Gates: Pauza ve vývoji umělé inteligence nic neřeší
Pauza ve vývoji umělé inteligence (AI) nastupující problémy nevyřeší. Agentuře Reuters to řekl spoluzakladatel americké softwarové společnosti Microsoft Bill Gates. Komentoval tak otevřený dopis, jenž rozvířil debatu o budoucnosti umělé inteligence. Microsoft je v této oblasti jednou z vůdčích firem.
„Nemyslím si, že požádat jednu konkrétní skupinu, aby přestala, problémy vyřeší,“ řekl Gates. „Je zřejmé, že tyto věci mají obrovské výhody... co musíme udělat, je identifikovat složité oblasti,“ domnívá se. Lepší by podle něj bylo zaměřit se na to, jak AI co nejlépe využít.
Více než 1000 odborníků na umělou inteligenci spolu s šéfem podniků Tesla a Twitter Elonem Muskem zveřejnilo před několika dny dopis, v němž požadovali naléhavou pauzu ve vývoji systémů, které jsou výkonnější než nový chatovací systém GPT-4. Za ním stojí skupina OpenAI sponzorovaná právě Microsoftem. GPT-4 mimo jiné dokáže vést lidskou konverzaci, skládat písničky a shrnovat dlouhé dokumenty.
Sedmašedesátiletý průkopník osobních počítačů, zakladatel Microsoftu, miliardář a filantrop Bill Gates vysekl poklonu před nepřehlédnutelným trendem a fenoménem v technologiích, umělou inteligencí (AI). „Je to nejrevolučnější technologie, jakou jsem za poslední desetiletí viděl. Vývoj umělé inteligence je stejně zásadní jako vytvoření mikroprocesoru, osobního počítače, internetu a mobilního telefonu,“ napsal v úterý na svém blogu.Umělá inteligence je stejně zásadní jako počítače, internet a mobily, prohlásil Bill Gates
Leaders
Věk umělé inteligence
Nynější komentář je Gatesův první po zveřejnění dopisu. Spoluzakladatel Microsoftu byl vždy odhodlaný příznivec umělé inteligence. Považuje ji za stejnou revoluci jako internet nebo mobilní telefony. V příspěvku na blogu z 21. března s názvem „Začal věk umělé inteligence“ napsal den před zveřejněním otevřeného dopisu, že umělá inteligence by se podle něj měla používat tak, aby omezila některé největší nerovnosti ve světě.
V rozhovoru s Reuters Gates také řekl, že případná pauza ve vývoji by se těžko vymáhala. „Opravdu nechápu, kdo by podle nich mohl přestat, a jestli by každá země na světě souhlasila s tím, že přestane, a proč přestat,“ řekl. „Ale v této oblasti existuje mnoho různých názorů,“ dodal muž, který nyní většinu svého času věnuje dobročinné nadaci Billa a Melindy Gatesových.
Šéf společnosti OpenAI, z jejíž dílny vzešel chatovací robot ChatGPT, má podle médií trochu obavy z umělé inteligence a z toho, jak ovlivní pracovní sílu, volby a šíření dezinformací. Společnost OpenAI koncem loňského listopadu ChatGPT zdarma zpřístupnila veřejnosti a systém si rychle získal popularitu. Na základě jednoduchých dotazů dokáže generovat články, eseje, vtipy, ale i poezii. Jako pomocníka ho mimo jiné používají programátoři či marketéři.OpenAI má obavy z vlastního chatbota. Lidi připraví o práci
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.