Francouzi začali stíhat šéfa Telegramu Durova, nesmí opustit zemi
Francouzská justice začala stíhat podnikatele ruského původu a zakladatele platformy Telegram Pavla Durova. Po čtyřech dnech výslechů ho propustila z vazby, ale Durov bude pod policejním dohledem a nesmí opustit zemi, podle agentury AFP to uvedla pařížská prokuratura. Durovův právník uvedl, že přičítat majiteli platformy odpovědnost za dění na ní je absurdní.
Paříž vyčítá Durovovi a jeho síti Telegram, že nedostatečně komunikují s úřady a neposkytují informace, o které žádají soudní orgány. Tím by se platforma a její šéf mohli dopustit spoluúčasti na zločinech, které uživatelé Telegramu plánují a koordinují pomocí této sociální sítě. Francouzské úřady v této souvislosti zmiňují pašování drog, šíření dětské pornografie či vydírání.
„Byl umístěn pod policejní dohled s povinností složit kauci pět milionů eur (125 milionů korun), povinností hlásit se dvakrát týdně na komisařství a má zakázáno opustit francouzské území,“ uvedla pařížská prokurátorka Laure Beccuauová.
Předběžné vyšetřování začalo v únoru, sdělila prokurátorka. Francouzská policie zatkla Durova v sobotu večer na letišti Le Bourget u Paříže. Devětatřicetiletý miliardář Durov se narodil v Rusku, žije v Dubaji a má také francouzské občanství.
„Je naprosto absurdní domnívat se, že majitel sociální sítě může být zapojen do zločinů,“ které jsou páchány prostřednictvím zpráv v jeho aplikaci, uvedl podle AFP u pařížského soudu Durovův advokát David-Olivier Kaminski.
Telegram v neděli večer v prohlášení uvedl, že Durov nemá co skrývat. Platforma tvrdí, že dodržuje zákony platné v EU a že její pravidla pro moderování obsahu dodržují standardy obvyklé v odvětví. Stejný argument zopakoval Kaminski i dnes.
Plyn v Evropě nyní stojí méně než polovinu před ruským útokem na Ukrajinu a z předloňských maxim ceny spadly o 90 procent. Výhružky ředitele Gazpromu, že nechá Evropu zmrznout, se tak nenaplnily. Naopak ruský státní podnik se kvůli kolapsu cen plynu loni propadl do rekordní ztráty.Plán vydírat Evropu plynem Rusku tvrdě nevyšel
Trhy
Španělská vláda v úterý zamítla prodej železniční společnosti Talgo maďarskému konsorciu Ganz-Mávag kvůli údajným vazbám maďarských investorů na Rusko. Píše to deník El País, který odkazuje na své zdroje z vlády. Na tyto vazby upozornila španělská tajná služba CNI, podle které Rusko může mít zájem o některé technologie společnosti Talgo, jež by mu ulehčily železniční provoz. O Talgo projevila zájem i česká Škoda Group.Španělé zařízli prodej firmy Talgo Maďarům. Kvůli údajným vazbám na Rusko
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.