett odchází z rady Nadace Gatesových.

Buffett rozdal další miliardy a oznámil odchod z rady Nadace Gatesových

Americký miliardář a filantrop Warren Buffett odchází z funkce jednoho ze tří správců dobročinné Nadace Billa a Melindy Gatesových, které už daroval více než 27 miliard dolarů (asi 575 miliard korun). S jejími cíli ale dál souzní a podporuje ji, oznámil 90letý investor.

Přečíst článek

Na přístupu Scottové, která má s Bezosem čtyři děti včetně jedné adoptované dcery, je zajímavé, že peníze rozdává napřímo. Během pandemie takto rozdala neuvěřitelných 8,6 miliardy dolarů. 

Podle Economistu rozdává peníze stylem lidí ze střední třídy, protože velmi bohatí lidé mají většinou na filantropii vlastní nadace. Podobně je to s příjemci – třeba Gatesovi rozdali většinu pomoci velkým nadnárodně působícím organizacím jako WHO či Gavi, zatímco Scottová většinu věnovala lokálním charitám a neziskovkám, jako potravinové banky či místní YMCA. 

Scottová před třemi lety, tehdy ještě jako Bezosova žena, spolu s manželem založila fond na pomoc bezdomovcům. Skrze něj nyní Bezos podle agentury Bloomberg poslal sto milionů dolarů organizacím na pomoc lidem bez domova.

Ve srovnání s filantropií Scottové, která se po rozvodu s magnátem znovu vdala za učitele ze školy, kam chodí její děti, jde jen o malinkatý zlomek.... Bezos se po rozvodu na veřejnosti objevuje s moderátorkou a herečkou Lauren Sánchezovou. 

Za nedostatek sociálního cítění je často kritizován také Elon Musk, který se rád předvádí na sociálních sítích. Nedávno vyzval světové lídry, aby přišli na to, jak za šest miliard dolarů dostat ze světa hlad. Své peníze na to ale nedal. 

Elon Elon Musk v roce 2020 při představení operačního robota vyvinutého jeho společností Neuralink.
video

Implantát v mozku: šance nebo hrozba? Pro Muska příležitost, kterou tlačí kupředu

Můžeme mít přímo z mozku propojení s počítačem a internetem, takže bychom si mohli kdykoli „v hlavě“ vyhledat potřebné informace? Technika vyvíjená původně pro handicapované lidi něco takového zřejmě brzy dokáže i pro lidi zdravé.

Přečíst článek

mléko

Nová „hračka” Billa Gatese: Klimaticky neutrální mléko

Americká firma Neutral začala nabízet mléko, jež má být klimaticky neutrální. Její ambicí je prodávat i další potraviny, které budou mít minimální uhlíkovou stopu. Firmu podpořil fond Billa Gatese.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme