Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Generál Karel Řehka: Dvě procenta HDP budou na obranu málo

Náčelník Generálního štábu Karel Řehka
Profimedia.cz
 ČTK

S vzrůstajícími počty výzev a požadavků je zřejmé, že v budoucnu nebude stačit vynakládat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu. Při zahájení zasedání Vojenského výboru Severoatlantické aliance NATO v Praze to řekl náčelník generálního štábu Karel Řehka.

Na armádních výdajích ve výši dvou procent HDP ročně se dohodly státy NATO v roce 2014. Česko je letos vydá poprvé. Končící generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v červenci prohlásil, že tuto hranici překoná nejméně 23 zemí. Aliance má 32 členů.

Ruský prezident Vladimir Putin

Putin: Použití dalekonosných zbraní vůči Rusku bude znamenat válku s NATO

Pokud Západ povolí Ukrajině útočit dalekonosnými zbraněmi na cíle hluboko na ruském území, bude to znamenat, že země Severoatlantické aliance jsou ve válce s Ruskem, uvedl podle agentury TASS ruský prezident Vladimir Putin. Kyjev už měsíce naléhá zejména na Spojené státy, aby zrušily omezení týkající se použití amerických zbraní poskytnutých Ukrajincům.

Přečíst článek

Řehka v projevu dále řekl, že spojenci musí poskytnout Ukrajině veškerou potřebnou pomoc, ať už se to týká výcviku, nebo dodávek zbraní a dalšího vojenského materiálu. "Podporou Ukrajiny zároveň posilujeme naši jednotu a bráníme se ruské hrozbě," řekl. Pro Ukrajinu je to válka o přežití, zároveň je to ale také boj za principy demokracie, suverenity a územní celistvosti, míní šéf armády.

Ruská taktika

Rusko podle něj není aktivní jen na tradičním bojišti, ale využívá také hybridní taktiku, kybernetické útoky a dezinformační kampaně ve snaze rozsévat strach a podkopat jednotu společností. Podle Řehky je proto nutné propojit konvenční vojenské schopnosti s kybernetickou obranou a civilně-vojenskou spoluprací.

Tank Leopard 2A4

Varování pro Němce. Vůči ruské hrozbě zbrojí příliš pomalu, uvádí studie

Při současném tempu by Německu trvalo téměř sto let, než by doplnilo vojenské zásoby na stav před 20 lety, tvrdí zveřejněná studie kielského Institutu pro světové hospodářství (IfW) s podtitulem Německo zbrojí tváří v tvář ruské hrozbě příliš pomalu.

Přečíst článek

Mezinárodní terorismus zůstává významnou hrozbou pro alianci i pro širší bezpečnostní prostředí, řekl náčelník generálního štábu. Vyžaduje to podle něj kolektivní, dalekosáhlý a proaktivní přístup spojenců.

Komplexní hrozba

Červencový summit NATO ve Washingtonu podle Řehky ukázal jasnou cestu pro alianci, která se potýká s výrazně se vyvíjející bezpečnostní krajinou. "Hrozby, kterým čelíme, se stávají komplexnějšími," řekl.

Obranné plány se podle něj v principu vytváří, aby se zabránilo vojenským konfliktům. "Dlouhodobý mír nemůže být dosažen ústupky," prohlásil. Za zásadní považuje držet se strategie odstrašení. Každému protivníkovi musí být zřejmé, že NATO je připraveno případně bránit každý kousek svého území rozhodně a bez zaváhání, doplnil Řehka.

Rumunsko získá z USA nové stíhací letouny

Nové stíhačky F-35 do Rumuska. USA jich prodají třicet dva

Spojené státy schválily prodej 32 bitevníků s technologií stealth pro obtížnou zjistitelnost F-35A Rumunsku za 163 miliard korun. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí USA.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme