Francouzi začali stíhat šéfa Telegramu Durova, nesmí opustit zemi

Francouzská justice začala stíhat podnikatele ruského původu a zakladatele platformy Telegram Pavla Durova. Po čtyřech dnech výslechů ho propustila z vazby, ale Durov bude pod policejním dohledem a nesmí opustit zemi, podle agentury AFP to uvedla pařížská prokuratura. Durovův právník uvedl, že přičítat majiteli platformy odpovědnost za dění na ní je absurdní.
Paříž vyčítá Durovovi a jeho síti Telegram, že nedostatečně komunikují s úřady a neposkytují informace, o které žádají soudní orgány. Tím by se platforma a její šéf mohli dopustit spoluúčasti na zločinech, které uživatelé Telegramu plánují a koordinují pomocí této sociální sítě. Francouzské úřady v této souvislosti zmiňují pašování drog, šíření dětské pornografie či vydírání.
„Byl umístěn pod policejní dohled s povinností složit kauci pět milionů eur (125 milionů korun), povinností hlásit se dvakrát týdně na komisařství a má zakázáno opustit francouzské území,“ uvedla pařížská prokurátorka Laure Beccuauová.

Předběžné vyšetřování začalo v únoru, sdělila prokurátorka. Francouzská policie zatkla Durova v sobotu večer na letišti Le Bourget u Paříže. Devětatřicetiletý miliardář Durov se narodil v Rusku, žije v Dubaji a má také francouzské občanství.
„Je naprosto absurdní domnívat se, že majitel sociální sítě může být zapojen do zločinů,“ které jsou páchány prostřednictvím zpráv v jeho aplikaci, uvedl podle AFP u pařížského soudu Durovův advokát David-Olivier Kaminski.
Telegram v neděli večer v prohlášení uvedl, že Durov nemá co skrývat. Platforma tvrdí, že dodržuje zákony platné v EU a že její pravidla pro moderování obsahu dodržují standardy obvyklé v odvětví. Stejný argument zopakoval Kaminski i dnes.
Plyn v Evropě nyní stojí méně než polovinu před ruským útokem na Ukrajinu a z předloňských maxim ceny spadly o 90 procent. Výhružky ředitele Gazpromu, že nechá Evropu zmrznout, se tak nenaplnily. Naopak ruský státní podnik se kvůli kolapsu cen plynu loni propadl do rekordní ztráty.
Plán vydírat Evropu plynem Rusku tvrdě nevyšel
Trhy
Španělská vláda v úterý zamítla prodej železniční společnosti Talgo maďarskému konsorciu Ganz-Mávag kvůli údajným vazbám maďarských investorů na Rusko. Píše to deník El País, který odkazuje na své zdroje z vlády. Na tyto vazby upozornila španělská tajná služba CNI, podle které Rusko může mít zájem o některé technologie společnosti Talgo, jež by mu ulehčily železniční provoz. O Talgo projevila zájem i česká Škoda Group.
Španělé zařízli prodej firmy Talgo Maďarům. Kvůli údajným vazbám na Rusko
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.