Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Fiala je druhým nejlépe placeným premiérem v EU, vede Fico

Fiala je druhým nejlépe placeným premiérem v EU, vede Fico
Profimedia
Lukáš Kovanda

Fiala má po Ficovi druhý nejvyšší premiérský plat v EU ve vztahu k průměrné mzdě. I po navýšení v příštím roce ale bude zaostávat třeba za platem Topolánkovým z let 2006 až 2009.

Předseda české vlády Petr Fiala má letos druhý nejvyšší premiérský plat v EU ve vztahu k průměrné mzdě. Lépe už je na tom jenom jeho slovenský protějšek Robert Fico. I tak však Fiala pobírá znatelně nižší násobek průměrné mzdy, než na jaký si přišli čeští premiéři vládnoucí před světovou finanční krizí, jejíž dopady Česko zasáhly v roce 2009 a v letech poté.

V příštím roce se sice má Fialův plat navýšit, ale méně, než s čím počítal původní návrh. Po tomto slabším navýšení by Fiala pravděpodobně upevnil své druhé místo v EU ve výši premiérského platu v poměru k průměrné mzdě.

Premiér přes tři sta tisíc, ministři přes dvě stě. Platy vrcholných politiků mají od ledna výrazně růst

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o více než 13 procent. Například měsíční plat premiéra a předsedy parlamentní komory by vůbec poprvé přesáhl 300 tisíc korun a plat ministrů 200 tisíc korun. Vyplývá to z výpočtu ČTK z novely příslušného zákona, který kvůli zásahu Ústavního soudu předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí do připomínkového řízení. Letos platy vrcholných politiků zůstaly v souvislosti s jednou z úprav ve vládním konsolidačním balíčku v podstatě na loňské úrovni.

Přečíst článek

Stále i tak by ale pobíral nižší násobek průměrné mzdy než premiéři vládnoucí v prvním desetiletí tohoto milénia. Zatímco totiž v letech 2006 až 2009 pobírali premiéři ČR – v daných letech šlo konkrétně o Jiřího Paroubka, Mirka Topolánka a Jana Fischera – více než sedminásobek průměrné mzdy, Fiala by si o po navýšení, byť slabším, přišel pouze na mírně více než šestinásobek průměrné mzdy (viz graf).

poskytnuto Lukášem Kovandou

Další texty ekonoma Lukáše Kovandy

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj otočil a souhlasí s přepravou ruského plynu na Slovensko. S Orbánem dělají Fialovi čáru přes rozpočet

Přečíst článek
Doporučujeme