Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Hodinu na drátě. O čem hovořil Orbán s Putinem

Hodinu na drátě. O čem hovořil Orbán s Putinem
Profimedia
 ČTK

Jsou to nejnebezpečnější týdny války, uvedl po telefonátu s Putinem na síti X Orbán. Počínání maďarského premiéra kritizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož země se brání ruské vojenské agresi už třetím rokem.

Reklama

„Dnes ráno jsem měl hodinový telefonický rozhovor s prezidentem Putinem. Toto jsou ty nejnebezpečnější týdny rusko-ukrajinské války. Podnikáme všechny možné diplomatické kroky, abychom argumentovali ve prospěch příměří a mírových rozhovorů,“ uvedl bez dalších podrobností na sociální síti předseda maďarské vlády. Kreml potvrdil, že Putin vedl s Orbánem řeč o Ukrajině a zároveň označil postoj Kyjeva za destruktivní. Podle Kremlu politika Kyjeva vylučuje možnost mírového urovnání konfliktu.

„Odehrála se důkladná výměna názorů na ukrajinskou problematiku. Viktor Orbán vyjádřil zájem podpořit společné hledání způsobů politického a diplomatického řešení krize, včetně zohlednění svých kontaktů s řadou západních představitelů," uvádí se v prohlášení Kremlu. „Putin nastínil své hodnocení současného vývoje situace kolem Ukrajiny a destruktivní linie kyjevského režimu, která nadále vylučuje možnost mírového řešení konfliktu,“ dodal Kreml podle ruské agentury TASS.

Dvojice politiků podle Moskvy také jednala situaci na Blízkém východě s ohledem na dění v Sýrii nebo o bilaterální obchodní a ekonomické spolupráci. „Pozornost byla věnována zejména další podpoře oboustranně výhodných projektů v oblasti energetiky,“ uvedlo tiskové oddělení Kremlu, podle něhož se rozhovor uskutečnil z Orbánovy iniciativy.

„Všichni doufáme, že Viktor Orbán alespoň nezavolá (svrženému syrskému vůdci Bašáru) Asadovi do Moskvy, aby si vyslechl jeho hodinovou přednášku,“ ironicky poznamenal Zelenskyj na sociální síti a na Orbánovu adresu dodal, že by bylo dobré „nebudovat si vlastní image na úkor jednoty“ Evropy a Západu. Zdůraznil, že nelze jednat o válce Ruska proti Ukrajině bez Ukrajiny.

Reklama

Putin s Orbánem naposledy hovořil v červenci, kdy maďarský premiér navštívil Moskvu, podotkl TASS. Orbán za svou výpravu tehdy sklidil kritiku od evropských politiků. Předseda maďarské vlády cestu vysvětloval jako snahu o ukončení války na Ukrajině. Svoji výpravu do Moskvy však nekonzultoval s Evropskou unií a vyrazil za Putinem na vlastní pěst jen několik dní poté, co Budapešť převzala půlroční předsednictví EU.

Donald Trump a Viktor Orbán na snímku z roku 2019

Lukáš Kovanda: Orbán má našlápnuto stát se hlasem Evropy

V úterý se sešel s Trumpem. Ve středu si telefonoval s Putinem. Podle agentury Bloomberg má maďarský premiér Viktor Orbán našlápnuto stát se „hlasem Evropy“. Orbánovy nadstandardní vztahy zejména s Trumpem staví Macrona, von der Leyenovou či Kallasovou na druhou kolej.

Přečíst článek

Maďarsko pod Orbánovým vedením odsoudilo ruskou invazi na Ukrajinu a přijalo ukrajinské uprchlíky, zároveň však odmítlo dodat Kyjevu zbraně. Budapešť také udržuje s Moskvou zejména hospodářské kontakty. EU na Rusko kvůli agresi vůči sousední zemi uvalila tvrdé sankce, které Maďarsko kritizuje.

Agentura AFP poznamenala, že Orbán se staví do role možného mírotvůrce a v pondělí se setkal s příštím americkým prezidentem Donaldem Trumpem v jeho floridském sídle Mar-a-Lago. Trump už dříve avizoval, že chce válku rychle ukončit, byť zatím neřekl, jak to chce udělat. Budoucí americký prezident o víkendu jednal v Paříži s prezidentem Ukrajiny Volodymyrem Zelenským a jeho francouzským protějškem Emmanuelem Macronem.

TASS zároveň připomíná, že maďarský premiér je za poslední zhruba měsíc druhým evropským představitelem, který si s ruským prezidentem telefonoval. Šéf Kremlu v polovině listopadu telefonicky hovořil s německým kancléřem Olafem Scholzem, kdy ho vyzval ke stažení ruských vojáků z Ukrajiny a k zahájení mírových jednání s Kyjevem. Putin podle komuniké Kremlu trval na územních nárocích a dalších požadavcích vůči Ukrajině. Scholzův telefonát vyvolal kritiku doma i v zahraničí. Ukrajinský prezident Zelenskyj v první reakci uvedl, že se tím otevřela Pandořina skříňka a narušila izolace Putina.

Německý kancléř Olaf Scholz

Scholz: S Trumpem najdeme strategii pro dosažení míru na Ukrajině

Německý kancléř Olaf Scholz věří, že se podaří vyvinout společnou strategii se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem pro dosažení míru na Ukrajině. Šéf německé vlády to podle agentury DPA řekl médiím ze skupiny Funke.

Přečíst článek

Fico přijal Putinovo pozvání. V květnu pojede do Moskvy

Slovenský premiér Robert Fico se příští rok v květnu zúčastní v Moskvě oslav výročí konce druhé světové války, přijal pozvání od ruského prezidenta Vladimira Putina. Fico to uvedl v prohlášení, které poskytl úřad slovenské vlády.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Co nejvíce zaujalo čtenáře Newstreamu v roce 2022? Válku na Ukrajině či energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Co čtenáře Newstreamu nejvíce zaujalo v roce 2022? Válku na Ukrajině i energetickou krizi trumfla reportáž z Řecka

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme