Expremiér Bohuslav Sobotka: Zeman se vždy rozhodoval prorusky. A na Babiše jsme nenašli recept

Expremiér a bývalý politik ČSSD Bohuslav Sobotka se od ukončení politické kariéry do médií příliš nevyjadřuje. Nyní pohovořil s právníkem a lobbistou Radkem Pokorným a novinářem Ondřejem Koutníkem v jejich novém podcastu Klub rváčů o svých politických zkušenostech.
Miloš Zeman vždycky, když měl možnost se rozhodnout, se rozhodl prorusky. Nevzpomínám si na moment v jeho kariéře, postoj prezidenta a podobně, kdy by se prostě rozhodl jinak než prorusky," uvedl Bohuslav Sobotka, který nyní působí ve firmě BTL vyrábějící zdravotnickou techniku, v podcastu Klub rváčů.

„Miloš Zeman se stýkal s lidmi, kteří ten ruský systém představovali. Mluvím například o konferenci na řeckém ostrově Rhodos, kteří organizovali lidé, kteří sloužili Putinovi, dávali mu dohromady politickou podporu. Postupem času se zařadil do kohorty užitečných idiotů v rámci Evropy, která vytvářela prostor pro rozpínání Putinovy politiky. Pro Putinovu politiku, kterou nastolil v Rusku a kde se snaží obnovit strategický vliv bývalého Sovětského svazu,“ uvedl expremiér. „Při každé příležitosti v reakci na ruské obsazení Krymu a faktickou skrytou intervenci na východě Ukrajiny Miloš Zeman otevíral téma zrušení protiruských sankcí,“ kritizoval Sobotka.
Nový podcast Klub rváčů najdete zde |
Zeman vrostl do opoziční smlouvy
O tom, že vztah mezi Sobotkou a Zemanem nebyl právě vřelý, se vědělo dlouho. Sobotka nevolil Zemana ani v prezidentské volbě v roce 2003. „Byla to zkušenost s tím, jak Miloš Zeman vládnul, jaká byla jeho personální politika, co se odehrávalo na pozadí toho všeho, co jsem zjistil jako ministr financí. Řadu vztahů, které tam byly vybudovány ve prospěch nějakých soukromých zájmů, které se musely přetrhat, souvisely s opoziční smlouvou." vysvětluje postoj. Kdyby se tehdy stal Zeman prezidentem, podle Sobotky by to vedlo k tomu, že by si "Miloš Zeman znovu sociální demokracii vzal z pozice prezidenta, dosadil by svého premiéra a vrátili bychom se k systému opoziční smlouvy."
Jak se mu vládlo s Andrejem Babišem? „Andrej Babiš není zvyklý respektovat autority, tedy kromě sebe. Permanentně jsem s ním musel svádět souboje, abych prosadil náš program, vůli premiéra. Nebyl to jednoduchý koaliční partner. On se jednání vlády a všem těm věcem příliš nevěnoval. Většinou se stavěl proti tomu, co my jsme prosazovali, aby se posléze k tomu přihlásil a vlastně si to mediálně přisvojil. Šlo o taktiku, na kterou jsme během čtyř let a konec konců ani moji nástupci v čele ČSSD nenašli recept,“ říká v podcastu expremiér.
Na nejnovější komentář Jany Havligerové hodnotící politickou éru Miloše Zemana reagoval čtenář Newstreamu Petr Skalský. Mystifikací kolem Zemana je podle něj mnoho. Třeba, že je intelektuál. „Nikdy jím nebyl a ani nemohl být. Byl vždy součástí systému a jeho motorem byla jen touha po moci,“ píše Skalský.
Dopis čtenáře: Miloš Zeman nestál proti komunistickému režimu. Byl jeho součástí
Názory
Houslista, který dokáže svou hrou přeměnit i největší hudební skeptiky na fandící diváky. A to včetně těch, kteří se obvykle při zvuku houslí cítí jako ryby na suchu. To je hudební virtuos Pavel Šporcl. Dokázal pro klasickou hudbu nadchnout stovky mladých lidí. Ti by se o tomto žánru jinak třeba nikdy nedozvěděli.
Pavel Šporcl: Vrcholová hudba je jako vrcholový sport. Bez vytrvalosti a vášně to nejde
Newstream TV
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.