Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Gates chce vymýtit dětskou obrnu. Věnuje na to 30 miliard

Bill Gates, miliardář, filantrop, zakladatel Microsoftu
ČTK
 ČTK

Nadace Billa a Melindy Gatesových dá na boj s dětskou obrnou ve světě 1,2 miliardy dolarů (asi 30 miliard korun). 

Bill Gates ve videoprojevu na úvod třídenního summitu Světové zdravotnické organizace (WHO) v neděli prohlásil, že svět dětské obrny může zbavit, pokud se to rozhodne učinit. Na tažení proti obrně přispěje i Německo, a to částkou 35 milionů eur (861 milionů korun), jak oznámil spolkový kancléř Olaf Scholz. Ten v projevu zdůraznil, že akademická svoboda je klíčem vědeckého pokroku.

„Společně se dětské obrny můžeme zbavit, pokud se to rozhodneme učinit,“ řekl Gates. Zdůraznil, že boj s dětskou obrnou je výhradně na rozhodnutí lidstva.

Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku

Přechod k metaversu přišel Zuckerberga draho. Od ledna přišel o více než polovinu majetku

Vizionářské představy zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga o vytvoření alternativního metasvěta přišly dříve třetího nejbohatšího muže planety v reálném světě dost draho. Od ledna přišel o více než polovinu majetku, tedy o 71 miliard dolarů, a v žebříčku miliardářů agentury Bloomberg se propadl na 20. místo. Slabou útěchou mu může být, že ztráty sčítá i většina členů miliardářské Top 10.

Přečíst článek

Budeme bránit vědce

O boji s obrnou hovořil i kancléř, který ale v projevu odsoudil útoky a hrozby vůči vědcům. „Výhrůžky vědcům nemůžeme a nebudeme akceptovat. Akademická svoboda je cenná a my ji budeme bránit,“ řekl Scholz. Poznamenal, že skvělé výsledky ve vědě jsou úzce propojeny právě s akademickou svobodou.

Scholz tak kritizoval výpady, kterým vědci za pandemie nemoci covid-19 museli čelit. Podle kancléře přitom právě pandemie ukázala, že ti, kdo na rady zdravotních odborníků spoléhali, krizí prošli nejlépe.

V srpnu 2022 se třetím nejbohatším mužem planety stal indický miliardář Gautam Adani.

Svět ho neznal, nyní je bohatší než Gates. Nová miliardářská trojka je Ind Gautam Adani

Jen málokdo mimo Indii před několika lety slyšel o Gautamu Adanim. Nyní se z indického obchodníka, který nejprve zkoušel štěstí jako obchodník s diamanty, než se dal na uhelný byznys, stal třetí nejbohatší člověk na světě. Je to poprvé, co se do první trojky žebříčku miliardářů Bloombergu dostal občan Asie. S aktuálním majetkem 137,4 miliardy dolarů Adani předstihl Francouze Bernarda Arnaulta a Billa Gatese a v žebříčku nyní zaostává pouze za Elonem Muskem a Jeffem Bezosem, napsala agentura Bloomberg.

Přečíst článek

Kancléř poukázal na pomoc Německa a dalších vyspělých zemí na boj s covidem a řekl, že Německo přispěje na celosvětový boj s dětskou obrnou dalšími 35 miliony eur. Spolková ministryně pro rozvoj Svenja Schulzeová pak přislíbila populačnímu fondu OSN dalších 57 milionů eur na zdravotní péči o ženy a dívky.

Úvod summitu narušilo opakované spuštění poplachu. Scholz kvůli tomu předstoupil před účastníky a řekl, že zatímco summit řeší otázky, které lidstvo palčivě tlačí, někdo stlačil tlačítko poplachu. Poznamenal, že poplach je dílem klimatických aktivistů.

Jaderná elektrárna

Rusko způsobilo, že jaderná energetika vstává z mrtvých

Z nukleární energetiky se stává investiční megatrend. Nejen v Evropě, ale po celém světě se chystá řada jaderných projektů. Do boomu se dá investovat.

Přečíst článek

Microsoft

Microsoft má problém. Kvůli silnému dolaru Bill Gates vydělává méně

Microsoftu se nadále daří vydělávat na cloudových službách. Tam roste o 40 procent. V dalších segmentech však jeho tržby i zisky padají.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme