AKTUALIZOVÁNO: Ikona italské politiky provázená skandály Silvio Berlusconi zemřel. Bylo mu 86 let

Ve věku 86 let zemřel italský expremiér a mediální magnát Silvio Berlusconi. Oznámila to stanice BBC. Berlusconiho kariéru provázely sexuální skandály i soudní procesy, podotkl server.
Podle italských médií zemřel v nemocnici San Raffaele v Miláně. V dubnu se léčil s plicní infekcí spojenou s dosud nezveřejněným případem chronické leukémie, uvedla BBC.
Otec "berlusconizace"
Miliardářský mediální magnát Berlusconi poprvé nastoupil do premiérského úřadu v roce 1994 a do roku 2011 vedl čtyři vlády. Vedl středopravou stranu Forza Italia, která šla do koalice za premiérky Giorgie Meloniové po volbách v září, kdy byl zvolen do horní komory Itálie Senátu.
Skupina PPF zvýšila svůj podíl ve společnosti ProSiebenSat.1 Media SE (ProSieben) na 15,04 procenta. Podíl PPF reprezentuje 11,6 procenta hlasovacích práv na kapitálu společnosti, uvedla firma. Skupina PPF, vlastněná rodinou zemřelého miliardáře Petra Kellnera, je druhým největším akcionářem ProSiebenSat.1.
PPF miliardářky Kellnerové posílila v ProSieben. Je akcionářskou dvojkou po Berlusconim
Trhy
Berlusconi byl nejdéle sloužícím poválečným italským politikem ve funkci premiéra. Jeho propojení politiky a vlastních médií dalo vzniknout termínu "berlusconizace", který označuje kumulaci mediální a politické moci.
Pro obdivovatele byl čtyřnásobný premiér schopný a charismatický státník, který se snažil Itálii pozvednout na světové scéně. Pro kritiky byl populistou, který hrozil podkopat demokracii tím, že politickou moc používal jako nástroj k obohacení sebe a svých podniků, napsala agentura AP.
Berlusconi stál více než dvacetkrát před soudem kvůli rozličným obviněním, mimo jiné za spolčení s mafií, falšování účetnictví, zpronevěru, daňové podvody a dětskou prostituci.
V Římě složila do rukou prezidenta Sergia Mattarelly přísahu šéfka postfašistické strany Bratři Itálie (FdI). Giorgia Meloniová se stala první ženou v čele italského kabinetu a první vůdkyní krajně pravicové strany, která bude zemi řídit. Po ní složili i přísahu zbývající ministři její vlády. Informují o tom tiskové agentury.
Návrat do historie? V Římě složila premiérskou přísahu šéfka postfašistické strany Meloniová
Politika
I když sám neměl ve vládě žádnou úlohu, jeho smrt pravděpodobně v následujících měsících destabilizuje italskou politiku, napsala agentura Reuters.
O Berlusconiho zdraví se intenzivně mluvilo od letošního dubna, kdy lékaři poprvé přiznali, že se potýká s chronickou leukémií. V předchozích letech ho limitovaly zejména problémy se srdcem - v roce 2016 postoupil operaci srdeční chlopně. V roce 2019 ho lékaři operovali kvůli neprůchodnosti střeva a rok později skončil v nemocnici po nákaze koronavirem.
Politický vliv ochabl po odsouzení za korupci
Berlusconi byl více než tři dekády jednou z hlavních postav italské vysoké politiky. Jeho politický vliv ochabl po roce 2013, kdy ho Senát zbavil mandátu, protože byl odsouzen za daňové podvody.
Ve věku 95 let zemřela italská herečka Gina Lollobrigida, patřila k nejznámějším tvářím italské poválečné kinematografie a k sexsymbolům 50. a 60. let 20. století. Kromě filmu se věnovala také fotografii, charitě a modelingu, ale i politice.
Zemřela herečka Gina Lollobrigida, sexsymbol 50. a 60. let
Leaders
"Velká, obrovská bolest. Zanechává obrovskou prázdnotu, protože byl skvělý. Jedna éra skončila, éra se uzavírá. Moc jsem ho miloval. Sbohem, Silvio," uvedl na Twitteru italský ministr obrany Guido Crosetto.
[[Twitter status: https://twitter.com/guidocrosetto/status/1668178704881668096?s=61&t=9hlbWY3Yo4RnyKXLjAMY8g]]
Na jeho podnikatelské impérium nyní čeká nejistá budoucnost. Berlusconi nikdy veřejně neurčil svého nástupce ve vedení firmy Media for Europe (MFE), jakkoli se očekává, že po jeho smrti bude hrát prominentní roli nejstarší Berlusconiho dcera Marina.
Jeho přátelství s ruským prezidentem Vladimirem Putinem ho dostalo do roztržky s premiérkou Meloniovou, která je zastánkyní Ukrajiny. V září loňského roku v den jeho 86. narozenin, v době pokračující ruské agrese na Ukrajině, poslal Putin Berlusconimu přání všeho nejlepšího a 20 lahví vodky. Berlusconi se pochlubil, že mu oplatil italským vínem.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.