Kdo je třicátnice, co v čele OpenAI střídá vyhozeného Altmana?

Na postu šéfa společnosti OpenAI, která vyvinula chatbot ChatGPT, končí Sam Altman (38). Její představenstvo není spokojené s tím, jak s ním Altman komunikoval. Vedení podniku dočasně převezme jeho nynější technologická ředitelka Mira Muratiová (34).
„Představenstvo Altmanův odchod pečlivě zvážilo a došlo k závěru, že nebyl při komunikaci s představenstvem soustavně upřímný, což mu bránilo vykonávat své povinnosti,“ uvedla společnost.
Na vedoucí pozici po Altmanovi nastoupí Mira Muratiová, která je ve společnosti od roku 2018. Má zkušenosti jako analytička v bankovní společnosti Goldman Sachs a pracovala také pro automobilku Tesla, kde se podílela mimo jiné na vývoji elektrického SUV Model X. Právě zde si podle svých slov uvědomila, že má zájem o obor umělé inteligence.
Společnost Samsung Electronics dnes představila svůj model generativní umělé inteligence (AI) a naznačila, že se brzy objeví na jejích zařízeních. Firma o tom informovala v tiskové zprávě. Zpravodajský server CNBC připomněl, že jihokorejský podnik v tomto ohledu předstihl americkou firmu Apple.
Samsung už brzy zavede do svých telefonů umělou inteligenci. Předstihl v tom Apple
Zprávy z firem
V rámci OpenAI vedla výzkum a vývoj modulů ChatGPT a DALL·E 2 a loni v květnu se stala technickou ředitelkou firmy. Muratiová také stojí v čele strategie OpenAI na zapojení veřejnosti do testování vyvíjených technologií a od letošního března vede vývoj nové verze jazykového modulu GPT-4.
„Má schopnost sestavit týmy s technickými znalostmi, obchodní prozíravostí a hlubokým pochopením pro důležitost poslání,“ napsal o ní Satya Nadella, výkonný ředitel Microsoftu, v článku pro časopis Time. „Pomohla vytvořit některé z nejzajímavějších technologií umělé inteligence, jaké jsme kdy viděli,“ doplnil.
S velkou mocí přichází i velká zodpovědnost. Slovy Spider-Manova dědečka by se dalo shrnout poselství globálního summitu o bezpečnosti umělé inteligence. Nedaleko Londýna o tom hovořili světoví politici, Elon Musk i Karel III. Výsledkem je první mezinárodní deklarace o přístupu k vývoji AI.
Musk: Lidé díky umělé inteligenci nebudou muset pracovat. Ale ještě tam nejsme
Leaders
Odchází i předseda správní rady
Po odvolání výkonného ředitele Sama Altmana rozhodl odejít i předseda správní rady Greg Brockman. Informovala o tom agentura Bloomberg. Altman i Brockman stáli u vzniku firmy, kterou podle dnešních informací serveru The Information opouštějí i další lidé. Krize ve firmě se tak podle agentury Reuters prohlubuje.
Firma také oznámila, že Brockman odstoupí z funkce předsedy rady, ale zůstane v podniku. Brockman nicméně později uvedl, že se rozhodl z firmy odejít. Dodal, že on i Altman jsou postupem firmy „šokováni a zarmouceni“.
Spoluzakladatelem společnosti Palantir je Peter Thiel, jeden z aktuálně nejvlivnějších lidí světa: přítel a rival Elona Muska, podporovatel Donalda Trumpa, misogyn a konzervativní homosexuál.
Palantir je kouzelný kámen z Pána prstenů. Taky válečná akcie, která letos čarovně vynáší
Trhy
Podle serveru The Information rezignovali rovněž tři vysoce postavení výzkumní pracovníci společnosti OpenAI, a to Jakub Pachocki, Aleksander Madry a Szymon Sidor.
Altman jako tvář vzestupu
Altman byl tváří vzestupu společnosti OpenAI a mnozí ho považují za tvář celého odvětví umělé inteligence, píše BBC. Altman mimo jiné vypovídal před americkým Kongresem v rámci slyšení, které se zabývalo příležitostmi a riziky spojenými s umělou inteligencí.
Společnost OpenAI, kterou podporuje Microsoft, zhruba před rokem uvedla na trh svého chatbota ChatGPT, což spustilo všeobecný zájem o generativní umělou inteligenci a soutěžení technologických firem v tomto odvětví. Termínem generativní umělá inteligence se označují systémy, které na základě tréninku na obrovském množství dat dokážou vytvářet zdánlivě originální výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele.
Termínem generativní umělá inteligence se označují systémy, které na základě tréninku na obrovském množství dat dokážou vytvářet zdánlivě originální výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.